dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Geowłóknina. przy drenażu......zaleta czy wada ?

    Mam przed sobą wykonanie drenazu opaskowego.Już dwa razy od zupelnie różnych ludzi slyszalem opinie, , żeby do drenazu użyc tylko żwiru, bez geowłókniny, bo sie "zamula".Jedna z tych osob pare razy odkopywala do poprawki drenaż, w ktorym woda nie docierala do rur drenarskich z powodu zatkania sie ("zamulenia) geowłókniny, ktora miala przed tym chronic rury drenarskie.Czy ktoś miał z tym do czynienia i może to skomentowac?Żwiru mam jedną wywrotkę, starczy na jakieś 10cm pod i nad rury drenarskie.

  2. #2

    Domyślnie

    Sama geowłuknina to za mało musi być żwir.
    U Ciebie troche za mało tego żwiru. Jeśli nie dasz więcej to grubszą warstwe zrób od zewnątrz.

  3. #3

    Domyślnie

    Geowłóknina obowiązkowo!

    Wyłożyć wykop geowłókniną na sam dół rura drenarska i kamykiem wysypać do samej góry!

    U mnie drenaż opaskowy robili "spece" od fundamentów i oczywiście zasypali samym kamykiem. Przyszła 1 ulewa i glina zatkała kompletnie rurę i zmieszała się z kamykami.

    Ten drenaż opaskowy poprawiałem i został wykonany tak jak napisałem na początku.

    Potem robiliśmy jeszcze drenaż obwodowy całej działki bo nam dom zalewało z jakichś podskórnych wód - rów na 60 cm szeroki, na 2,5 metra głęboki, całość wyłożona geowłókniną, na dół 2x rura drenarska o podwyższonej wytrzymałości i kamyk do samej góry.
    I teraz po wielu deszczach i mikro powodzi wszystko działa pięknie.

    --
    Pozdrawiam,
    Grzesiek

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    nie żałuj niczego
    O żwirze zapomnij - za kosztowny
    ja robiłem tak - 5 lat temu
    Rura owinięta geowłókniną, ale wykop szeroko też.
    I na to kamień płukany hutniczy(tona 8zł wtedy) dość dużo i szeroko, na to rura też owinieta geowłókniną, i sypałem do samej góry
    Robiłem tak.
    Stare panele grzejne(takie ze złomu płyty) i tak.
    Panel z lewej, panel z prawej, od ściany glina na folię kubełkową zadeptywana, z drugiej strony za panelem zasypywane.
    I panel do góry zyg,zyg
    A między nimi ciągle ten kamień.
    Mam go do samej góry, do gruntu.
    I wiesz jak pompuje po zimie?
    Jak zajrzysz do rewizji, to wali jak z pompy takiej wiesz, ręcznej. Daje niesamowicie.
    Odprowadzenia mam PCVką setką za działkę
    niedroga inwestycja, na lata.
    Znajomy kupił w kokosie, obsypał żwirem wkoło, resztę zawalił gliną.
    Efekt był zerowy, robił od nowa. Weź to odkopuj potem. Ta impreza przy żwirze suuuuper kosztowna, ale przy kamieniu płukanym pohutniczym
    - nie odczujesz.
    Słuchaj sprawdzonego taniego - polecam.Sprawdzone

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli geowłuknine stosowali Izrealici przechodząc przez Morze Czerwone
    Tam też rozstąpiły sie wody.

  6. #6

    Domyślnie

    a gdzie kupic taki kamien ???
    buduje "blanke" z arhipelagu
    ......wybudowałem ....................

  7. #7

    Domyślnie drenaż

    Zawsze metoda najprostsza jest najlepsza, ja mam rurę drenarską fi 100 + żwir płukany i w piwnicy sucho.Po co geowłukninę, lepiej kasę spożytkować na coś innego.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Kamień płukany mam z huty Bobrek-Bytom. Nie wiem czy masz gdzieś hutę, ale jak masz, to olej drogi żwir. I jak ktos mówi żeby sie nie przejmować, tzn że nie miał do czynienia z gliną. Wygląda w mokrej porze tak - wczoraj wykop - dzisiaj zaczynamy od nowa

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    A ta geowłóknina to grosze totalne.Chyba za moją dałem 40 zeta 12x10 budynek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobiczek
    Kamień płukany mam z huty Bobrek-Bytom. Nie wiem czy masz gdzieś hutę, ale jak masz, to olej drogi żwir. I jak ktos mówi żeby sie nie przejmować, tzn że nie miał do czynienia z gliną. Wygląda w mokrej porze tak - wczoraj wykop - dzisiaj zaczynamy od nowa
    Niestety, ale do huty mam za daleko (północ kraju), pozostaje mi żwir, teraz drogi jak diabli.Do zasypania miejscami prawie 3 m piwnicy, wiec w sklepie z rurami powiedziano mi, że trzeba rury drenarskie mocniejsze, odpowiednie do tej glebokosci..też nietanie...ponad 30 zl za m bieżący...Jak policzę koszt izolacji (Deitermann) , styroduru itp. to koszt piwnicy robi sie niewąski (to dla fanow piwnic).Dzieki za odpowiedzi...dokupie żwiru i tę geowłókninę.Pzdr.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Żwir Cię powali na kolana. jeżeli chcesz tak jak ja - nie próbuj. A zrobić dla uciszenia sumienia - nie próbuj. Poprawki razy 2

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobiczek
    Żwir Cię powali na kolana. jeżeli chcesz tak jak ja - nie próbuj. A zrobić dla uciszenia sumienia - nie próbuj. Poprawki razy 2
    Nie robić drenażu? Żwir drogi....jasne...dokupię jeszcze wywrotkę.Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław.(albo raczej nie zasypany..dom na skarpie)..W projekcie nie mialem drenażu....przy kopaniu fundamentow po 2 tygodniach deszczu w lipcu nie bylo wody..3 odwierty na glebokosc 3 m nie pokazały wody....ale teraz po opadach z przodu domu...woda trochę stoi przy fundamentach.Wiem, że jak teraz tego nie zrobię, gdy wszystko odkopane, to pozniej bedzie cieżko do tego wracac ..i kosztownie.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejek
    ..........Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław........
    I wstawisz swój dom do glinianej wanny , "niedobry kotek".

  14. #14

    Domyślnie

    [quote="Krzysztofik"]
    Cytat Napisał andrzejek
    ..........Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław........
    I wstawisz swój dom do glinianej wanny

    "Niestety tego nie zmienię....Dom (fundamenty) stoi 6 m od ulicy....ale także 3 m poniżej poziomu ulicy..(skarpa)..nie trzeba bylo prawie nic kopac...., Dom należy raczej obsypac i nie rodzimym gruntem, bo takiego prawie nie bylo (ławy na glebokosc 40 cm).Więc wolę go z kazdej strony obsypac przywiezionym piaskiem niżli przywiezioną gliną.Tylko niejako dno domu, jego posadzka spoczywa na glinie, wszystko wokół trzeba zasypac....Od ulicy musze zrownac jej poziom z poziomem parteru...od ogrodu bedzie nasypana ziemia z lekkim spadkiem do ogrodu....(lekkia skarpa).

  15. #15

    Domyślnie

    tak sie zastanawiam czy "zuzel" z cieplowni zastompil by taki kamien? w cieplowni mozna go dostac za 6/8zl za tone .........
    buduje "blanke" z arhipelagu
    ......wybudowałem ....................

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Żużel niemożliwy w tej operacji. Pracuje i lasuje sie latami. Nikt nie stosuje , czasami na aleje jakąś wysypany na górę tam gdzie tylko autko przejeżdża. Nie nadaje sie(może dlatego że cholera taki tani? )

  17. #17

    Domyślnie

    Rola geowłókniny polega na fitrowaniu (nie przepuszczaniu) gliny do wnętrza drenu, co groziło by jego zamuleniem.

  18. #18

    Domyślnie

    może tutaj ktoś odpowie: czy zamiast żwiru do drenażu można zastosować tłuczeń?

  19. #19

    Domyślnie

    Mój majster jak pojawiła się woda z piwniczce (wolnostojącej, starej z kamienia polnego) zrobił wzdłuż piwniczki wykop kopareczką, wrzucił słomę, na to rurę, potem słomę i zasypał. Żwiru chyba nie było pod ręką. On zresztą układał dreny w całej wsi i działają. Wody nie ma w piwniczce już chyba z 6 lat. Ale to wersja kryzysowa i dla ludzi z fantazją. Z ciekawością zaglądam do piwniczki, kiedy znów pojawi się woda (pewnie jak dobrze przegnija słoma), ale na razie trzyma
    FranioMarysiaJarek

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fmj
    Mój majster jak pojawiła się woda z piwniczce (wolnostojącej, starej z kamienia polnego) zrobił wzdłuż piwniczki wykop kopareczką, wrzucił słomę, na to rurę, potem słomę i zasypał. Żwiru chyba nie było pod ręką. On zresztą układał dreny w całej wsi i działają. Wody nie ma w piwniczce już chyba z 6 lat. Ale to wersja kryzysowa i dla ludzi z fantazją. Z ciekawością zaglądam do piwniczki, kiedy znów pojawi się woda (pewnie jak dobrze przegnija słoma), ale na razie trzyma
    Najwłaściwsza do tego jest trzcina i widziałem działający drenarz po 30 latach.
    Ma jedną wade ... nie jest nowoczesna i nie spełnia norm unijnych

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony