dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie podniesienie ścianki kolankowej

    Witam,

    Czy nie popełnię "wykroczenia" jeśli na etapie budowy podniosę ściankę kolankową o 22 cm (1 pustak max?). Czy jest to zmiana istotna i czy trzeba mieć na to dodatkowy projekt?

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Mi architekt naniósł taką zmianę na etapie adaptacji projektu.

  3. #3

    Domyślnie Re: podniesienie ścianki kolankowej

    Cytat Napisał elania4
    Witam,

    Czy nie popełnię "wykroczenia" jeśli na etapie budowy podniosę ściankę kolankową o 22 cm (1 pustak max?). Czy jest to zmiana istotna i czy trzeba mieć na to dodatkowy projekt?

    pozdrawiam
    Jakbyś się przejmował takimi bzdetami to byś nigdy tej budowy nie skończył.
    Uważam, że jest to zmiana nie istotna.

  4. #4

    Domyślnie Re: podniesienie ścianki kolankowej

    Cytat Napisał pelsona
    Jakbyś się przejmował takimi bzdetami to byś nigdy tej budowy nie skończył.
    Uważam, że jest to zmiana nie istotna.
    Zależy o ile chcesz zmienić. U mnie w projekcie była dołączona lista zmian dopuszczalnych "z urzędu" i była wymieniona zmiana wys ściany kolankowej w zakresie +/- 30 cm. Aje jak ktoś samowolnie podniesie o 40-50 cm i z bryły domu zrobi się "gargamel" to projektant mógłby mieć uzasadnione pretensje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawilon79
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    o tyle to mozesz smiao zmieniac

  6. #6

    Domyślnie

    a skąd wiesz ile ta ściana kolankowa ma teraz? może już ma 1m?

  7. #7

    Domyślnie

    Dla przykładu to tak jakby się zastanawiał czy dać jeden bloczek fundamentowy więcej czy mniej nad ziemię i leciał z tym do projektanta. Wiadomo trzeba zachować niezbędne minimum odległości od poziomu gruntu (dla BK zgodnie z przepisem jest to 40 cm).
    Zmian w trakcie realizacji jest od cholery za przeproszeniem i ciut ciut. Nie ma co tego przeżywać i latać z byle czym do projektantów i im kasę nabijać bo za wszystko sobie liczą. Ludzie stropy zmieniają, materiały na ściany itp. Kierownik to klepie i są to zmiany nieistotne. Zresztą, szykują się a częściowo już są nowelizacje prawa budowlanego z wykazami i interpretacjami co jest zmianą istotną a co nie. Reasumując rozpisałem się może zanadto ale często zapominamy , że na budowie jest kierownik z uprawnieniami i on powinien mieć decydujące zdanie. My forumowicze możemy niechcący wrzucić swoje trzy grosze, bardziej słuszne lub mniej.
    Pzdroofka

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie Re: podniesienie ścianki kolankowej

    Cytat Napisał elania4
    Witam,

    Czy nie popełnię "wykroczenia" jeśli na etapie budowy podniosę ściankę kolankową o 22 cm (1 pustak max?). Czy jest to zmiana istotna i czy trzeba mieć na to dodatkowy projekt?

    pozdrawiam
    my podnieslismy o nieco ponad 24cm czyli 1 szt BK - bez zmian w projekcie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  9. #9

    Domyślnie

    My podnieśliśmy bez zmian w projekcie o 2 BK, ale nie wiem czy tak można robić

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie podniesiona została ścianka o 1 maxa - 22 cm.
    Bez skrupułów.


    Natomiast trzeba uważać co mamy na papierze!
    Robiliśmy projekt zamienny do projektu polegający na adaptacji poddasza.
    Architekt zgarnął za to kupę kasy, bo coby nie było problemów z naruszeniem praw autorskich udałam się do samego Twórcy projektu.
    Architekt zrobił nowy projekt architektoniczny i po złożeniu go w Gminie (projektu, nie architekta ), dowiedziałam się, że muszę złożyć nowy projekt zagospodarowania działki, ponieważ nowy projekt jest mniejszy o 8 cm!

    Swoją drogą myślę, że niepotrzebnie zawracałam sobie głowę jakimikolwiek zmianami. Głupi pomyślałby, że tak ma być, a mądry by nie zauważył.

  11. #11

    Domyślnie

    A po co podnosić. Czy nie lepiej wybrać projekt, którego nie trzeba zmieniać?
    Strasznie mnie denerwuje podnoszenie ścianek, bo przez to gubi się proporcje, z dachów robią się czapki i dom wygląda po prostu źle. A potem takie straszydła urozmaicają nasz krajobraz. I jeszcze te agrumenty, że to tylko 20...30...40 cm i nic nie będzie widać.

  12. #12

    Domyślnie

    Podniesienie ścianki kolankowej w trakcie budowy to zgodnie z art. 36 prawa budowlanego zmiana istotna - zmienia się kubatura budynku. Wymaga zatem decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Natomiast na temat stosowanych na budowach praktyk się nie wypowiadam - są powszechnie znane
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zatom
    A potem takie straszydła urozmaicają nasz krajobraz. I jeszcze te agrumenty, że to tylko 20...30...40 cm i nic nie będzie widać.
    zgadzam się. Mam takie straszydło koło siebie...

  14. #14

    Domyślnie

    Hej,

    dzięki za te wszystkie odpowiedzi i komentarze, dla ścisłości dodam ze chciałabym podnieść tą ściankę z 31cm do 54 cm. W przypadku mojego projektu taka zdawałoby się drobna zmiana spowoduje że budynek będzie wyglądał zgrabniej (subiektywna opinia inwestorów) no i jeszcze trochę więcej miejsca na poddaszu się przy okazji zrobi.
    Pozdrowienia

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikolayi
    Podniesienie ścianki kolankowej w trakcie budowy to zgodnie z art. 36 prawa budowlanego zmiana istotna - zmienia się kubatura budynku. Wymaga zatem decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Natomiast na temat stosowanych na budowach praktyk się nie wypowiadam - są powszechnie znane
    jedyna poprawna odpowiedź na pytanie zadane przez autorke postu
    od początku do końca
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony