dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie zapylacze dla jagody kamczackiej

    Witam

    pogubiłam się zupełnie w kwestii zapylaczy dla jagody kamczackiej!
    wsadziłam zeszłej jesieni dwa krzaki - Duet i Atut - efekt - jedna rewelacyjna w smaku jagoda. Teraz dosadzam Czelabinkę. Czy powinnam dosadzić coś jeszcze?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że Atut i Duet są nieco późniejsze od Czelabinki, ale nie jestem pewna (posadziam je dopiero w tym roku). Jeśli kwitną w tym samym terminie to nic nie musisz dosadzać. Jeśli jednak ich terminy kwitnienia rozminą się to dla Czelabinki dobra jest Dlinopłodna, wołosze... cośtam, i jest jeszcze chyba Sinogłaska czy jakoś tak.
    A tak przy okazji - która odmiana ma takie jagody dobre? ta z okrągłymi liśćmi czy ta z podłużnymi? (mówię o Atut/Duet)

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    mnie do Czelabinki poradzono Sinogłaskę, owocują obie bardzo dobrze , tylko
    wydają mi się nie najsmaczniejsze ale może to tylko moje subiektywne odczucie.
    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    smaczny był Atut
    dosadziłam teraz Wołoszebnicę i poszukuję wszystkich innych możliwych odmian jagody bo po zjedzeniu jednego małego owocka zaczęłam być jej fanką

  5. #5

    Domyślnie

    Kwestia smaku jest oczywiście dyskusyjna, mi akurat jagoda kamczacka smakuje (mam Duet i Atut, kupiłem Sinogłaską ale jeszcze nie owocuje bo posadziłem ją w zeszłym tygodniu ) , natomiast znam osoby którym nie smakuje i to bez względu na odmianę. Jagoda kamczacka ma natomiast jedną wielką zaletę, działa na organizm wzmacniająco i odtruwająco.
    Jagody są źródłem biologicznie aktywnych substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka, m.in. witaminy C i A oraz żelaza, jodu, miedzi. Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich, pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego. Napar z suszonych kwiatów działa hamująco na rozwój wirusów i bakterii, cenny jest, więc przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła
    W amatorskiej uprawie radzę różnorodność odmian, daje to dobre wyniki pod różnym względem:
    • skuteczności zapylania,
      różnorodności smaku,
      wydłużenia ciągłości zbioru,

    z czasem można zwiększyć liczbę tych odmian które przypadły do gustu najbardziej (o ile pamięta się co się posadziło )
    Pozdrawiam!
    nie zadaję pytań

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Flanker
    Jagoda kamczacka ma natomiast jedną wielką zaletę, działa na organizm wzmacniająco i odtruwająco.
    Cóż to takiego znaczy "odtruwająco". Czy jesli mam zatrucie pokarmowe albo zatruję się tlenkiem węgla to mi pomoże ? Sorry za ironie, ale proponuję aby ograniczyć powtarzanie słów-zaklęć którymi sypią czasopisma dla (mniej inteligentnych) kobiet, a które kompletnie nic nie znaczą. No chyba, że to komuś bardzo poprawia samopoczucie .
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  7. #7

    Domyślnie

    odtruwające organizm ze związków metali ciężkich
    bardzo prosto i po Polsku. Nie podejmuję dalej dyskusji która w sposób oczywisty zmierza do konfliktu.
    Pozdrawiam Flanker
    nie zadaję pytań

  8. #8

    Domyślnie

    Dlaczego do konfliktu ? Po prostu chciałbym wiedzieć co to znaczy odtruwająco ? Jak napisałem jest to moim zdaniem słowo-klucz, które powtarzane jest bez żadnych konsekwencji i zrozumienia. Co w tym pytaniu jest "konfliktowe" ? Czy padły jakieś inwektywy ? Czy ktoś został obrażony ? Czy sama próba wyjaśnienia już z definicji jest "konfliktowa" ? Nie popadajmy w histerię. Może zamiast szukac konfliktu lepiej merytorycznie odnieść się do sprawy ? Bardzo chetnie dowiedziałbym się w jaki sposób substancje zawarte w jagodzie kamczackiej odtruwają (usuwają ?) jony metali ciężkich z organizmu ? Myślę, że wyjaśnienie tego i udokumentowanie tego mogłoby mieć ogromne znaczenie, może nawet na Nobla można byłoby się załapać. Może jakaś literatura naukowa ?
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  9. #9

    Domyślnie

    "Dawniej stosowano liście, pędy, jagody i korę w ziołolecznictwie przeciw anginie, chorobom żołądka i oczu. Obecnie najważniejsze znaczenie mają owoce, bogate we flawonoidy, dlatego poleca się je przy miażdżycy, kruchości naczyń, nadciśnieniu i zatruciach metalami ciężkimi. " to ze strony ogrodu w Powsinie

    http://ogrod-powsin.pl/kolekcje/pliki/pomologia.html

    oj tam, odtruwa nie odtruwa pycha i tyle

  10. #10

    Domyślnie

    witajcie !

    Mam od kilku lat ,kilka krzaków starych odmian. Owocują są OK.
    Wszystkim prowadzącym nowe nasadzenia polecam nowe odmiany Duet i Atut i może gdzieś zdobędziecie Wojtka. Odmiana ta powstała kilka lat temu w bardzo ciekawej szkółce k/ Bydgoszczy. Ponoć gdzieś pod warszawą jest kontynuowane dalsze rozmnażanie tej odmiany.
    Serdecznie Pozdrawiam

    Krzysztof5426

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony