dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    czypion

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3

    Domyślnie Geowłóknina a glina ???

    Witam użytkowników

    Posiadam działkę o podłożu glinisatym. Za tydzień rozpoczynam układanie drenażu opaskowego wokól ław fundamentowych i MAM DYLEMAT.
    Kierownik budowy katygorycznie zabrania stosowania geowłókniny do opasania drenażu, mówiąc że po pewnym czasie glina zatka ową geowłókninę. Ma rację czy nie ????????????????
    Proszę o pomoc użytkowników drenaży oraz osoby który na codziń sie tym zajmują. Przeczytałem gdziś że na gline stosuje sie naturalne włókna kokosowe....???
    Co robić ??????? :(

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Przecież drenarzy nie układa się bezpośrednio w glinie tylko uszczelnia np. dno gliną a same rurki drenarskie są obsypane piaskiem,żwirem - grunt może zamulić ten piasek i żwir częściowo ale bez przesady samej rury drenarskiej nie powinien.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co się oriętuje to powinno wyglądać tak:
    1- ok. 10cm podsypki z grubego żwiru,
    2- rura najlepiej obsypać ją jakimś drobnym kamieniem,
    3- tkanina
    4- gruby żwir/ średni / piasek


    P.S. Dobra rada:
    - Woda deszczówka z rynny powinna być odprowadzona minimum 1-1,5m od fundamentu lub wyprowadzona stałymi rurami-polecam

  4. #4

    Domyślnie

    Jam mam podłoże gliniaste i robiłam (mój mąż) to tak:
    1) poniewaz brak wody gruntowej, tylko opadowa: drenaż oddalony od budynku o około 1m,
    2) wykop: od poziomu ławy fundamentowej do poziomu 30cm poniżej ławy fundamentowej,
    3) poniewaz mam działkę na lekkiej skarpie, ale woda z kilkunastu działek przepływa przez moją, to w ziemi zakopałam folie kubełkową (drugą, bo pierwsza na budynku) w ziemi na wysokości drenażu,
    4) 10-15 cm żwiru na dno wykopu - ta różnica aby zachować spadek rury drenarskiej),
    5) rura drenarska w osłonie z geowłukniny (ale sam mąż ją zakładał, bo oryginalna jest strasznie droga),
    6) a zapomniałam: wykop na szerokość jakiś 60cm,
    7) rura zasypana żwirem na wysokość około 15-20cm żwirem ponad poziom rury,
    nastepnie wykop został zasypany gruntem rodzimym.

    Mogę powiedzieć, że wszystko działa rewelacyjnie.

  5. #5

    Domyślnie

    U nas podobny problem, teren gliniasty, drenaż był wykonany z geowłoknina, ale przyszedł inny spec i stwierdził, że geowłókninę należy usunąć, bo się zapcha gliną. Teraz będzie bez geowłókniny i zasypany drobnym czystym żwirem do pozimu 0. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Nie chcielibyśmy poprawiać drenażu ponownie....

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał anet1
    U nas podobny problem, teren gliniasty, drenaż był wykonany z geowłoknina, ale przyszedł inny spec i stwierdził, że geowłókninę należy usunąć, bo się zapcha gliną. Teraz będzie bez geowłókniny i zasypany drobnym czystym żwirem do pozimu 0. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Nie chcielibyśmy poprawiać drenażu ponownie....
    Teraz za to się zatka gliną żwir i tyle będzie z drenażu....
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał anet1
    U nas podobny problem, teren gliniasty, drenaż był wykonany z geowłoknina, ale przyszedł inny spec i stwierdził, że geowłókninę należy usunąć, bo się zapcha gliną. Teraz będzie bez geowłókniny i zasypany drobnym czystym żwirem do pozimu 0. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Nie chcielibyśmy poprawiać drenażu ponownie....
    tak sie mi wydaje ze po to wlasnie jest geowloknina zeby chronic przez zamulaniem zwiru lub samej rury drenarskiej. Rozwiazania stosowane sa 2 albo owija sie sama rure i obsypuje zwirem albo wykop wyklada sie geowloknina sypie zwir uklada rure zasyp[uje zwirem i zawija wloknine i najlepiej do poziomu ziemi zasypac to piaskiem a nie glina

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    A dlaczego robicie ten drenaż skoro macie glinę. Ja mam tak samo dziłkę gliniastą ale nie będe robił drenażu tylko na obecnym poziomie terenu nasypie ileś-tam cm. pisku i ziemi przepuszczalnej i tak to zostawię. Dodatkowo powiem Wam że geolog w zaleceniach do adaptacji projektu zalecał nieprzesuszanie pokładu gliny ponieważ zacznie tracić właściwości nośne i moze dziwnie sie zachowywać.
    Powiedzcie co napisali Wasi geolodzy w ekspertyzach jakie zrobiliście?

  9. #9

    Domyślnie

    Drenaż robimy, ponieważ mamy wysoki poziom wód gruntowych ok 1m, a z drugiej strony nie chcemy mieć bagna dookoła domu. U nas glina nie jest głęboko, przy wykopach fundamentu pojawił się ciemny grunt (margiel?). W opinii geologa mamy zalecony drenaż.
    Dom niepodpiwniczony, z niewielkim spadkiem, podniesione fundamenty nad ziemię ok 1m.
    A co do samego drenażu, u nas Panowie dostali zadanie odkopać drenaż, bo się nie sprawdza, pewnie jest już zapchany gliną, nie powiem żeby mieli uśmiechnięte miny...
    Drenaż był zrobiony w następujący sposób:
    1) znajdował się na wysokości 1/3 od dna fundamentu, wykop wąski ok 50 cm, przy samym domu.
    2) na dnie była geowłóknina potem żwir, rura, żwir i przysypane gliną (z tego co teraz widzę żwir nie był dobrej jakości, niestety nie mogliśmy przypilnować ekipy, a wydawało się, że nie ma takiej potrzeby...
    3) brak studzienek rewizyjnych
    Jest inny pomysł nie wiem czy dobry, nie będzimy ruszać tej geowłókniny, odkopią do żwiru nadsypią na niego trochę ładnego kamyczka położą drugą rurę drenarską i do samej góry żwir (tym razem pewnie bez geowłókniny).
    Tak sobie myśle, że ten dolny będzie na wody gruntowe (jeśli nie jest całkowicie zamulony), a górny na opadowe .
    I pewnie trzeba zrobić studzienki rewizyjne, tylko jak- wspólną czy odzielne na obydwa dreny, czy tylko dla górnego. Chciałaby żeby ten dolny też działał, bo już poszło na niego troche kasy...

    Zdaję sobie sprawe do czego służy geowłóknina, ale z drugiej strony ona przecież też się może zamulić i nie będzie przepuszczała wody, więc i w tym przypadku system nie jest doskonały, teraz tylko mozna się zastanawiać co się wcześniej zapcha...

    Mamy obawy czy dom, nam nie będzie podmakał, bo izolacja pozioma niestety nie jest idealna, pomiedzy fundamentem, a ścianą jest tylko jedna warstwa folii. Co dać na chudziak (poziom 0, dla mnie teraz podłoga )? pewnie papa.
    Pozdrawiam,
    Anet

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał anet1

    Zdaję sobie sprawe do czego służy geowłóknina, ale z drugiej strony ona przecież też się może zamulić i nie będzie przepuszczała wody, więc i w tym przypadku system nie jest doskonały, teraz tylko mozna się zastanawiać co się wcześniej zapcha...
    Chyba jednak nie do końca....

    Glina nie przepuszcza wody sama w sobie więc czy geowłóknina się zamuli czy też nie żadnego znaczenia nie ma.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11

    Domyślnie

    Geno oczywiście masz racje, dlatego dajemy żwir do samej góry.
    A co z opisanym przeze mnie rozwiązaniem, nie chciałabym sobie zrobić domu w akwarium..... Gdyby była tylko glina to pewnie coś by się powierzchniowo zrobiło, ale dodatkowo ta woda gruntowa na głębokości 1m... Przed domem mamy studzienkę jest pełna wody.
    Pozdrawiam,
    Anet

  12. #12

    Domyślnie

    a ja mam głupie pytanie,

    jak dać żwir do samej góry, jeśli drenaż jest na wysokości ok -1,3m. pionową ścianę że żwiru usypać trudno, nawet coś o niewielkim nachyleniu od pionu chyba też. a o to żeby władować setki m3 to chyba nie chodzi?

  13. #13

    Domyślnie

    Żwir sypiesz do rowu na drenaż , do wysokości terenu.

  14. #14

    Domyślnie

    ach, no tak, niestety nam sie wykopalo za duzo z roznych innych przyczyn.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    ach, no tak, niestety nam sie wykopalo za duzo z roznych innych przyczyn.
    kilka dni temu przerabialem temat z firma WAIN

    pani z doradztwa techniczengo po przedstawieniu jej ze drenaz bedzie lezec w glinie pylastej szarej powiedziala abym sobie odpusci rury z opaska kokosowa zamiast tego ma zastosowac zwyir do wysokosci ternu geowluknine i zywkla rure drenarska.

    Tak tez zrobilem poki co jest Ok ale jak dlugo bedzie dzilac kotrz to wie ? mam nadzieje ze dlugo

    hej
    pozdrawiam
    zender

  16. #16

    Domyślnie

    jak masz szeroki wykop, to możesz przecież położyć na dno geowłókninę, zasypująć w taki sposób że od strony sciany żwir na szerokość powiedzmy 0,5m wywinąć geowłókninę do góry i zasypywać sukcesywnie przy domu żwir za geowłókniką (0,5m od domu) grunt rodzimy. Pójdzie ci mniej żwiru.

  17. #17

    Domyślnie

    u mnie teraz na glebokosci 75cm pojawia sie woda... Czy nie za szybko? (tym bardziej ze ostatni deszcz w okolicy byl jakies 2 tyg temu) Co bedzie wiosna po roztopach wiekszych sniegow czy tez obfitych opadach? Czy moge spokojnie budowac dom na takim terenie?. Planuje wybudowac wyzszy fundament i podsypac troche ziemii dookola zeby budynek byl na gorce. Czy to dobre rozwiazanie?

    Nie mam mozliwosci odprowadzenia wody do rowu (oddalony jest o 3 dzialki). W melioracji powiedzieli ze na tym terenie nie pola nie sa drenowane.
    Humus - czyli czarna ziemia jest do gl ok 30 cm - potem zaczyna sie taka zolta wilgotna ziemia (jakby glina ale nie twarda).
    Biore pod uwage oczko wodne (takie wieksze ale spelniajace wymogi oczka - czyli z tego co wiem to max 30m2) ale boje sie co bedzie jak woda z drenazu wypelni go po brzegi?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemo22627

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Myszków
    Kod pocztowy
    42-300
    Posty
    62

    Domyślnie

    Odswiezam temat, jak czerowna pylasta glina dziala na geowłoknine.

    jakies 1,7m wykop ostatnie 20cm to czerowna glina. Wysokosc ławy jakies 10 cm nad glina czerwona a potem zaczyna sie żolta glina/piach.

    U mnie sytuacja wygladala tak ze na styk przed zima zdarzyłem jedynie na dnie wykopu fundamentowego ulozyc geowlokninie potem grys, rura , grys, zawinąlem ja potem na grys i obsypalem ok 20 cm piaskiem. Potem przyszedl nagly atak zimy i juz nie zdarzylem zasypac.

    Na wiosne kiedy wszystko puścilo gdzies do marca wszystko bylo cacy, wode drenaz odbierał. Ale z czasem dzialal coraz gorzej az w koncu woda staneła i byl tylko row z wodą. Po wypompowaniu wody i dostaniu sie do geowlokniny wszystko bylo jasne. Cala byla czerwona i zatkana glina.

    Teraz planuje geowlonine wywinac dopiero na gore drenazu na wysokosci warstwy zoltego piachu przechodzacego do czarnej ziemi i dopiero te ostatnie 30-40 cm dosypac do gory piachem / grysem.

    Zobaczymy co z tego bedzie...

  19. #19

    Domyślnie

    Witam wszystkich, chciałbym zaczerpnąć waszej porady, dotyczącej geowłókniny. Czy na takie podłoże lekko gliniaste wystarczy geowłóknina szara 110g ? Z informacji zawartych w sklepie internetowym wynika że jest to materiał włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Nie wiem czy ma to znaczenie.

  20. #20
    Banned
    sayek

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-424
    Posty
    17

    Domyślnie

    Myślę że spokojnie sprawdzi się geowłóknina 110g na takim podłożu, ja właśnie zakupiłem w tej gramaturze również szarą geowłókninę i wygląda na porządną.Planuję zastosować ją na drodze wjazdowej i pod szambo.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony