dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar TONY SOPRANO
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie ocieplenie fundamentów styropianem

    witam wszystkich forumowiczów po dłuzszej przerwie
    chce sam ocieplic sam fundamenty styropianem i tu moja prosba czy ktos mógłby mi poradzic albo podac jakis link jak to sie robi krok po kroku
    za wszelkie porady uwagi bardzo dziekuje


    pozdrawiam
    SNOWBOARD IS FUN !!!!!

  2. #2

    Domyślnie

    taaak, to będzie długa historia
    najpierw trzeba pomierzyć, tak chociaż z grubsza ile tego styropianu potrzeba, potem trzeba zamówić, odczekać aż przyjedzie. wziąć łopatę jeśli zasypane fundamenty zostały już, i sformatować przy jej pomocy czasoprzestrzeń (kopiesz od początku fundamentu przez długi czas do miejsca gdzie się on kończy).
    poczekać aż piach obeschnie, obmieść go z fundamentu.
    mając nadzieję że fundament nie był pomaziany czymś nieprzyjaznym dla styro przystępujesz do akcji 'klejem go' i oblatujesz cały fundament dookoła. potem już standardowo klej siatka, klej i zabezpieczenie przed wilgocią (czymś pomaziać, i ewentualnie na to folia)

    ale to już szczerze mówiąc było na forum więc nie wiem dlaczego się rozpisałem
    może dlatego że coś takiego robiłem wczoraj ?

    pozdrawiam
    To_masz

  3. #3

    Domyślnie

    W ubiegłym tygodniu z mężem robiliśmy to w następujacy sposób:
    - na zagruntowaną wcześniej Dysperbitem ścianę (jako grunt rozcieńczaliśmy Dysperbit ok. 1:1 z wodą), nanosiliśmy 2 x 3 mm warstwę hydroizolacji - Izohan WM (nie wiem czy jest to w Twoim przypadku konieczne), piszę o tym, bo uzyskaliśmy równą ścianę i dopiero na to naklejaliśmy tym samym WM-em płyty styrodurowe, smarujac obrzeże płyt ok.3 cm i "rzucając" placki po płycie w odstępach ok. 15-20 cm. Tak przygotowana płyta czekała ok. 10 minut - głównie dlatego, że preparaty do Styroduru lub styropianu muszą być dyspersyjne, ten czas pozwalał na częściowe odparowanie wody i łatwiejsze (szybsze) wiązanie do muru, a następnie przyklejaliśmy do ściany, mocno dociskając. Ten klej, który wyszedł pod wpływem nacisku wykorzystywaliśmy do "fugowania" płyt na łączeniach. To "fugowanie" uznaliśmy za coś na tzw. wyrost, ale niech tam - zrobiliśmy, płyty posiadają frezy i to powinno wystarczyć jeśli chodzi o szczelność. Na tą chwilę styrodur został obsypany piaskiem i choć jak twierdzi producent może mieć bezpośredni kontakt z gruntem, to chyba go odkopiemy i zabezpieczymy, ale czym i jak jeszcze nie wiem

  4. #4

    Domyślnie

    Ja to robiłem rok temu.
    Wysmarowawałem "wyDysberbitowane" sciany klejem (grzebyczek10X10)na to styropian, (ze zrozumiałych względów)na to siatka z klejem i kilka (nie dwie) warstwy Dysperbitu.
    Rozwiązanie to przetrwało zime, zasypywanie fundamentów, jazde cieżkiego sprzętu.
    Generalnie polecam bo sprawdziłem.
    Jeśli chcemy by woda sie nie dostała do styropianu to trzeba zrobić tak by sie nie dostała . Nie wiem czy są takie firmy. Ja robiłem sam

  5. #5

    Domyślnie

    Myśle, że nie trzeba dokopywać się do końca fundamentów - metr poniżej poziomu gruntu powinien zupełnie wystarczyć.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    vanitas69

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    3

    Domyślnie

    witam,

    a co można zrobic w przypadku gdy fundament jest faktycznie zabezpieczony substancją na "rozpuszczalnikach" niekorzystnych dla styropianu?

    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    a mnie ekipa wysmarowała izolbetem i zasypała. Mam nadzieje, że po roku to z tego izolbetu juz niewiele zostało. Teraz mam w planie odkopać to, dokładnie umyć, wysuszyć, posmarować odpowiednim mazidłem, klej, styrodur (w części podziemnej) a styropian, klej siztka i klej w naziemnej i zasypać. Zastanawiam sie jeszcze czy powinnam styrodur obłozyć folia kubełkowa czy nie ma takiej potrzeby?

  8. #8

    Domyślnie

    ja chciałbym ocieplić fundament od razu z wylaniem - czy ktoś potrafi mi podpowiedzieć jak??
    zależy mi na tym ponieważ oszczędzam czas na szałunku (ściany fundamentu mam 24cm podczas gdy ławy 40cm). w przyszłości i tak chciałem ocieplać fundamenty więc czy istnieje jakaś metoda by połączyć obie operacje razem??

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_masz
    taaak, to będzie długa historia
    najpierw trzeba pomierzyć, tak chociaż z grubsza ile tego styropianu potrzeba, potem trzeba zamówić, odczekać aż przyjedzie. wziąć łopatę jeśli zasypane fundamenty zostały już, i sformatować przy jej pomocy czasoprzestrzeń (kopiesz od początku fundamentu przez długi czas do miejsca gdzie się on kończy).poczekać aż piach obeschnie, obmieść go z fundamentu.
    mając nadzieję że fundament nie był pomaziany czymś nieprzyjaznym dla styro przystępujesz do akcji 'klejem go' i oblatujesz cały fundament dookoła. potem już standardowo klej siatka, klej i zabezpieczenie przed wilgocią (czymś pomaziać, i ewentualnie na to folia)

    ale to już szczerze mówiąc było na forum więc nie wiem dlaczego się rozpisałem
    może dlatego że coś takiego robiłem wczoraj ?

    pozdrawiam

    Nieprawda. Gdyby to było formatowanie czasoprzestrzeni to powinno być: "kopiesz od początku fundamentu, aż do wieczora".

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie - dysperbit na podmurówkę 2,3 razy, na to styropian podłogowy na klej do styro (na początku dawałem tytan eos - ale później zwykły tani z wora dużo szybciej idzie ze względu na większą przyczepność) i obsypanie - dogniecenie piachem. Połączenie z gzymsem i górną częścią izolacji (listwa startowa) uszczelnione pianką PP. Po roku nic się nie dzieje - ale teren nie jest podmokły. Na piach pójdzie opaska z polbruku.
    Na widoczną część styro idzie siatka i mocny tynk.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał vanitas69
    a co można zrobic w przypadku gdy fundament jest faktycznie zabezpieczony substancją na "rozpuszczalnikach" niekorzystnych dla styropianu?
    Zatrzeć po całości klejem... i na to styro. Nie może być bezpośredniej styczności.

  12. #12

    Domyślnie

    a jak jest fundament "pomalowany" rozpuszczalnikową mazią typu IZOLBET-A,
    to jak teraz go ocieplić styropianem - jakąś folią odizolować/obłożyć, czy ta warstwa kleju już wystarczy?, jak pisze janekbo czy co zrobić?? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie?

  13. #13

    Domyślnie

    Witam!
    Czy jest sens "smarować" wewnętrzne ściany fundamentowe dysperbitem? Dom parterowy, pod ścianami piasek.

    I jeszcze jadno pytanie.
    Taka kombinacja na ścianie fundamentowej: pod poziomem gruntu - dysperbit - styrodur - folia (wyżej od poziomu styroduru) dysperbit - styropian - siatka, klej i coś tam jeszcze.
    Chcę jak najszybciej obsypać fundamenty od zewnątrz i wewnątrz. Dlatego to ocieplenie powyżej poziomu gruntu zostawiłbym na później.

    Proszę o uwagi. Pozdrawiam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Dla przyzwoitości pomaluj fundamenty w środku.
    Warstwy bardzo dobre.
    Możesz zaoszczędzić na foli a pomaluj w środku

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź

  16. #16

    Domyślnie

    A ja jeszcze raz zapytam upierdliwie - już ostatni raz :
    a jak jest fundament "pomalowany" rozpuszczalnikową mazią typu IZOLBET-A,
    to jak teraz go ocieplić styropianem - jakąś folią odizolować/obłożyć, , a może zmalować nierozpuszczalnikowym, czy jednak ta warstwa kleju już wystarczy?, jak pisze janekbo czy co zrobić?? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie?


    Proszę bo nie mogę nic znaleźć!!![/quote]

  17. #17

    Domyślnie

    Podepnę się do tematu z pytaniem: da się zamiast styropianu użyć wełny mineralnej, np. takiej jak na ściany ? Rockton, czy jakoś tak... ? Czy napór ziemi (max 1,5 m) jej nie zgniecie ? Jaka miałaby to być wełna ?
    I czy to w ogóle ma sens, czy nie zawracać sobie tym głowy, i jednak styropian ?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Nigdy tego rozwiązania nie widziałem ale tu jest coś na temat wełny i fundamentów .
    http://www.paroc.pl/channels/pl/buil...ellar+wall.asp

  19. #19

    Domyślnie

    Ja malowałem dysperbitem ściany fundamentowe 2 razy ale są różni producenci tego środka i najlepiej poczytaj jak zalecają.Później przyklejałem na to styropian na styropian siatka i klej jeszcze 2 razy pomalowałem dysperbitem i folia kubełkowa.

  20. #20

    Domyślnie

    A ja odświeżając temat zapytam jeszcze tak:

    1. jaki styropian użyć ? (grubość, typ itp.)
    2. od samego "spodu" fundamentu ocieplać ? czy wystarczy tylko jak tu ktoś wspomniał od głębokości 1m
    3. czy pod ziemią ten sam styropian co nad ?
    4. część nadziemną mogę ocieplić w późniejszym etapie (w trakcie ocieplania ścian) czy lepiej od razu ?
    5. klej, siatka, klej - tylko nad ziemią ? (bo już zgłupiałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem wcześniejsze wypowiedzi)
    6. czy w części podziemnej odizolować jeszcze styropian od gruntu folią kubełkową (lub inną) czy nie ma to sensu ?
    7. ocieplać tylko zewnętrzne ściany fundamentu ? czy od wewnątrz też ?

    z góry dzięki

    pozdr.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony