dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie cieplej na dworze - zimniej w domu?

    witam czy to możliwe ale moje subiektywne odczucie temperatury w domu wskazuje na paradoksalną zależność między temp na zewnątrz a wewnątrz mieszkania.

    wydaje mi się, że kiedy na dworze panuje temp ok -1 do +3 -4 stopnie (generalnie w okolicach zera) i występuje większa wilgotność powietrza to do chaty wszelkimi szczelinami włazi zimne powietrze.
    w każdym razie odczuwalna jest niższa temp wewnątrz, piec gazowy częściej się załącza.
    czy u was jest tak samo - co może być przyczyną tego zjawiska i jak temu zaradzić?

    pozdrawiam i proszę o podpowiedzi.
    pytalski

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    to normalne że im większa wilgotność tym odczuwalna temperatura większa.
    to samo zjawisko występuje w lecie , im większa wilgotność tym wrazenie upału większe, przy suchym powietrzu temp -10 stopni może być mniej odczuwalna niż 1 stopień w wilgotnym. ( tak samo jak na powietrzu o temperaturze powiedzmy 5 stopni być spokojnie wytrzymał bez ubrania , to we wodzie o tej samej temp. już raczej byłoby bardzo zimno ) .
    Nie zaradzisz termu, bo tak to już jest.

  3. #3
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Ciekawe, że domy też odczuwają wilgoć jako zimno ("piec częściej się włącza").

    Nie mam pieca ale potwierdzam w/w. Przy +1 i wilgoci w powietrzu idzie więcej mocy niż przy suchym -2.

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    to normalne że im większa wilgotność tym odczuwalna temperatura większa.
    to samo zjawisko występuje w lecie , im większa wilgotność tym wrazenie upału większe, przy suchym powietrzu temp -10 stopni może być mniej odczuwalna niż 1 stopień w wilgotnym. ( tak samo jak na powietrzu o temperaturze powiedzmy 5 stopni być spokojnie wytrzymał bez ubrania , to we wodzie o tej samej temp. już raczej byłoby bardzo zimno ) .
    Nie zaradzisz termu, bo tak to już jest.
    nie rozumiem tego.....
    Skoro duża wilgoć ma tak dobry wpływ na nasze termoodczucie to dlaczego najbardziej marzniemy i najczęściej chorujemy w wilgotnym istopadzie, dlaczego nad morzem gdy wieje wilgotna bryza morska nie czujemy strasznego upału?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest tu, na forum, parę słów o właściwościach wody.
    Po prostu jej nie znasz - i tyle!
    Rusz szukaczkę.
    Adam M.

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę, że to może być kwestia dobrania właściwej krzywej grzania. Na odczuwanie ciepła w domu ma wpływ sama temp powietrza w domu ale również promieniowanie z grzejników. Jak jest zimno na zewnątrz temp wody się zwiększa i jest większy udział promieniowania w odczuwaniu temp bo temp zakładana powinna być podobna. Myślę, że zmiana wilgotności w okresie grzewczym nie jest aż tak duża przy różnicy temp pomiędzy +3 i -5. Ocena na podstawie obserwacji wilgotnościomierza.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Bardzo się mylisz, jak myślę.
    Po drodze jest "zero" (C)
    Adam M.

  8. #8

    Domyślnie

    O zimnie piszą najczęściej ci co zamieszkali w nowo wybudowanych domach.
    Nowo wybudowany dom najczęściej posiada w sobie dużo wody.
    Jesli woda uchodzi z domu ,to zabiera ze sobą"ciepło".
    Działa to dokładnie tak jak manierka w pokrowcu filcowym nasączonym wodą, jeśli szybko schnie to wnętrze jest chłodne.(pomijająć wilgotność powietrza)

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    O zimnie piszą najczęściej ci co zamieszkali w nowo wybudowanych domach.
    Nowo wybudowany dom najczęściej posiada w sobie dużo wody.
    Jesli woda uchodzi z domu ,to zabiera ze sobą"ciepło".
    Działa to dokładnie tak jak manierka w pokrowcu filcowym nasączonym wodą, jeśli szybko schnie to wnętrze jest chłodne.(pomijająć wilgotność powietrza)
    Piszesz o nowo wybudowanym domu ale powiedz mi kiedy ten nowy dom przestaje być powiedzmy nowym. Ja mam domek zbudowany na surowo w styczni tego roku, tynki i wylewki do maja natomiast wykończeniówka ta główna skończyła się miesiąc temu a w domu ciepełko.
    Wszyscy piszą że pierwszy sezon mocno ciągnie po kieszeni a moje koszty związane z ogrzewaniem nieodbiegają zasadniczo od wyobrażenia czy można sie spodziewać że w przyszłym roku będzie mnie to kosztowało mniej?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony