dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzechoz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3

    Domyślnie wymagane odległości od budynku w ostrej granicy

    Witam. W końcu udało mi się tanio kupić w Warszawie małą działkę pod zabudowę bliźniaczą. Okazało się, że pojawił się jeden mały problem... W głębi działki mój sąsiad postawił budynek gospodarczy w ostrej granicy ze ścianą bez otworów okiennych. Ja już upatrzyłem sobie fajny projekt domu - bliźniaka, jest tylko jeden problem. Aby go zmieścić na tej działce i tak muszę zrezygnować z bocznych okien (ponieważ do bocznej granicy zostaje jedynie 3m), z przodu będę musiał skrócić występ garażu o 60cm - bo się okazało, że minimalna odległość od ulicy to musi być 5m - ale to żaden problem, natomiast największym problemem jest odległość tego mojego domu od tej ostatniej granicy działki - tej w głębi podwórka. Ściana będzie musiała być z otworami okiennymi i będzie zwrócona w kierunku tej ściany sąsiada bez otworów, która jest w ostrej granicy działki. Pytanie - jaka powinna być minimalna odległość od niej. Jeśli 4m, to hura [!!!] - zmieszczę się, jeśli więcej - to będę musiał się pożegnać z wygodą, przestrzenią, fajnym układem pomieszczeń, wymarzonym projektem i poszukać czegoś innego... Czy ta odległość musi być większa? Jeśli tak, to z czego to wynika (może jakaś podstawa prawna)? Czy ktoś z Was zetknął się z podobnym problemem? Ja mam już mętlik w głowie. Jeden architekt powiedział, że ta odległość powinna wynosić 5m, pewni urzędnicy w gminie powiedzieli, żebym nie słuchał tego architekta, bo ta odległość to 6m, inny urzędnik z tej samej gminy powiedział, że powinna ona wynosić 4m, ale powinienem uzyskać opinię straży pożarnej, inni architekci wmawiają, że ta odległość to 8m. jednakże nikt nie powiedział, z czego to wynika. 8m - nie kwestionowałbym tego, jeśli budynek sąsiada byłby oddalony od mojej działki o 4m - ale jak jest w ostrej granicy, to nie chciałbym się tak łatwo poddawać. Czy to możliwe, że sąsiad może wybudować sobie w ostrej granicy budynek, który ogranicza mnie, moje możliwości wykorzystania działki?



    Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez grzechoz ; 28-03-2012 o 11:23

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Bobino
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-303
    Posty
    120

    Domyślnie

    Sprawdź w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych posadowienia budynków z 2012
    Ostatnio edytowane przez Bobino ; 03-04-2013 o 15:43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony