dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    A czy orientujecie się, czy pompa montowana na rozdzielaczu podłogówki cały czas ma pracować? Czy montuje się jakiś sterownik do niej? Myślam o takim prostym sterowniku jaki stosowany jest przy kominkach z płaszczem, który uruchamia pompę w zależności od temp. wody!

  2. #22

    Domyślnie

    We wspomnianym układzie mieszającym jest termostat i on steruje jakoś pracą pompy w zależności od temperatury wody
    Chyba
    Ale itak jakoś mi to nie pasi

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek T.
    A czy orientujecie się, czy pompa montowana na rozdzielaczu podłogówki cały czas ma pracować? Czy montuje się jakiś sterownik do niej? Myślam o takim prostym sterowniku jaki stosowany jest przy kominkach z płaszczem, który uruchamia pompę w zależności od temp. wody!
    Można np. to
    http://www.euroster.com.pl/index.php?euroster=et6230

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał GL35
    Cytat Napisał rusek007
    Cytat Napisał GL35
    Dlaczego twierdzisz, że nie ma możliwości regulacji przepływu? Przepływ poszczególnych obiegów regulujesz przekręcając tę przezroczystą bańkę. (najprawdopodobniej)
    Przeżroczysta bańka to przepływomierz, ma wewnątrz kolorowy słupek, który pokazuje przepływ wody, regulacja odbywa się zaworem dopływowym (na foto tym czerwonym) im bardziej zawór odkręcony tym większy przepływ i większe wychylenie słupka. Po odkręceniu plastikowego kapturka zaworu można zamontować siłownik. W moim układzie mam głowice termo z kapilarą i podmieszanie Danfosa 50stC
    Ten czerwony zawór to tak jak i zawór kulowy służy do zamykania lub otwierania obiegu, chociaż niby i jednym i drugim można w jakiś sposób regulować natężenie przepływu. Natomiast większość przepływomierzy stosowanych w rozdzielaczach CO jest połączona z zaworem regulacyjnym i i ustawia się ten przepływ najczęściej właśnie przekręcając tę przezroczystą "bańkę". Nie piszę, że przekręcając przepływomierz, bo ta "bańka" to tylko jeden z jego elementów.

    Pozdr.



    Jak nie wiesz do końca to nie pisz bzdur.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007

    Jak nie wiesz do końca to nie pisz bzdur.
    To powiedz co jest bzdurą a co nie.

  6. #26

    Domyślnie

    No i postanowiłem. Mieszacz do ogrzewania podłogowego wykonałem sam.

    Pozostało mi jeszcze to wszystko polutować.

    I jeszcze dla chcących zbudować coś podobnego - czyli zestawienie kosztów:
    - rozdzielacz 4 wyjścia z rotametrami TECHNIPROT --> 356 zł
    - pompa UPS 25-40 GRUNDFOS --> 284 zł
    - termostatyczny zawór mieszający VTA 322 3/4" ESBE --> 216 zł
    - odpowietrznik automatyczny 1/2 " VALVEX - 2 szt --> 45 zł
    - zawór kulowy ze śrubunkiem 3/4" VALVEX - 2 szt --> 24 zł
    - rura miedziana 22mm, złączki miedziane i mosiężne itp. - 20 szt --> 160 zł
    RAZEM: 1 085 zł (podane ceny są oczywiście takimi, jakie JA zapłaciłem)

    Czy się opłaciło ? - oceńcie sami. Ja mam przynajmniej satysfakcję, że zbudowałem coś nowego, z czym nie miałem jeszcze do czynienia.
    Teraz (czyli na wiosnę) pora na układanie wężownic. No i rozruch.
    Postaram się to niedługo opisać.
    Pozdrawiam
    Mario

  7. #27

    Domyślnie

    Jak posterujesz tą pompą ? będę miał u siebie podobnie i nie wiem jak te sterowanie rozwiązać
    podobnie tylko całe mieszanie będzie w kotłowni a rozdzielacz na parterze dokładnie nad kotłownią ,

  8. #28

    Domyślnie

    O temat wrócił
    Mam bardzo podobny koncept (zdecydowałem się jednak na bardzo podobny zawór 3 dr tylko 1 cal). Wreszcie rozgryzłem o co chodzi z tymi temperaturami. Zawory ESBE o zakresach 20-43 'C są raczej do podłóg z ceramiką (ze względu na ich lepsze oddawanie ciepła) a 35-60 do podłóg drewnianych itp które bardziej izolują i wymagaja wyższej temperatury w rurkach. Tak przynajmniej twierdzi producent.Do tego co jest można jeszcze dołożyć termostat przylgowy (ok 50 zł) jako dodatkowe zabezpieczenie przed nadmierną temperaturą w układzie gdyby zawór 3dr zawiódł.

  9. #29

    Domyślnie

    Przez pierwszy okres grzania będzie to jakiś prosty, prymitywny sterownik.
    Natomiast docelowo mam zamiar zbudować coś bardziej inteligentnego, sterującego całym systemem (grzejniki + OP + kocioł gazowy) - jestem elektronikiem. Już mam opracowaną wstępnie koncepcję układu. Zima przed nami - to jest jak narazie jedyny czas, gdzie mogę trochę spokojniej popracować. Od wiosny do jesieni "relaksuję się" na budowie. Ale najpierw muszę skończyć instalacje, budowę domu i oczywiście się wprowadzić.
    Pozdrawiam
    Mario

  10. #30

    Domyślnie

    To i ja pochwalę się swoją konstrukcją.



    Działa to świetnie i jestem bardzo zadowolony.
    Pompa 110zł
    ESB 210 zł
    resztę miałem.
    Lewy przekaźnik na górze zdjęcia załączany przez termostat pokojowy uruchamia kocioł, pompę i otwiera głowicę a prawy jest od grzejników ale to nie ten temat.
    Nie potrzebnie wstawiałem zawór upustowy bo to jest pic. Wybrałem esb 43-60 bo to kociołek gazowy a i tak ustawiony na 2 daje ok 34C (termometr owinięty na rurce i dobrze zaizolowany ale czy to dobra dokładność) A esb 20-43 mam zamiar wstawić do podłogówki ogrzewanej z kotła na paliwo stałe gdzie zależy mi aby cały dzień ładował podłogę bo w nocy wygasa. I taki 43-60 może ją przegrzać co w kotle gazowym się nie zdarzy bo termostat wyłączy.

    a tak miałem wcześniej i też to działało no ale no kociołku musiąłem miec 45C i zamiast tylko w podłogę to szło też w grzejniki a teraz pompa zabiera całe ciepło z kotła i grzejniki są zimne. Generalnie czas nagrzewania skrócił się z 1h do 0,5h a czy mniej gazu to trudno powiedzieć bo kocioł moduluje moc.

  11. #31

    Domyślnie

    siwy sam to lutowałeś , za parę lat będziesz mięć te kolanka zgniłe , trochę z pastą przesoliłeś ,
    ale poza tym rozwiązanie dosyć fajne

  12. #32

    Domyślnie

    To co mówisz że pasta wchramoli mi kolanka ?
    Nawet mnie nie strasz.

  13. #33

    Domyślnie

    zaraz poszukam ten artykuł na ten temat i wstawię

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał siwy z gosławic
    To co mówisz że pasta wchramoli mi kolanka ?
    Nawet mnie nie strasz.
    Wyczyść to i osłoń przed "tlenem".

  15. #35

    Domyślnie

    http://www.instalator.pl/archi/mi6(34)/72.html

    to nie ten artykuł ale tu też o tym wspomnieli

  16. #36

    Domyślnie

    tu jest nawet zdjęcie

    http://www.instalator.pl/archi/2006/mi9(97)/51.pdf

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony