dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Jak zbudowac kominek zamkniety z cegly do c.o. ?

    Witam

    Jedynym wyjsciem zasilania w ciepło mojej nowej instalajci centralnego ogrzewania jest zbudowanie kominka. Potrzebuje mocy cieplnej ok 7-12kW

    1. Nie wchodzi w grę kupno wkladu z plaszczem wodnym bo to wydatek minimum 2400zł
    2. Chcialem w obi kupic najtanszt powietrzny wklad za 750zł i dokupic rekuparator na niego z plaszczem za 550zł (8kW) - ale nie wiem czy bedzie to działało,a po za tymnie ma ten wkład podstawowej rzeczy jak doprowadzenie powietrzas do spalania od spodu z zewnatrz.
    3. Pozostał pomysł wymurowania samemu jakiegos kominka - ale potrzebuje sporo podpowiedzi.

    Mam do zabudowania róg pomiesczenia przez ktory to rog przechodzi akurat kanał dymowy komina (domek parterowy - bardzo stare budownictwo) ale na tym kominie hulał piec kaflowy. Chce kupic za ok 300-400zł rame kompletna z drzwiczkami i szyba kominkowa oraz cos na gore komory spalania z tuleja na rure dymowa ktora skieruje do komina (nie wiem jak to sie fachowo nazywa). W srodek planuje nad palenisko wmurowac wezownice z pieca kaflowego i wypuscic ja za sciane do rozdzielacza.

    - nie wiem jak zrobic dół kominka zeby doprowadzic powietrza z zewnatrz do spalania i do oczyszczania szyby. Co do oczyszczania szyby i kurtyny to widzialem na jakims rysunku ze sa tam za szyba dwie rurki pionowe z otworami przez ktore wylatuje powietrze i odsowa spaliny od szyby(zgadza sie?)
    - nie wiem z czego sie buduje? cekla szamotowa? (nie znam sie) i jakiej zaprawy urzywa sie do szczelneglo kladzenia cegieł. Ładnie nie musi byc bo to opatule chyba plyta karon gips.
    - jakby ktos mogł mi w tym pomoc to bede wdzieczny - na pracach budowlanych znam sie nieco ale jak zbudowac dobry kominek i rzeby sie dobrze w nimpaliło - nie wiem. Nie chciałbym zrobic pomyłki zeby to nie okazało sie meblem niedziałajacym a my bedziemyjechac zime na farelkach

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Witam! Nie mogę za wiele doradzać w sprawach kominkowych, ale mogę coś zasugerować.
    1. Bałbym się kupować wkład za 750zł, chyba,że godzisz się z perspektywą jego wymiany w niedługim czasie, moim zdaniem szkoda Twojej pracy. Wybrałbym droższy wkład ponieważ jest nadzieja, że będzie trwalszy. Ja mam wkład za 2200zł( bo nie chciałem wydać więcej), który kupiłem sugerując się postami z forum. Najpierw użyj "SZUKAJ" ( na głównej stronie forumw prawym górnym rogu) i poczytaj trochę lub zadaj pytanie na forum odnośnie tanich wkładów. Na forum znajdziesz dużo na temat kominków, tylko miej cierpliwość szukać!
    2. Nie piszesz nic o przekroju kanału dymowego, a musisz sobie zdać sprawę, że wkład o mocy 12kW może potrzebować około 160-200mm średnicy(sprawdź).Z tego co wiem napewno ze względów tak bezpieczeństwa jak eksploatacyjnych nie wolno wprowadzać większej średnicy wkładu do mniejszej komina.
    3. Na forum w "wymiana doświadczeń" chodzi następujący temat - "nie dałem regulatora ciągu(zapomniałem,) pisze jeden z forumowiczów o obudowie z cegły szamotowej, sam zadałem mu pytanie, może się odezwie. Jest tam dobre zdjęcie jak wygląda obuowa kominka-zobacz.
    4.Wkłady z bezpośrednim doprowadzeniem pow z zewn są niestety drogie.Z tego co słyszałem wcale nie jest to konieczne.
    5.Jeżeli cegła szamotowa(muruje się na zaprawę szamotową) to nie płyta kartonowogipsowa! Za droga impreza! Jeżeli płty to na stelażu z profili ocynkowanych.
    6. Koniecznie poczytaj wpisując w "szukaj" dziennik Rydza- dobrze na zdjęciach widać jak wyglądają kolejne etapy budowy kominka!
    7. Powietrze z zewn do kominka u siebie na etapie posadzek doprowadziłem rurą kanaliz. fi 110mm, mówią i piszą o średnicy fi160mm. Jest pod wylewką ocieploną styropianem gr 10mm i doprowadzłem ją w okolice wkładu, pod sam wkład przedłużę ją rurą tzw spiro taką do rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka.
    8. Zobacz i poczytaj "WNĘTRZA"temat - kominki nasze...
    9. Ja jestem na podobnym etepie tylko może trochę dalej i bardzo dużo czasu poświęciłem by znaleźć to co mnie interesuje, Tobie radzę to samo SZUKAJ!!!!!
    Pozdrawiam! i życzę powodzenia, nie załamuj się.

  3. #3

    Domyślnie

    dzieki za sugestie. poszukam materialow o ktorych piszesz -sam szukalem sporo na forum muratora, ale posty sa tak rozlegle ze trudno cos znalesc dla siebie nie czytajac dziesiatek ich stron

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Witam! A no właśnie tak jest i trzeba mieć jeszcze cierpliwość odsiać te mądre posty od bajerów. Poszukaj postów Jeż"a, jest oczym czytać a nawet zmienić pogląd na temat kominków.Powodzenia!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21
    .............a nawet zmienić pogląd na temat kominków.Powodzenia!
    co przez to rozumiesz? Zainteresowalo mnie to ostatnie zdanie. Czy mam rozumiec ze kominek nie jest odpowiedni do centralnego? Nie znam ukrytego sesnu tej wypowiedzi

  6. #6

    Domyślnie

    Witam! Są upowszechnione dwie wersje ogrzewania kominkowego: system grawitacyjny i z turbiną zaciągającą gorące pow znad wkładu tzw DPG. Natomiast Jeż proponuje tzw DCP czyli w skrócie wentylator odpowiedniej wydajności tłoczy powietrze pod wkład. Według Jeża, mnie już przekonał( i nie tylko mnie) jest to lepsze rozwiązanie dla zdrowotności i bardziej komfortowe. Chodzi o to, że tłoczysz do ogrzewanych pomieszczeń powietrze zewnętrzne i z recyrkujacji(z domu) nie w temp 70 i więcej stopni, tylko niższej( jak dobrze zapamiętałem 45-55 stopni C). Jest sztuką zrobić to dobrze, stąd odsyłam Cię do czytania Jeża postów, bo nie czuję się jeszcze na siłach by mądrze i rzeczowo wytłumaczyć. Sam jestem na etepie wdrażania tego pomysłu i bacznie śledzę to pisze na ten temat - jest tego sporo, ale warto przeczytać i zastosować. Miłej lektury!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony