dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie projektowanie kominka na etapie fundamentów

    Witam,

    Ponieważ w projekcie domu mamy kominek na jakim etapie powinienem zasięgnąć rady człowieka od kominków. Wiem ,że pod chudziakem robi się rurę , która dostarcza powietrze ale pytanie co dalej prócz kominów oczywiście i wpustów tam zrobionych do instalacji ?

    Ps. Jestem świeżak w tej sprawie.
    Pozdrv.

  2. #2

    Domyślnie

    zrob lawe pod kominek,
    doprowadz powietrze z zewnatrz,
    dopilnuj zeby wejscie do komina bylo prawidlowe (wysokosc, srednica, kat nachylenia),
    jak beda robic wylewka zwroc uwage zeby pod kominkiem nie bylo styropianu.

    to chyba na poczatek wystarczy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    zrob ławe pod kominek
    Chyba przesasda.
    Ale można w chudziaku w tym miejscu rzucić kratę z prętów stalowych fi=6mm. Są takie gotowe do kupienia, około 1x2m.
    Styropian można położyć i wykonać w nim 4-6 otworów n.p. fi=100mm i zalać je keramzytem rozrobionym z zaprawą cementową ciepłą. Wówczas ciężar kominka będzie przeniesiony na chudziak.
    Zaprawa do kupienia w worku.
    To samo można wykonać w miejscu ustawienia boliera z ciepłą wodą.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Cytat Napisał jacekp71
    zrob ławe pod kominek
    Chyba przesasda.
    Ale można w chudziaku w tym miejscu rzucić kratę z prętów stalowych fi=6mm. Są takie gotowe do kupienia, około 1x2m.
    Styropian można położyć i wykonać w nim 4-6 otworów n.p. fi=100mm i zalać je keramzytem rozrobionym z zaprawą cementową ciepłą. Wówczas ciężar kominka będzie przeniesiony na chudziak.
    Zaprawa do kupienia w worku.
    To samo można wykonać w miejscu ustawienia boliera z ciepłą wodą.
    No też myślę ,że ława to lekka przesada ale małe zbrojonko z pretów na pewno nie zaszkodzi.
    A mówiąc o tym styropianie masz na mysli pod chudziakiem jakieś ocielenie czy juz od chudziaka w góre do wylewek ?
    Pozdrawiam,

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    zrob lawe pod kominek,
    chyba chodziło o ławę pod komin od kominka

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    zrob lawe pod kominek,
    doprowadz powietrze z zewnatrz,
    dopilnuj zeby wejscie do komina bylo prawidlowe (wysokosc, srednica, kat nachylenia),
    jak beda robic wylewka zwroc uwage zeby pod kominkiem nie bylo styropianu.

    to chyba na poczatek wystarczy.

    Czy ta rura powinna miec jakąs okresloną średnice , jest jakis standard określony czy robi się to na zasadzie wyboru kominka ?
    Słyszałem coś o 160mm , dobrze celuje ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam2007

    Czy ta rura powinna miec jakąs okresloną średnice , jest jakis standard określony czy robi się to na zasadzie wyboru kominka ?
    Słyszałem coś o 160mm , dobrze celuje ?

    Chyba dobrze celujesz
    Tez jestem na etapie tego. Ja znowu nie wiem w jakiej odleglosci od scian(kominek narozny) powinno byc pionowe wyjscie rury i czy jak dam zwykla rure 160mm kanalizacyjna to czy podlacze pod to ewentualny wklad z bezposrednim doprowadzeniem powietrza

  9. #9

    Domyślnie

    Bez przesady "setka" wystarczy.

  10. #10

    Domyślnie

    Krzysztofik napisał
    Bez przesady "setka" wystarczy.
    Potwierdzam, ja mam kanalizacyjną 110 na dodatek mam czerpnie powietrza od zachodniej strony, jak na razie zero problemów.

    Osobiście odradzam zostawianie otworu w kominie na przyłącze kominka, co prawda ja tak też zrobiłem, ale dla instalatora to nie problem wykonać taki otwór, gorzej będzie jak zostanie wykonany źle, nie na odpowiedniej wysokości itp.
    Nie wiem czy ktoś wcześniej nie pisał już o wyczystce z kanału dymowego, dobrze jest przewidzieć taką rzecz,
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  11. #11

    Domyślnie

    Dlaczego pod kominkiem nie powinno byś styropianu? Czy to samo się tyczy pieca c.o. ekogroszek? Czy tu chodzi o masę?

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zezo
    Krzysztofik napisał
    Bez przesady "setka" wystarczy.
    Potwierdzam, ja mam kanalizacyjną 110 na dodatek mam czerpnie powietrza od zachodniej strony, jak na razie zero problemów.

    Osobiście odradzam zostawianie otworu w kominie na przyłącze kominka, co prawda ja tak też zrobiłem, ale dla instalatora to nie problem wykonać taki otwór, gorzej będzie jak zostanie wykonany źle, nie na odpowiedniej wysokości itp.
    Nie wiem czy ktoś wcześniej nie pisał już o wyczystce z kanału dymowego, dobrze jest przewidzieć taką rzecz,
    Aha ,czyli to jest zwykła kanalizacyjna rura. Czyli kominek "zasysa" powietrze na zasadzie grawitacyjnej czy w samym kominku jest jakaś pompka ?

    Pozdrawiam,
    Adam

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Julita2

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    116

    Domyślnie

    Ja mam w projekcie ławę pod komin do kominka i doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Architekt i przyszły kominkarz zgodnie twierdzą, że to jest potrzebne. Myślę, że znają się na rzeczy. A styropian pod kominkiem może się stopić/nadtopić przy wzroście temperatury - myślę, że o to chodzi.

  14. #14

    Domyślnie

    Styropian pod kominkiem mógłby podlegać zbyt wysokiej temperaturze i się topić.
    Choć to bardzo mało prawdopodbne. Na zimne można jednak dmuchać.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  15. #15

    Domyślnie

    adam2007
    Dobrze, że pytasz na etapie fundamentów. Tyle że pytasz nieprecyzyjnie. Kominek kominkowi nierówny. Może być pieco-, hydro-, z DGP lub z DCP. Przy dwóch ostatnich wersjach dobrze jest pomyśleć już na etapie fundamentów o trasach kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze. Ponadto wkład kominkowy waży zwykle poniżej 200kg, czyli tyle ile duża załadowana szafa lub średniej wielkości pianino. Zaś obudowa kominka może być lekka z kształtowników stalowych i płyt GK, bądź ciężka z cegieł, kamieni naturalnych itp. Więc podłogi pod kominkiem nie trzeba specjalnie wzmacniać, albo właśnie trzeba - to zależy od masy kominka.
    Określ jaki będzie kominek, to ludziska z forum chętniej i lepiej doradzą.
    Pozdrawiam
    Jeż

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeż
    adam2007
    Dobrze, że pytasz na etapie fundamentów. Tyle że pytasz nieprecyzyjnie. Kominek kominkowi nierówny. Może być pieco-, hydro-, z DGP lub z DCP. Przy dwóch ostatnich wersjach dobrze jest pomyśleć już na etapie fundamentów o trasach kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze. Ponadto wkład kominkowy waży zwykle poniżej 200kg, czyli tyle ile duża załadowana szafa lub średniej wielkości pianino. Zaś obudowa kominka może być lekka z kształtowników stalowych i płyt GK, bądź ciężka z cegieł, kamieni naturalnych itp. Więc podłogi pod kominkiem nie trzeba specjalnie wzmacniać, albo właśnie trzeba - to zależy od masy kominka.
    Określ jaki będzie kominek, to ludziska z forum chętniej i lepiej doradzą.
    Pozdrawiam
    Jeż
    Dzieki za podpowiedź. Powiem jeszcze raz ,że zielony jestem jeśli chodzi o kominki. Na pewno nie będzie to kominek z płaszcem wodnym ani taki , który będzie spełniał funkcje grzewczą całego domu. U nas kominek ma spełniać rolę bardziej estetyczno-rozrywkową a nie suepr funkcjonalną. Jednymi słowy : będzie rozpalany w miare rzadko , przy jakiś imperazch jesienno - zimowych.
    Podrawiam,

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał jacekp71
    zrob lawe pod kominek,
    chyba chodziło o ławę pod komin od kominka
    pierwek, punkty za czujnosc
    chodzilo mi o lawe pod komin.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony