dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 34 z 36
Pokaż wyniki od 661 do 680 z 720
  1. #661

    Domyślnie

    Jest taka książka : Pomologia , dość gruba i tam jest opis odmian.

  2. #662
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bardzo słodka jest renkloda "Ulena".
    Wegierki sa podatne na choroby i lepiej wybrać nowsze odmiany np. "Cacanska Lepotica".

    Poza tym dla mnie smaczniejsze są sliwki japońskie, ale nie do każdej strefy w Polsce się nadaje.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-09-2012 o 20:52

  3. #663
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    bonetka - jeśli chodzi o węgierki to słodką i bardzo aromatyczną węgierką jest z pewnością węgierka włoska. Chyba najsmaczniejsza śliwka jaką jadłam w życiu. Ale jej podatność na szarkę - zgroza...
    Z pewnością nie polecę Ci 'President' - śliwka w typie węgierki, ale mało słodka i jak dla mnie w ogóle bez smaku - taka woda i "wata". Moim zdaniem tak się ma do "klasycznej" węgierki jak pomidor szklarniowy do tego z przydomowego ogródka.

  4. #664
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję i Elfir i Mymyk_KSK

    ja na północy
    Ulenę mam ale były pierwszy rok 2 szt małe owoce
    poczytam jeszcze i na coś się zdecyduję
    Pozdrawiam .
    Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bardzo przepraszam

  5. #665
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał lord_black Zobacz post
    Z tego co się dowiadywałem to jesienią szkółka z Zelkowa będzie miała dużo odmian śliw na w.wangenheima i czereśni na giseli. Teraz na wiosnę u nich byłem i dowiedziałem, że na tych podkładkach to drzewka już jesienią zostały sprzedane Co prawda i tak parenaście grusz i jabloni udało się wybrać Drzewka były bardzo ładnie wyrośnięte z rozbudowanym systemem korzeni i do tego cena 12zł za grusze i jabłonie I w tej szkółce można dostać czerechę Hortensje A jako ciekawostkę podam, że są jednym z 3 dostawców drzewek do PolSadu Może i brzmi to wszystko, jak reklama, ale uważam, że należy polecać szkółki gdzie jest tanio i ok.

    Bardzo Ci dziekuję za ten post
    Po 15 października czeka mnie wycieczka do Zelkowa.Mam nadzieje,ze bedzie owocna -dosłownie

  6. #666
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    ostatniej jesieni posadziłem kilka drzewek. niestety (jak to u mnie) kilka uschło. ale nie wyrywałem ich od razu i okazało się, że po jakimś czasie nad samym szczepieniem puszczają gałązki. teraz mam dylemat i dwa pytania:
    - czy opłaca mi się czekać aż te mikrusy urosną czy kupić nowe?
    - czy te odrosty mają szansę owocować tak jakby nic się nie stało?
    osobiście bardzo mi się to nie podoba bo wszystko takie malutkie jakbym hodował z ziarna. jedyny pozytyw, że się w ogóle przyjęło.

  7. #667
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Po tej zimie mialem podbna sytuacje. Na chwile obecna niektore takie drzewka co sie odbijaly niewiele ponad szczepieniem maja juz ponad 1,5m. Jedynie renkloda ulena ma do 20cm, ale wierze, ze w przyszlym roku pojdzie ostro w gore.
    Takie drzewka maja juz calkiem mocny i rozbudowany system korzeniowy w stosunku do ich wielkosci.
    Sypales cos do dolow przy sadzeniu? Nawoziles je w tym roku?

  8. #668
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    każde drzewko dostało przy sadzeniu taczkę kompostu. w tym roku nie robiłem już nic bo padły.

  9. #669
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Byly chociaz podlewane? Ja podlewalem czesto gnojowka z pokrzyw te przemrozone drzewka i ladnie urosly zwlaszcza sliwa santa rosa.
    Jak chcesz to podesle Ci fotki i zobaczysz, ze warto dac szanse tym drzewka.

  10. #670
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    czy były podlewane? niestety na wiosnę mam wody po kostki i dlatego trudno mi cokolwiek wyhodować. ale co roku sadzę nowe drzewka w nadziei na suchą wiosnę. fotki oczywiście poproszę.

  11. #671
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał malka Zobacz post
    Bardzo Ci dziekuję za ten post
    Po 15 października czeka mnie wycieczka do Zelkowa.Mam nadzieje,ze bedzie owocna -dosłownie
    Nie wiem czy już byłaś w Zelkowie, ale jak nie to radzę się jeszcze trochę wstrzymać. Byłem tam na początku tygodnia i jak na razie to nie ma nawet połowy drzewek z oferty dostępnych w sprzedaży... Cały czas wykopują drzewka. Dopiero za jakieś dwa tygodnie ma być wszystko. Nie wiem jak inne drzewka, ale grusze azjatyckie podrożały sporo w stosunku do tego co płaciłem wiosną

  12. #672
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał lord_black Zobacz post
    Nie wiem czy już byłaś w Zelkowie, ale jak nie to radzę się jeszcze trochę wstrzymać. Byłem tam na początku tygodnia i jak na razie to nie ma nawet połowy drzewek z oferty dostępnych w sprzedaży... Cały czas wykopują drzewka. Dopiero za jakieś dwa tygodnie ma być wszystko. Nie wiem jak inne drzewka, ale grusze azjatyckie podrożały sporo w stosunku do tego co płaciłem wiosną
    nie byłam.
    Jestem w stałym kontakcie telefonicznym. Dzwoniłam 17 i pan mnie poinformował, by sie jeszcze wstrzymac, bo pogoda nie sprzyja wykopywaniu drzewek.

    Mozesz coś bliżej o cenach powiedzieć, bo na stronie nie ma informacji, a nie chce zrobić 200 km na daremno,gdy okaże sie,że ceny są z kosmosu.
    Choć sadu nie zakladam, więc dycha w tą czy w tą różnicy nie robi, ale jeśli ma to iść w setki zł, to juz się muszę zastanowić.

  13. #673
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał lord_black Zobacz post
    Nie wiem jak inne drzewka, ale grusze azjatyckie podrożały sporo w stosunku do tego co płaciłem wiosną
    Ciągle coś dokupujesz to masz dużą działkę chyba?

    BTW faktycznie pogoda jest zupełnie niesprzyjająca wykopywaniu... Przyłączam się do podziękowań za info o sytuacji w Zelkowie - skoro na razie oferta średnia, to też poczekam i wybiorę się tam za 2 tygodnie.

  14. #674
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Co do cen, to wiem tylko, że grusze azjatyckie w tym sezonie są po 20zł, a wcześniej były po 15zł, a na wiosnę ostatnie sztuki nawet taniej były. W tamtym sezonie tak wyglądały ceny:
    -12zł - grusze, śliwy, jabłonie
    -15zł - morele, czereśnie, wiśnie
    - 20zł - brzoskwinie

    Co do oferty w tym sezonie, to spodziewałem się zdecydowanie większej ilości odmian na w.wangenheima... Na szczęście jest kilka ciekawych i rzadziej spotykanych odmian w ofercie.

  15. #675
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    to i tak sa bardzo dobre ceny

    Kilka dni temu za jabłonie płaciłam po 35 zł....

  16. #676
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK Zobacz post
    Ciągle coś dokupujesz to masz dużą działkę chyba?
    Działka koło 40 arów, ale powoli zaczyna brakować miejsca, dlatego szukam drzewek na słabo rosnących podkładkach. Na działce rosną też stare ponad 60 letnie jabłonie, które stopniowo kończą swój żywot, a że są to już olbrzymie drzewa to w miejsce jednego mieści się kilka nowych. Z tych jabłoni nie ma dużego pożytku, bo jest bardzo dużo spadów, które są już mocno obite, a zrywanie jabłek wymaga bardzo długich drabin
    Ja szukam głównie mało popularnych odmian, których owoców nie kupie w markecie lub na targu. Wyjątek stanowi zasadzenie jabłoni mutsu i golden delicious, które bardzo mi smakują, a są powszechne w marketach(ale swoje zawsze lepiej smakuje ) Co do golden delicious to w marketach powoli zaczyna być zastępowana golden delicious reinders, który ma ładniejszy owoc, a niestety słabszy smak.

    Malka 35zł za jabłonie to jest zdecydowana przesada, biorąc pod uwagę, że jabłoń trinity( czerwony miąższ) kosztuje 20zł...

  17. #677
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A ja z prośbą do ludzi znających się na drzewkach owocowych. Działka ma ok.600m2 i zabudowana będzie domem z garażem.Co mam posadzić na ziemi V klasy( taka mieszanka gliny piaszczystej, piasku,gliny pylastej (mam to do 3m wgłąb) aby mieć:
    - wisienki -na wiśniówkę i konfitury,
    - morele - na morelówkę i dżemik,
    - śliwki - do jedzenia i na konfitury,
    - gruszki -taka słodziutka i soczysta, oraz taka twarda zielona(dla żony)
    - czeresieńki- wczesna i późna
    - czy w takiej ziemi da się jeszcze coś jadalnego posadzić aby dawało owoce?
    W jakich odstępach sadzić?
    Ostatnio edytowane przez firewall ; 09-02-2013 o 18:48

  18. #678
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Co do czereśni, to te późniejsze odmiany wymagać będą oprysków, żeby nie było robaków.
    Polecałbym odmiane Burla z Rainier lub Vanda. Na podkladce Gisela najlepiej.
    Co do morel to Sirena i Compacta na podkładce węgierce wangenheima.
    Wiśnie to: Pandy 103, Groniasta, Kelleris, Hortensja...a na nalewki to chyba najlepsza byłaby łutówka, bardzo soczysta, ale też bardzo kwaśna...Najlepiej jakby były na antypce.
    Śliwy:
    -węgierka włoska
    -President
    -Record
    -Vision
    Na węgierce wangenheima.
    Grusze:
    -słodka:alfa, amfora
    -lekko kwaśna: erica
    Możesz posadzić jeszcze borówki amerykańskie, bo i tak się wymienia pod nie podłoże.
    Poczytaj o świdośliwach, moim zdaniem smak lepszy niż borówki amerykańskiej, a mniej wymagające.
    Jak myślisz o nalewkach to zastanów się jeszcze nad pigwą, pigwowcem i dereniem jadalnym

  19. #679
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Borówki to już są bo w domu trochę amatorów na nie jest. O drzewa dlatego pytam, że można je zacząć sadzić jak staną mury i dach. Jeszcze jedno: czy są jakieś zasadysadzenia, że jakieś drzewa nie lubią się z innymi drzewami czy też krzewami?

  20. #680
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Jedyne co kojarzę, to że pod orzechem włoskim wszystko bardzo słabo rośnie. Innych przeciwwskazań nie znam.

Strona 34 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony