dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1

    Domyślnie Jakie ogrzewanie byście wybrali??

    Witam

    Najpierw proszę o wyrozumiałość, wiem, że temet ogrzewania był wielokrotnie wałkowany i ile ludzi tyle opinii. Niemniej po przeczytaniu wielu wypowiedzi ciągle mam dylemat: jakie ogrzewanie wybrać??

    Dom parterowy z użytkowym poddaszem 120 m2, częściowo podpiwniczony,
    gaz ziemny na działce.


    Wiem, że najwygodniej byłoby tylko gazowe, ale wiadomo, że jest to drogi interes. Myslałam o piecu gazowym joko ogrzewaniu uzupełniającym i piecu na paliwo stałejako podstawowe głównie zimą, poza tym ogrzewanie podłogowe w kuchni i w łazienkach, a kominek tylko czysto "przyjemnościowo". I jak się ma do tego wszystkiego reku??

    Bardzo prosze o opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar stukpuk
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    16.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Witam.
    Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale z tego co wyczytałem ostatnio na forum i z własnych spostrzeżeń wybrałbym piec na paliwo stałe plus gazowe (paliwo stałe tańsze, może kiedyś znudzi się podkładanie, i gazowe jak znalazł, prawie bezobsługowe) ceny nie wiadomo jak podskoczą, a z gazem ziemnym jeszcze nie jest tak najgożej no i jak masz na działce to odpada ci duży koszt ciągnięcia.
    Też jesteśmy na etapie wyboru pieca, ale u mnie nie ma gazu, dopiero przy drodze 100 metrów.
    Chyba zdecydujemy sie na eko groszek (z podajnikiem).

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj,
    Ja podeszłam do sprawy wyłącznie czysto ekonomicznie.
    Przez wiele lat moi rodzice "wybróbowywali" różne formy ogrzewania-jednak zawsze sprawdzało się paliwo stałe-węgiel.
    Nasza architekt była zdziwiona tym wyborem (wygodniej przecież na gaz+ ewent.kominek).
    Jednak wybraliśmy kocioł na paliwo stałe z podajnikiem (ekogroszek) +zasobnik na wodę do ogrzania w zimę.
    Latem, aby nie uruchamiać pieca ciepła woda będzie ze zwykłego junkersa.
    Domek 130m.kw, większość okien od pd-zach.
    Pozdrawiam
    M.

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziekuję Wam za wypowiedzi, które tylko utwierdzaja mnie w moim wyborze.
    Wydaje mi mi się, że wygodniejsze (czytaj czyjściejsze) bedzie dokładanie do pieca w piwnicy niż konieczność rozpalania w kominku - gdybym miała tylko gazowe i kominkowe.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Jestem innego zdania - piec gazowy + kominek z pw + zasobnik CWU (możliwie największy, najlepiej z dwiema wężownicami). Korzystam z takiego rozwiązania + panele solarne. Dzisiejsze budownictwo idzie w kierunku oszczędności energii i środowiska. Domy potrzebują o wiele mniej drogiej energii, dlatego dobrze docieplony dom potrzebuje niewiele energii. Dobrze zaprojektowany zintegrowany system ogrzewania dla takiego domu jest jak najbardziej właściwy. Dwie wężownice w zasobniku CWU, aby obieg ogrzewania i płaszcza wodnego kominka były oddzielne (kominek wymaga obiegu otwartego). Dodam, że swój dom(130m2) przy temp 0 st.C mogę również ogrzać prądem, a to dlatego, że w zupełności do tego wystarczy grzałka standardowo zainstalowana w zb. CWU, Duży zb. CWU spełnia rolę akumulatora i bufora ciepła.
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia.

  6. #6

    Domyślnie

    Solary chyba u mnie odpadają, gdyż działka jest leśna i dom nie jest zbyt dobrze nasłoneczniony 9nie wiem czy to w ogóle ma jakies znaczenie)

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli piec gazowy to jaki i jaki piec na węgiel??

  8. #8

    Domyślnie

    Wybierając rodzaj paliwa - gaz, wegiel (eko groszek) musisz liczyć się z tym że instalacje grzewcze musza byc rózne, na gaz w układzie zamkniętym na węgiel w układzie otwartym. Oczywiście możesz je połączyć tylko przy obecnych piecach na ekogroszek i ich wydajności nie wiem czy jest to opłacalne (pracuję w Gaz...) i widzę jak ludzie rezygnuja na rzecz ekogroszku - przy rosnacych co kwartał prawie cenach gazu. Piece na ekogroszek można ustawić tak aby przez okres letni podgrzewały CWU a koszt jest naprawdę niewielki.
    Edzio i Zibi

  9. #9

    Domyślnie EKO GROSZEK

    Witam Nie jestem specjalistą ale uważam iż piec na eko groszek jest super. Wielu moich znajomych posiada owy piec i są naprawde zadowoleni. Koszty nie są wysokie, nie treba kilka razy do niego chodzić. Mój tata jest hydraulikiem i również zamątował piec na eko groszek wraz ze śmieciarzem. Ma dom o pow. 310 m2 a jest w nim bardzo ciepło. Nigdy nie polecałby ocieplenia kominowego i podłogowego ze względu na kurz jaki powstaje w pomieszczeniu. Ale nie jestem w tym specjalistką tylko piszę to co słyszałam. Mam nadzieje że coś pomoge w wyborze.
    Agnieszka

  10. #10

    Domyślnie Re: EKO GROSZEK

    Cytat Napisał AGNIESIA 2007
    Mój tata jest hydraulikiem i również zamątował piec na eko groszek wraz ze śmieciarzem.
    śmieciarz pomagał czy też palicie śmieciami czego się nie powinno robić.

  11. #11

    Domyślnie Re: EKO GROSZEK

    Cytat Napisał AGNIESIA 2007
    Mój tata jest hydraulikiem i również zamątował piec na eko groszek wraz ze śmieciarzem.
    śmieciarz pomagał czy też palicie śmieciami czego się nie powinno robić.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak zawsze włożę kij w mrowisko i przedstawię zupełnie odmienną opinię. Jeżeli masz gaz na działce, to najrozsądniejsze będzie będzie zainstalowanie kotła gazowego i zwykłego kotła na paliwo stałe lub jednak zdecydować się na intensywniejsze palenie w kominku, choć wbrew pozorom palenie drewnem, kupowanym na składzie nie jest takie tanie. Przy Twojej powierzchni dorcha inwestycja w kocioł na ekogroszek zwróci sie za 10 do 16 lat, więc jest to bez sensu. Gaz jest w tym przypadku najekonomiczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem (wbrew obiegowym opiniom).
    Najbardziej optymalny bedzie układ: kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Jednak bez kotła na paliwo stałe.
    Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie Re: EKO GROSZEK

    Cytat Napisał AGNIESIA 2007
    Nigdy nie polecałby ocieplenia kominowego i podłogowego ze względu na kurz jaki powstaje w pomieszczeniu.
    Nie rozumiem co to jest ocieplenie kominowe i podłogowe?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie Re: EKO GROSZEK

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    ...
    Nie rozumiem co to jest ocieplenie kominowe i podłogowe?
    No żonko ja też nie wiem co to
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  15. #15

    Domyślnie

    Przeszłam przez ogrzewanie węglem. Mieliśmy mieszkanie w starej kamienicy z piecem węglowym. Wiem co to znaczy. A węgiel na dodatek węglowi nierówny. Jak kupisz dobry to masz ciepło, a jak g... to więcej popiołu niz brudu i popiołu niż ciepła.
    Nawet bym sie nie zastanawiała. Zresztą na szczęście mam gaz w ulicy, a teraz to juz nawet przy ścianie domu.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Jak zawsze włożę kij w mrowisko i przedstawię zupełnie odmienną opinię. Jeżeli masz gaz na działce, to najrozsądniejsze będzie będzie zainstalowanie kotła gazowego i zwykłego kotła na paliwo stałe lub jednak zdecydować się na intensywniejsze palenie w kominku, choć wbrew pozorom palenie drewnem, kupowanym na składzie nie jest takie tanie. Przy Twojej powierzchni dorcha inwestycja w kocioł na ekogroszek zwróci sie za 10 do 16 lat, więc jest to bez sensu. Gaz jest w tym przypadku najekonomiczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem (wbrew obiegowym opiniom).
    Najbardziej optymalny bedzie układ: kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Jednak bez kotła na paliwo stałe.
    Pozdrawiam.
    Mozesz podac konkterne liczby.
    Ile kosztuje Was roczne lub miesieczne w sezonie grzewczym zuzycie gazu (zakladajac ze ogrzewacie tylko gazem).
    Moge podac tu moje zuzecie, dom z ceramiki sciana trojwarstwowa 165m2 powierzchni urzytkowej, ogrzewanie na ekogroszek w zimie gdy piec jest wlaczony zuzywam niewiele ponad tone miesiecznie - 500zl.

  17. #17

    Domyślnie

    Mogę. Z poprzedniego rachunku wynika ca 560zł/miesiąc, ale było trochę cieplej. Teraz będzie to warość oscylująca w okolicach 700zł/miesiąc, może z lekkim wskazaniem na "+" - znacznie zimniej i silne wiatry. Domek 400m2 po podłodze powierzchni ogrzewanej ze zróżnicowaniem temperatur + 20m2 pow. nie ogrzewanej (bez grzejników, ale trochę ciepła z reszty budynku pobiera). Ciepła woda też ogrzewana gazem, oczywiście ziemnym.
    Nie ukrywam, że ciągle staram się wszelkimi dostępnymi sposobami ograniczyć to zużycie (a mam pewną wiedzę na ten temat, choć zawsze można się czegoś nauczyć).
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Kominek chciałabym mieć tylko dla przyjemności patrzenia na ogień i słuchania trzasku palącego sie drewna.

    Gdy będe miała ogrzewanie kominkowe to chcąc zaoszczedzić na gazie bedę starała sie jak najwięcej palić w kominku i wtedy zrobię z salonu drugą kotłownię, a tego już nie chciałabym. Dlatego wolę już jakis piec na paliwo stałe w kotłowni + piec na gaz.

    Pozdrawiam wszystkich

  19. #19

    Domyślnie

    Przy 120 m2 powierzchni , dwa kotly - jeden na gaz drugi na paliwo stale , to rozwiazanie zupelnie bez sensu .... a jeszcze kominek i reku ....
    Przede wszystkim to dociepl dobrze domek , wtedy problem z wyborem ogrzewania stanie sie tylko malym dylematem.
    W zasadzie dobrze ocieplone 120 m2 mozna ogrzewac nawet pradem.


    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Mogę. Z poprzedniego rachunku wynika ca 560zł/miesiąc, ale było trochę cieplej. Teraz będzie to warość oscylująca w okolicach 700zł/miesiąc, może z lekkim wskazaniem na "+" - znacznie zimniej i silne wiatry. Domek 400m2 po podłodze powierzchni ogrzewanej ze zróżnicowaniem temperatur + 20m2 pow. nie ogrzewanej (bez grzejników, ale trochę ciepła z reszty budynku pobiera). Ciepła woda też ogrzewana gazem, oczywiście ziemnym.
    Nie ukrywam, że ciągle staram się wszelkimi dostępnymi sposobami ograniczyć to zużycie (a mam pewną wiedzę na ten temat, choć zawsze można się czegoś nauczyć).
    Pozdrawiam
    Lukol-bis to Ty masz palac Zupelnie sie z Toba zgadzam, z porownania kosztow naprawde nie widze sensu majac gas miejski stosowac piec na ekogroszek. Niestety ja gazu miejskiego nie posiadam w okolicy.

    Czy ktos jeszcze moglby sie podzielic swoimi kosztami dla porownania?
    szukam dzialki (do 2000m2) w poludniowo wschodniej czesci Lodzi

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony