dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2365

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mati__ Zobacz post
    Przy okazji zadam Ci pytanie: sterujesz pompą czasowo czy jakoś inaczej (np. w termostatu pokojowego)? Na razie mam ustawione grzanie czasowe (11 godzin dziennie), ale nie zauważyłem znaczącej różnicy w zużyciu energii w stosunku do grzania non-stop z obniżeniem temperatury na noc..
    pozdrawiam!
    mati__, pompą steruję czasowo z wykorzystaniem pogodówki wyłącznie w II taryfie. Nie mam termostatu pokojowego. Podnoszę temperaturę na wyjściu między 13 a 15 na krzywą +3, a w nocy między 22 a 6 daję na 0, ewentualnie trochę modyfikuję te ustawienia w górę lub w dół w zależności od temperatury dnia i nocy. Jak na razie wystarcza.
    Jeśli chodzi o grzanie non-stop to też przerabiałem ten temat w kilku wariantach, lecz wtedy miałem jeszcze prąd budowlany w jednej taryfie. Wszystko masz opisane na końcu strony 49 tego wątku forum (post nr 980). Z moich doświadczeń wynikało dokładnie to samo co u Ciebie. Niezależnie od tego czy dałem czasówkę czy też grzałem całą dobę zużycie energii było takie samo. Taki wynik jest jak najbardziej uzasadniony. Każdy budynek ma określone zapotrzebowanie na energię do jego ogrzania. Oczywiście prowadząc testy i porównania należy robić to w podobnych warunkach temperatury zewnętrznej w dzień i w nocy przez kolejnych kilka dni. Tak właśnie było w moim przypadku. Gdy grzejesz non-stop to możesz dać niższy parametr na wyjściu i zużywać mniej energii w jednostce czasu. Gdy z kolei dasz czasówkę, to w czasie przerw w pracy pompy temperatura w domu spadnie, a pompa będzie musiała te straty uzupełnić kosztem zwiększonego zużycia energii. Więc w sumie masz krótszy czas pracy przy większym zużyciu prądu. No i w efekcie nie masz różnicy między tymi dwoma wariantami pod względem zużytych kWh ponieważ sumarycznie musisz dostarczyć taką samą ilość energii by utrzymać zadaną temperaturę w domu.
    Trzeba koniecznie zaznaczyć, że powyższa sytuacja dotyczy użytkowników, którzy mają licznik jednotaryfowy. W przypadku dwóch taryf sytuacja jest już inna. Trzeba wtedy starać się uzyskać jak najlepszą strukturę zużycia energii na korzyść II taryfy. W takim przypadku zdecydowanie bardziej opłaca się praca pompy w godzinach II taryfy i przerwa na czas obowiązywania wyższej stawki za kWh w I taryfie. Jak dotąd udaje mi się właśnie w ten sposób wykorzystywać pompę. Zobaczymy jak długo, bo przy niskich temperaturach na zewnątrz pewnie będzie konieczność wydłużenia pracy pompy i wejście (choćby częściowo) w I taryfę. Do tej pory najniższa zanotowana u mnie w tym sezonie grzewczym temperatura to około -6 stopni w nocy i pompa dała radę w II taryfie.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez aluk ; 17-12-2013 o 17:19
    Dom Spokojna przystań M36aL parterowy bez poddasza użytkowego, 3 osoby, pow. całkowita 183m2, pow. ogrzewana 143m2 ściany: bk 36 + styr. 15, podłogi styr. 23 + wylewka anhydrytowa 5 cm, okna 3-szyby. Ogrzewanie PC P-W Altherma Daikin 8,4 kW zintegrowana + podłogówka 100%. CWU 200L. Mieszkam od 01.01.2013.

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki aluk za odpowiedź. Ja nie mam dwóch taryf więc staram się znowu grzać w ciągu dnia kiedy temperatura jest trochę wyższa, a w nocy tylko kilka godzin. Na razie jakoś się sprawdza, ale nie wiem jak będzie kiedy będzie np. poniżej -10 na zewnątrz. Czekają mnie kolejne obserwacje.
    Z ciekawości zapytam ile kWh zjada Twoja pompa dziennie? U mnie przy ok 180m2 podłogówki z tym, że część dość mocno przykręcona schodzi ok. 35 kWh. Nie wiem czy to dobrze czy źle.
    Pozdarwiam!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mati__ Zobacz post
    Dzięki aluk za odpowiedź. Ja nie mam dwóch taryf więc staram się znowu grzać w ciągu dnia kiedy temperatura jest trochę wyższa, a w nocy tylko kilka godzin. Na razie jakoś się sprawdza, ale nie wiem jak będzie kiedy będzie np. poniżej -10 na zewnątrz. Czekają mnie kolejne obserwacje.
    Z ciekawości zapytam ile kWh zjada Twoja pompa dziennie? U mnie przy ok 180m2 podłogówki z tym, że część dość mocno przykręcona schodzi ok. 35 kWh. Nie wiem czy to dobrze czy źle.
    Pozdarwiam!
    mati__, porównałem właśnie stan podliczników z początku tego miesiąca i z dnia dzisiejszego. Wyszło mi średnio 24,5 kWh/dobę (100% w II taryfie), czyli około 7,60 zł za CO + CWU. Jeśli założyć, że warunki zewnętrzne nie ulegną znaczącej zmianie do końca grudnia, to powinienem zamknąć miesiąc kosztem około 230-240 zł.
    U mnie wszystkie pętle podłogówki (143 m2) otwarte na maksa.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez aluk ; 21-12-2013 o 22:16
    Dom Spokojna przystań M36aL parterowy bez poddasza użytkowego, 3 osoby, pow. całkowita 183m2, pow. ogrzewana 143m2 ściany: bk 36 + styr. 15, podłogi styr. 23 + wylewka anhydrytowa 5 cm, okna 3-szyby. Ogrzewanie PC P-W Altherma Daikin 8,4 kW zintegrowana + podłogówka 100%. CWU 200L. Mieszkam od 01.01.2013.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bart3105

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    2

    Domyślnie odp.

    T3fl0n - co do temperatury powrotu - mam althermę C 7 kW z hydroboxem - jest jeden myk o którym za bardzo nie piszą w instrukcji - temperatura powrotu nie może być niższa niż 25 st. Urządzenie utrzymuje temperaturę powrotu >25 st dlatego przy nastawie temperatury zasilania poniżej 25 st stale chodzi agregat (praktycznie 24/ dobę). Właściwie dopiero przy temperaturze zasilania ok 32-35 st. jest ok. (agregat się wyłącza). Poniżej tych nastaw włącza się mieszanie zasilania z powrotem i nie temperatura zasilania nie może dobić do zadanej wartości. (Nie wiem czy jest jakaś opcja obniżenia ustawienia fabrycznego min. temp. powrotu, ale myślę że nie bez powodu ustawili to na tym poziomie.) Moje liczniki wskazują na zużycie od 25-30 kWh/dobę / 180 m2 podłogówki (grudzień-styczeń 2013/2014).
    Pozdrawiam


    Cytat Napisał aluk Zobacz post
    mati__, porównałem właśnie stan podliczników z początku tego miesiąca i z dnia dzisiejszego. Wyszło mi średnio 24,5 kWh/dobę (100% w II taryfie), czyli około 7,60 zł za CO + CWU. Jeśli założyć, że warunki zewnętrzne nie ulegną znaczącej zmianie do końca grudnia, to powinienem zamknąć miesiąc kosztem około 230-240 zł.
    U mnie wszystkie pętle podłogówki (143 m2) otwarte na maksa.

    Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony