dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie więźba: mocowanie mieczy

    Robię sobie dach o konstrukcji krokwiowo-płatwiowej. Płatwie są oparte na ścianach szczytowych i podparte na środku słupem. Dodatkowo projektant dachu zastosował miecze pod kątem 45 stopni do słupa, mają podpierać płatwie w odległości 1m od słupa.
    Wymiary płatwii 24x14, słupy 14x14.

    Ponieważ w projekcie nie ma słowa na temat sposobu mocowania tej części więźby mam pewien dylemat.
    A mianowicie: czy mogę połączyć miecze z płatwiami i słupem tylko za pomocą płytek perforowanych, bez żadnego dłutowania i robienia złączy ciesielskich?

  2. #2

    Domyślnie

    Pisząc o dłutowaniu masz na myśli zapewne obustronne ścięcie mieczy tak by umieścić je centralnie w słupkach, tj. w otworach w nich wydłutowanych. Będzie Ci trudno to wykonać. Lepiej będzie jeśli zbierzesz z grubości płatew. miecz i słupek i nabijesz miecz na zakładkę. No chyba że średnice elementów nie pozwalają na takie umieszczenie mieczy?

  3. #3

    Domyślnie

    właśnie chciałbym uniknąć jakiegokolwiek podcinania słupa lub płatwii (nie ze względu na grubość ale ze względu na zupełny brak doświadczenia). W jakimś prospekcie złączek znalazłem informację że płytki perforowane mogą zastąpić tradycyjne łączenie tych elementów. Krótko mówiąc miecze były przycięte na płasko do powierzchni płatwii i słupa a łączenie miało następować tylko poprzez te płytki. Ale nie wiem na ile wierzyć takiemu połączeniu.

  4. #4

    Domyślnie

    właśnie chciałbym uniknąć jakiegokolwiek podcinania słupa lub płatwii (nie ze względu na grubość ale ze względu na zupełny brak doświadczenia). W jakimś prospekcie złączek znalazłem informację że płytki perforowane mogą zastąpić tradycyjne łączenie tych elementów. Krótko mówiąc miecze były przycięte na płasko do powierzchni płatwii i słupa a łączenie miało następować tylko poprzez te płytki. Ale nie wiem na ile wierzyć takiemu połączeniu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony