Witam wszystkich
Właśnie przymierzam się do wykonania ogrzewania w moim domu. Około 110 m powierzchni (parter + poddasze). Ogrzewany będzie gazem (kocioł jednofunkcyjny Termet MiniMax Turbo + zasobnik). Układ rozdzielaczowy z grzejnikami aluminiowymi.
Do tego chcę dla zwiększenia komfortu zastosować 4 pętle ogrzewania podłogowego OP: PARTER (kuchnia 8 m OP + grzejnik, korytarz 7m OP, łazienka 2 m OP + grzejnik drabinkowy) + PODDASZE (łazienka 8 m OP + grzejnik drabinkowy). Razem 25 m instalacji.
Przeszukiwałem zasoby internetu i forum Muratora w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.
Możliwości są 3:
1. Kupno gotowego zestawu (dosyć drogie rozwiązanie - ok. 1100 - 1300 zł) - zestawy na duże powierzchnie.
2. Wykonanie układu mieszającego we własnym zakresie z typowych elementów (zawory, pompa, regulatory itp.)
3. RTL-e na każdej pętli.

ad 1. raczej odpada ze względu na wysokie koszty zestawu.
ad 3. najtańsze rozwiązanie, ale naj mniej komfortowe (brak możliwości regulacji, miejscowe przegrzewanie podłogi (na początku pętli))
ad 2. Znalazłem kilka schematów i zdjęć:

A - HEIMEIER, KISAN - 45-160 m podłogi w zależności od rodzaju zastosowanych zaworów


B - DANFOSS - 100-180 m podłogi w zależności od rodzaju zastosowanych zaworów


C - układ z zaworem 3-drogowym ESBE typu VTA 32 - do 50 m podłogi.


I tu mam kilka pytań do doświadczonych instalatorów:
1. Czy na schematach nie brakuje zaworów upustowych różnicy ciśnień - co będzie jeżeli w rozdzielaczu zostaną zamknięte wszystkie obwody? Jakie ewentualnie można zastosować zawory i jakie są ich ceny?
2. W układzie Danfossa (wg. mnie) w sensowniejszym miejscu znajduje się zawór zwrotny - zapobiega przepływowi czynnika grzewczego przez by-pass (podawanego przez pompę wbudowaną w kocioł w czasie jego pracy). Czy dobrze rozumuję? A może się mylę?
3. Jak się zachowa układ CO, gdy np. sterownik w pomieszczeniu wyłaczy kocioł gazowy, a pompa w mieszaczu będzie dalej pracowała? Czy nie będzie wymuszała przepływu przez kocioł. Jakie mogą być konsekwencje i jak się przed tym zabezpieczyć?
4. Układ z zaworem ESBE wygląda b. fajnie - tylko zawór 3-drogowy i pompa. Żadnych regulacji poza nastawą temperatury. Czy nie brakuje tu zaworu zwrotnego (zaznaczony na czerwono)? Jak się taki układ sprawuje w praktyce? Jakie są jego złe strony?
5. Jak wyregulować zawór na by-passie i czy jest to tylko jednorazowa regulacja? Czy też trzeba go regulować, np. podczas zmian temperatury zewnętrznej?
Tyle odnośnie schematów.
Mam jeszcze pytania odnośnie instalacji w budynku.
6. Jedna z pętli będzie znajdowała się na poddaszu (8 m podłogi w łazience). Będzie tam także rozdzielacz do pozostałych grzejników. Czy będę mógł tę pętlę podłączyć do mieszacza na parterze? W założeniu ma być w najwyższym miejscu tej pętli odpowietrznik automatyczny. Czy też zastosować RTL? Jakie mogą być zagrożenia dla poprawnej pracy. Czy ktoś z was ma tak zrobione (pętla na poddaszu, mieszacz na parterze) i jak sę to zachowuje?
7. Słyszałem, że duża część dostępnych na rynku odpowietrzników automatycznych po niedługim czasie pracy się zacina. Jakiej firmy polecacie/ używacie (powinny działać naprawdę niezawodnie)

To by było na tyle - trochę przydługawe, ale za to b. treściwe.
Odpowiedzi na nurtujące mnie problemy z pewnością zaciekawią wiele osób chcących w swoich domach wykonać odpowiednie układy.