dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - schematy

    Witam wszystkich
    Właśnie przymierzam się do wykonania ogrzewania w moim domu. Około 110 m powierzchni (parter + poddasze). Ogrzewany będzie gazem (kocioł jednofunkcyjny Termet MiniMax Turbo + zasobnik). Układ rozdzielaczowy z grzejnikami aluminiowymi.
    Do tego chcę dla zwiększenia komfortu zastosować 4 pętle ogrzewania podłogowego OP: PARTER (kuchnia 8 m OP + grzejnik, korytarz 7m OP, łazienka 2 m OP + grzejnik drabinkowy) + PODDASZE (łazienka 8 m OP + grzejnik drabinkowy). Razem 25 m instalacji.
    Przeszukiwałem zasoby internetu i forum Muratora w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.
    Możliwości są 3:
    1. Kupno gotowego zestawu (dosyć drogie rozwiązanie - ok. 1100 - 1300 zł) - zestawy na duże powierzchnie.
    2. Wykonanie układu mieszającego we własnym zakresie z typowych elementów (zawory, pompa, regulatory itp.)
    3. RTL-e na każdej pętli.

    ad 1. raczej odpada ze względu na wysokie koszty zestawu.
    ad 3. najtańsze rozwiązanie, ale naj mniej komfortowe (brak możliwości regulacji, miejscowe przegrzewanie podłogi (na początku pętli))
    ad 2. Znalazłem kilka schematów i zdjęć:

    A - HEIMEIER, KISAN - 45-160 m podłogi w zależności od rodzaju zastosowanych zaworów


    B - DANFOSS - 100-180 m podłogi w zależności od rodzaju zastosowanych zaworów


    C - układ z zaworem 3-drogowym ESBE typu VTA 32 - do 50 m podłogi.


    I tu mam kilka pytań do doświadczonych instalatorów:
    1. Czy na schematach nie brakuje zaworów upustowych różnicy ciśnień - co będzie jeżeli w rozdzielaczu zostaną zamknięte wszystkie obwody? Jakie ewentualnie można zastosować zawory i jakie są ich ceny?
    2. W układzie Danfossa (wg. mnie) w sensowniejszym miejscu znajduje się zawór zwrotny - zapobiega przepływowi czynnika grzewczego przez by-pass (podawanego przez pompę wbudowaną w kocioł w czasie jego pracy). Czy dobrze rozumuję? A może się mylę?
    3. Jak się zachowa układ CO, gdy np. sterownik w pomieszczeniu wyłaczy kocioł gazowy, a pompa w mieszaczu będzie dalej pracowała? Czy nie będzie wymuszała przepływu przez kocioł. Jakie mogą być konsekwencje i jak się przed tym zabezpieczyć?
    4. Układ z zaworem ESBE wygląda b. fajnie - tylko zawór 3-drogowy i pompa. Żadnych regulacji poza nastawą temperatury. Czy nie brakuje tu zaworu zwrotnego (zaznaczony na czerwono)? Jak się taki układ sprawuje w praktyce? Jakie są jego złe strony?
    5. Jak wyregulować zawór na by-passie i czy jest to tylko jednorazowa regulacja? Czy też trzeba go regulować, np. podczas zmian temperatury zewnętrznej?
    Tyle odnośnie schematów.
    Mam jeszcze pytania odnośnie instalacji w budynku.
    6. Jedna z pętli będzie znajdowała się na poddaszu (8 m podłogi w łazience). Będzie tam także rozdzielacz do pozostałych grzejników. Czy będę mógł tę pętlę podłączyć do mieszacza na parterze? W założeniu ma być w najwyższym miejscu tej pętli odpowietrznik automatyczny. Czy też zastosować RTL? Jakie mogą być zagrożenia dla poprawnej pracy. Czy ktoś z was ma tak zrobione (pętla na poddaszu, mieszacz na parterze) i jak sę to zachowuje?
    7. Słyszałem, że duża część dostępnych na rynku odpowietrzników automatycznych po niedługim czasie pracy się zacina. Jakiej firmy polecacie/ używacie (powinny działać naprawdę niezawodnie)

    To by było na tyle - trochę przydługawe, ale za to b. treściwe.
    Odpowiedzi na nurtujące mnie problemy z pewnością zaciekawią wiele osób chcących w swoich domach wykonać odpowiednie układy.
    Pozdrawiam
    Mario

  2. #2

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe - schematy

    Cytat Napisał Jastrzab
    .
    Odpowiedzi na nurtujące mnie problemy z pewnością zaciekawią wiele osób chcących w swoich domach wykonać odpowiednie układy.
    Np mnie bo o różnicę między zestawem z zaworem trójdrogowym a zestawem pompowo mieszającym (tym z głowicą termostatyczną na wejściu) pytałem juz kilka razy

  3. #3

    Domyślnie

    Mi osobiście najbardziej zależy na pytaniu 6, tj. czy samo odpowietrzenie (odpowietrznikiem automatycznym dobrej jakości (jakiego producenta ?) pętli znajdującej się na poddaszu zasilanej z mieszacza na parterze wystarczy do prawidłowej pracy tej pętli. Oczywiście zakładam, że obiegi we wszystkich pętlach zostaną zrównoważone.
    Proszę o opinie instalatorów i użytkowników, którzy mają u siebie w domu czy też wykonują takie zasilania.
    Pozdrawiam
    Mario

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe - schematy

    Cytat Napisał Jastrzab

    1. Czy na schematach nie brakuje zaworów upustowych różnicy ciśnień - co będzie jeżeli w rozdzielaczu zostaną zamknięte wszystkie obwody? Jakie ewentualnie można zastosować zawory i jakie są ich ceny?
    2. W układzie Danfossa (wg. mnie) w sensowniejszym miejscu znajduje się zawór zwrotny - zapobiega przepływowi czynnika grzewczego przez by-pass (podawanego przez pompę wbudowaną w kocioł w czasie jego pracy). Czy dobrze rozumuję? A może się mylę?
    3. Jak się zachowa układ CO, gdy np. sterownik w pomieszczeniu wyłaczy kocioł gazowy, a pompa w mieszaczu będzie dalej pracowała? Czy nie będzie wymuszała przepływu przez kocioł. Jakie mogą być konsekwencje i jak się przed tym zabezpieczyć?
    4. Układ z zaworem ESBE wygląda b. fajnie - tylko zawór 3-drogowy i pompa. Żadnych regulacji poza nastawą temperatury. Czy nie brakuje tu zaworu zwrotnego (zaznaczony na czerwono)? Jak się taki układ sprawuje w praktyce? Jakie są jego złe strony?
    5. Jak wyregulować zawór na by-passie i czy jest to tylko jednorazowa regulacja? Czy też trzeba go regulować, np. podczas zmian temperatury zewnętrznej?
    Tyle odnośnie schematów.
    Mam jeszcze pytania odnośnie instalacji w budynku.
    6. Jedna z pętli będzie znajdowała się na poddaszu (8 m podłogi w łazience). Będzie tam także rozdzielacz do pozostałych grzejników. Czy będę mógł tę pętlę podłączyć do mieszacza na parterze? W założeniu ma być w najwyższym miejscu tej pętli odpowietrznik automatyczny. Czy też zastosować RTL? Jakie mogą być zagrożenia dla poprawnej pracy. Czy ktoś z was ma tak zrobione (pętla na poddaszu, mieszacz na parterze) i jak sę to zachowuje?
    7. Słyszałem, że duża część dostępnych na rynku odpowietrzników automatycznych po niedługim czasie pracy się zacina. Jakiej firmy polecacie/ używacie (powinny działać naprawdę niezawodnie)

    To by było na tyle - trochę przydługawe, ale za to b. treściwe.
    Odpowiedzi na nurtujące mnie problemy z pewnością zaciekawią wiele osób chcących w swoich domach wykonać odpowiednie układy.
    1. zawór upustowy kosztuje z tyle co zawór termostatyczny a szukasz wszak oszczędności. W tak małej instalacji zupełnie zbędny.
    2. zawory zwrotne zupełnie zbędne. woda nie tylko "wie" któędy płynąć to zawór pojednym sezonie nie będzie sie już domykal i żadnej roli nie pełni. Są plastikowe w środku i niskiej jakości. A dobrych i drogich tym nardziej nie warto.
    3. pompa pracuje stale i tak ma być. Woda przepływająca przez instalację po ochłodzeniu wraca do kotła. Jak sie schłodzi do nastawionego poziomu kocioł ponownie się właczy i podgrzeje do górnej wartości nastawy. Tak to działa. Przed czym chcesz się zabezpieczyć? Przed prawidłwym działaniem?
    4. To układ klasyczny, a różnice z poprzednimi są praktycznie żadne z punktu widzenia użytkownika.zaleta ; sam sie reguluje hydraulicznie : zwiększanie przepływu goracego jednocześnie zmniejsza zimny. W pozostałych podbnie ale bardziej nieliniowo to i regulacja nieco gorsza.
    5. Regulacja tego zaworu polega na takim ustawieniu aby działało "dopuszczanie " gorącej wody przez zawór termostatyczny - regulacja jest jednorazowa. zamiast zaworu możesz wstawić odcinek przewodu o mnieszej średnicy lub śrubunek z kryzą.Dopływ wody gorącej reguluje głowica termostatyczna i nastawa wstępna na zaworze, który jest nia regulowany.
    6. to trzeba policzyć bo może to byc za duzy przepływ na jeden mieszacz, dotyczy to wielkości zaworu mieszającego. Jeśli mae obiego to nie ma problemu
    7. to czy odpowietrznik się zacina zależy głównie od jakości wody . jeśli są duże ubytki albo instalacjasamoistnie się zapowietrza ( naczynie otarte) to zawór zarośnie solami wytrąconymi z wody w miejscu wylotu powietrza. Każdej firmy. Kup choćby valvex ale ze stopką do szybkiego demontarzu. Wyczyścić można przy zastosowaniu odkamieniacza, octu lub po prostu wkręcić nowy.Nawet najlepszy jeśli intensywanie pracuje po pewnym czasie wymaga wymiany

  5. #5

    Domyślnie

    Do hydrol:

    W instrukcji od kotła jest napisane, że załączy się dopiero, gdy dostanie sygnał z regulatora pokojowego. A zabezpieczyć chciałbym się na wypadek ewentualnego pompowania zimnej wody do kotła m. in. przez wyłączoną pompę w kotle. Nie wiem, czy to może jej zaszkodzić

    Ubytków wody i możliwości przenikania tlenu z atmosfery raczej nie przewiduję - układ będzie zamknięty i zalany wodą demineralizowaną ( tej mam pod dostatkiem). Z sieci dopuszczę tylko aby podnieść wstępnie ciśnienie i uzupełnić ewentualne ubytki.
    6. to trzeba policzyć bo może to byc za duzy przepływ na jeden mieszacz, dotyczy to wielkości zaworu mieszającego. Jeśli mae obiego to nie ma problemu
    Nie do końca zrozumiałem twojej wypowiedzi.
    Czy chodziło ci o mieszacz, czy też o pętlę? Jeżeli o pętlę, to mam zamiar zastosować rozdzielacz z rotametrami do dokładnego zrównoważenia przepływów w poszczególnych obwodach.
    Na 90% zastosuję zawór ESBE - producent podaje,że można nim zasilić podłogówkę do 50 metrów - u mnie będzie 25.

    Ponawiam pytanie na temat możliwości i ewentualnych problemów pracy pętli na poddaszu przy zasileniu jej z układu mieszającego znajdującego się na parterze.
    Pozdrawiam
    Mario

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Ja mam podłogówkę w łazience na poddaszu (ok 20 m.kw.) zasilaną z rozdzielacza na parterze. Na końcu rurek tranzytowych (ok 40 cm nad podłogą, w szafce rozdzielacza grzejnikowego) trójniki z odpowietrznikami automatycznymi. Jeszcze nie mieszkam, ale w zeszłym roku grzałem ok. miesiąca i wszystko działało OK.

    Pozdr.

  7. #7

    Domyślnie

    odnośnie schematów tu jest jeszcze inny

    http://forum.muratordom.pl/podlogowk...nie,t94304.htm

    Co ciekawe zasilanie z kotła wpływa tutaj na belkę powrotną i tam sie miesza.
    Ciekawe który z tych układów jest najlepszy?

  8. #8

    Domyślnie

    Co cekawe - rozdzielacze z wbudowanymi rotametrami nie mają możliwości zrównoważenia przepływu, np ten produkowany przez firmę Techniprot:

    Producent podaje: wykonanie - 2 wybłyszczane belki z rury profilowej ze wskaźnikami przepływu, zaworami i łącznikami (wskażniki przepływu na zasilaniu i zawory do współpracy z siłownikami na powrotach z pętli grzewczych).
    Podobno ich rozdzielacze są stosowane przez wielu markowych producentów systemów ogrzewania podłogowego (ta wiadomość jest zasłyszana ma tym forum w innym wątku).

    Jak w takim razie mają zostać zrównoważone przepływy w poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego ?
    Pozdrawiam
    Mario

  9. #9

    Domyślnie

    Dlaczego twierdzisz, że nie ma możliwości regulacji przepływu? Przepływ poszczególnych obiegów regulujesz przekręcając tę przezroczystą bańkę. (najprawdopodobniej)

  10. #10

    Domyślnie

    Nie jestem tego na 100 % pewien. Dlatego poruszyłem ten temat.
    W odpowiedzi na moje zapytanie z firmy Techniprot dostałem informację, że zawory do regulacji przepływu zostają zastąpione rotametrami.
    A jak jest w rzeczywistości ?
    Jak zrównoważyć przepływy w rozdzielaczu z rotametrami?
    A może zawory przeznaczone do montażu siłowników mają regulację wstępną?
    Czy ktoś z was to wie i może podzielić się informacją?
    Pozdrawiam
    Mario

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Mam roździelacz Gorgiela i rotametry są w belce zasilającej a wkładki termostatyczne w powrotnej.
    Wszystko działa OK.

    Roździelacz jest na parterze przy podłodze a jedną pętlę mam w łazience na poddaszu a wiec o 2,5m wyżej niz roździelacz.
    Chodzi OK bez żadnego odpowietrznika.

    Oczywiście po zalaniu pompę podłogówki włączasz na 3 bieg i otwierasz tylko i wyłącznie tą jedną pętlę z poddasza. Pompa na tąjedną rurkę ma taki power że spokojnie przepych powietrze do belki powrotnej gdzie to odpowietrzasz.
    Trwa to kilka minut i słychać kiedy leci powietrze (bulgota w rurce)

    Pętla grzeje OK i przepływ ma taki jak te z parteru.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  12. #12

    Domyślnie

    SPROSTOWANIE dla czytających ten wątek
    Dzisiaj rano dzwoniłem do działu technicznego firmy Techniprot - każdy rotametr (przepływomierz) montowany w ich rozdzielaczach ma zaworek do regulacji przepływu.
    Do wspólpracy z siłownikami sterującymi stosują zawory Schlosser.

    W takim razie nie będzie żadnego problemu z równoważeniem przepływów w poszczególnych pętlach (szczeólnie ważne dla poddasza zasilanego z parteru).
    Pozdrawiam
    Mario

  13. #13

    Domyślnie

    Już zdecydowałem - wykonam układ mieszaza na zaworze termostatycznym ESBE VTA 32.
    W katalogu znalazłem te zawory w 2 wersjach temperaturowych:
    1) 20 - 43 st.C
    2) 35 - 60 st.C

    Czy temperatura na zasilaniu max. 43 st.C nie będzie za niska?
    Danfoss w swoich zestawach ma głowicę termostatyczną o zakresie regulacji 15 - 50 st.C, a Heimeier 20 - 50 st.C.

    Na który mam się zdecydować? Jakie macie założone w swoich instalacjach ?
    Doświadczeni instalatorzy - może coś podpowiecie.
    Pozdrawiam
    Mario

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrzab
    Już zdecydowałem - wykonam układ mieszaza na zaworze termostatycznym ESBE VTA 32.
    W katalogu znalazłem te zawory w 2 wersjach temperaturowych:
    1) 20 - 43 st.C
    2) 35 - 60 st.C

    Czy temperatura na zasilaniu max. 43 st.C nie będzie za niska?
    Danfoss w swoich zestawach ma głowicę termostatyczną o zakresie regulacji 15 - 50 st.C, a Heimeier 20 - 50 st.C.

    Na który mam się zdecydować? Jakie macie założone w swoich instalacjach ?
    Doświadczeni instalatorzy - może coś podpowiecie.
    na allegro gość sprzedaje te zawory i ma tam fragment dokumentacji. Wg nich zalecana do OP jest wersja z zakresem temp. 20-43 ale mi to jakoś nie pasi (za mały górna wartość). Zwróć uwagę że zawory VTA32 są przeznaczone do mniejszych podłogówek (do 50 m2) bo do większych są VTA 2.... Coraz bardziej skłaniam się ku rozwiązaniu z zaworem termostatycznym z głowicą i kapilarą na rozdzielaczu, ale może ktos biegły w temacie coś podpowie.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał GL35
    Dlaczego twierdzisz, że nie ma możliwości regulacji przepływu? Przepływ poszczególnych obiegów regulujesz przekręcając tę przezroczystą bańkę. (najprawdopodobniej)
    Przeżroczysta bańka to przepływomierz, ma wewnątrz kolorowy słupek, który pokazuje przepływ wody, regulacja odbywa się zaworem dopływowym (na foto tym czerwonym) im bardziej zawór odkręcony tym większy przepływ i większe wychylenie słupka. Po odkręceniu plastikowego kapturka zaworu można zamontować siłownik. W moim układzie mam głowice termo z kapilarą i podmieszanie Danfosa 50stC
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  16. #16

    Domyślnie

    Tu raczej bym polemizował.
    Nie jestem oczywiście specem od podłogówek, ale ja to widzę w ten sposób:
    Zawory na belce zasilającej (te z czerwonym kapturkiem) służą do odcinania poszczególnych obiegów przy użyciu odpowiednich siłowników sterowanych termostatami zamontowanymi w pomieszczeniach:

    lub głowic termostatycznych z czujkami wyniesionymi:

    Przy pierwszej regulacji zawory te powinny być całkowicie otwarte.
    Ilość przepływajączej wody w poszczególnych pętlach ogrzewania powinna zostać zrównoważona poprzez regulację wstępną zaowrami na drugiej belce. Rotametry do wizualnej kontroli przepływu mają wbudowane zaworki regulacyjne (tak jak pisałem parę postów wyżej w sprostowaniu). Wykonuje się to jednorazowo.
    Pozdrawiam
    Mario

  17. #17

    Domyślnie

    i tym sposobem zadam pytanie które ciągnę w innym wątku. Czy da się zamiast pokazanych powyżej zaworów z siłownikami luyb zaworów z czujnikiem wyniesionym (lub zaworów z wyniesionym czujnikiem i nastawnikiem) zastosować rozwiązanie takie. Na rozdzielaczu nie stosuję wyżej wymienionych a rurkę od podłogówki (zasilanie) prowadzę tak że wychodzę z nią na ścianę w danym pomieszczeniu, na ścianie montuję przystosowany do tego ( np. z jakąś puszką) gustowny zawór z głowicą termostatyczną a następnie schodzę pod podłogę do pętli w podłodze. Czemu tak się nie robi. Najtaniej, stosunkowo prosto, nie potrzeba zasilania el.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Cytat Napisał GL35
    Dlaczego twierdzisz, że nie ma możliwości regulacji przepływu? Przepływ poszczególnych obiegów regulujesz przekręcając tę przezroczystą bańkę. (najprawdopodobniej)
    Przeżroczysta bańka to przepływomierz, ma wewnątrz kolorowy słupek, który pokazuje przepływ wody, regulacja odbywa się zaworem dopływowym (na foto tym czerwonym) im bardziej zawór odkręcony tym większy przepływ i większe wychylenie słupka. Po odkręceniu plastikowego kapturka zaworu można zamontować siłownik. W moim układzie mam głowice termo z kapilarą i podmieszanie Danfosa 50stC
    Ten czerwony zawór to tak jak i zawór kulowy służy do zamykania lub otwierania obiegu, chociaż niby i jednym i drugim można w jakiś sposób regulować natężenie przepływu. Natomiast większość przepływomierzy stosowanych w rozdzielaczach CO jest połączona z zaworem regulacyjnym i i ustawia się ten przepływ najczęściej właśnie przekręcając tę przezroczystą "bańkę". Nie piszę, że przekręcając przepływomierz, bo ta "bańka" to tylko jeden z jego elementów.

    Pozdr.

  19. #19

    Domyślnie

    Ponawiam swoje pytanie - jutro chcę złożyć zamówienie na części do CO i OP.
    W katalogu ESBE znalazłem zawory VTA 32 w 2 wersjach temperaturowych:
    1) 20 - 43 st.C
    2) 35 - 60 st.C

    Czy temperatura na zasilaniu max. 43 st.C nie będzie za niska?

    Na który mam się zdecydować? Jakie macie założone w swoich instalacjach ?
    Doświadczeni instalatorzy - może coś podpowiecie
    Pozdrawiam
    Mario

  20. #20

    Domyślnie

    Ja uważam że 43 będzie za mało. W ogóle te zawory mają jakiś mały zakres regulacji. Dlatego chyba się zdecyduje na układ mieszający z głowcą termostatyczna i kapilarą. Dwa opisy jakie znalazłem w sieci danfossa i heimeiera mają zakresy regulacji odpowiednio 15-50 'c i 20-50 'c. danfoss wg cennika kosztuje 310-331 pln w zależności od powierzchni podłogi 100-185 m2 i obejmuje głowicę z czujnikiem ,zawór termostatyczny,zawór regulacyjnyi termostat do pompy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony