dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie Założenie firmy budowlanej

    Witam, pytanie głównie skierowane do osób które posiadają własną firmę budowlaną.

    Moja sytuacja wygląda tak iż dostałem wypowiedzenie z pracy w zeszłym tygodniu i teraz szukam jakieś pracy na gwałt i związku z tym pomyślałem że skoro z "wykształcenia" jestem murarzem, dlatego miał bym nie założyć firmy budującej domy jednorodzinne i tutaj nasuwa się pytanie na jaką rentowność mogę liczyć w takiej profesji, ile ludzi najlepiej zatrudnić i ogólnie o jakiejś porady.


    pozd.

  2. #2

    Domyślnie

    Zatrudnić dwóch takich co maja odrobinę oleju we łbie , jeden pomocnik , a rentownośc ??? w mojej okolicy jak zarobiłbys na czysto 4-5tyś to tak jak bys rozbił kumulacje w lotto , jeżeli jeszcze zatrudnisz ludzi na papier a nie będziesz miał oblożenia robotą to gleba .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Zakładnaie firmy budowlanej w tym momencie to dośc ryzkowny pomysł. Firmy i ekipy które mają zaplecze i pozytywne opinie sa często bez zleceń. Co znaczy z wyksztłacenia murarz? Znasz sie na tym czy budownictwo tylko ze szkoły.
    Zacznij szuckac zleceń potem myś o firmie.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie

    Nie liczyłem że ktoś odpowie na moje pytanie, dlatego się nie rozpisałem za co serdecznie przepraszam.

    Skąd pomysł o założeniu firmy budowlanej?

    Od zawsze interesowałem się budowlanką, za łepka nie chciałem się uczyć więc skończyłem w szkole przyuczającej do zawodu murarza, tam mieliśmy praktyki głównie przy budowach PGRów z pustaków ALFA, po skończeniu szkoły zrozumiałem że to ciężka praca i chcę osiągnąć coś więcej w życiu, dlatego skończyłem studia. Później pracowałem w swoim zawodzie aż do teraz.

    Pomysł na założenie firmy budowlanej wziął się stąd iż w 2007 roku razem z bratem i ojcem wybudowaliśmy brata domek, a w tym roku wybudowałem wspólnie z tatem garaż z pomieszczeniem gospodarczym u moich teściów. Później temat budów zamilkł aż do zeszłego wtorku kiedy to byłem u dentystyki. Jak to u dentysty rozmawiało się o niczym aż do momentu kiedy Pani spytała się mnie "Czy może zna Pan jakąś tania i dobrą firmę budowlaną ?!?, ponieważ mój mąż planuje budowę domu w zabudowie szeregowej w najbliższym czasie", wtedy zapaliło mi się zielone światełko w głowie i pomyślałem,a może założę firmę budowlaną, jednak po chwili ostygłem i powiedziałem pani że popytam znajomych i dam jej znać jak coś się dowiem. Kiedy wróciłem do domu cały czas męczył mnie ten temat, a związku z tym iż jestem obecnie bezrobotny to może warto spróbować? Skoro mam założyć firmę do muszę zwerbować ludzi od razu pomyślałem o moim Tacie w końcu ma takie samo doświadczenie jak ja- bo pracowaliśmy na tych samych budowach
    No to dawaj pojechałem do rodziców i powiedziałem Tatowi prosto z mostu że sytuacja jest taka i tak i czy związku z nią popracował by razem ze mną gdybym założył firmę budowlaną, tatowi zrobiło się głupio i nie mógł mi odmówić więc pozyskałem jedną osobę do przyszłej firmy.

    W między czasie podpytywałem brata, ale on pracuje i nie chce stracić pewnej pracy, więc w razie czego jestem tylko ja i ojciec ale to jest już coś dwuosobowa firma budowlana, heh wiem żejest nas za mało , ale zatrudniając trzecią osobę musiał bym być pewny założenia takowej firmy.
    Jak uważacie zakładać firmę teraz, czy może poczekać i spróbować pozyskanie wykonawstwa szeregówki i w wypadku dogadania się z inwestorem szukać na gwałt dodatkowej osoby do firmy?

    Również nie wiem czy opłaca się rejestrować firmę, a może na początku pracować bez działalności gospodarczej?

    Jakie wydatki musiał bym ponieść na zakup najpotrzebniejszych narzędzi do przyszłej firmy? Powiedzmy że mam do wydania 20 tyś zł

    Jakie są koszty zatrudnienia prawdziwego budowlańca takiego z doświadczeniem?

    A i czy słyszeliście o jakiś dotacjach na taką firmę?

    Pozdrawiam.

    PS. Firma miała by się zajmować tylko i wyłącznie murarką bez dachu.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1975

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-671
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam.

    Miałem nie odpisywać dzisiaj bo są święta, ale przypominasz mi jak jak byłem młodym inżynierkiem po studiach i nie mogłem nigdzie znaleźć pracy i tak jak ty chcesz zrobić, założyłem firmę budowlana na początku z bratem i wujkiem, a teraz zatrudniam 6 pracowników.

    Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:

    O dotacjach na założenie firmy nic nie słyszałem, a jeżeli są to z pewnością musiał byś być zapisany w urzędzie pracy przez jakiś okres np. rok i w tedy mógł byś się starać o chyba 12 tyś, ale są to tylko moje spekulacje.

    Ja moją firmę zarejestrowałem po dwóch latach pracy, jak byłem pewny na 100% że ta firma wypali i będą klienci. Początki jak to początki były trudne musiałem robić za pół darmo bo w dużym mieście- Wrocławiu konkurencja duża. Obecnie jestem jednym z najdroższych wykonawców w okolicy jednakże klientów nie brakuje tutaj działa poczta pantoflowa a inwestorowi dać 50tyś czy 70 tyś za robociznę nie jest już tak straszne jak ma pewność że moja firma zrobi robotę szybko a zarazem zgodnie ze sztuką budowlaną.

    W Twoim przypadku zbawienne na początku firmy było by zlecenie przy tej szeregówce o której piszesz bo dentystki i fryzjerki to największe plotkary i masz pewność że jeżeli dobrze wykonasz robotę na budowie i będziesz za razem tani to reklamę masz jak w banku na całe miasto. Tylko że szeregówka może być duża i twoja nowo założona firma może nie podołać budowie bo jak to bywa w domach na sprzedaż liczy się tempo prac a wy byście się dopiero uczyli. Ale zawsze warto spróbować obejrzeć rzuty i wycenić a nóż was zatrudnią...

    Teraz o pensjach...
    Jeżeli zatrudniasz kogoś na papier to pensja bruttu ponad 4k.
    Jeżeli na czarno to płać 15zł za godzinę pracy.

    Sprzęt...
    Na początek musisz skombinować jakiegoś busa najlepiej transita, ducato lub sprintera do 12 tyś powinieneś jakiegoś znaleźć.
    +
    -zagęszczarka 180kg- 3000 zł
    -niwelator- 800zł
    -giętarka 500zł
    -2 wiertarki- 1000zł
    -2 szlifierki kontowe- 500zł
    - piła spalinowa, tarczowa- 800zł
    -rusztowania warszwskie16 ramek na początek- 800zł
    -młotki siekiery, łopaty, szpadle- 500zł
    -gumiaki 3 szt- 300zł
    -wibrator, łata, poziomnice, drabina 1000zł
    -paleciak 700zł
    -również na początku musisz zrobić spory zapas gwoździ, wkrętów, śrub drutów itp- 200zł

    Zaletą mojej firmy jest to iż inwestor nie ponosi kosztów szalunków więc musiał byś kupić jeszcze kilka m3 desek, płyty OSB, stemple drewniane i metalowe, a na to przydało by się kolejne 10 tyś. W przyszłości będziesz mógł pomyśleć o szalunkach systemowych ale to już wyższa półka bo 400zł/m2.

    Co mogę jeszcze poradzić?
    W tym fachu ważne są kontakty i umiejętność negocjacji, np. ja biorę beton na wszystkie moje budowy z jednej betoniarni bo jestem z nimi dogadany i wiem że ten beton jest bardzo dobry a do tego za każdy m3 betonu który wyleję na budowie odpalą mi 5zł to samo jest ze stalą 30zł/tony podobne układy mam ze składami budowlanymi.
    Mogę Tobie życzyć tylko powodzenia i nie daj się rekinom budowlanym, każdy projekt sobie tak wylicz żebyś nie stracił ale zarobił na początku nie 100% ale 30% i będzie dobrze z początku zwracaj uwagę na jakość swojej pracy, słuchaj inwestorów i rób tak żeby byli zadowoleni, również nie popadaj w konflikty z KB bo mogą Cię udupić na budowie ja np 4 dni poprawiałem strop bo kierownik budowy doszedł do wniosku że jego zdaniem trzeba wykonać dodatkową siatkę 10x10 fi8 tylko że ona miała iść pod tą którą zrobiłem zgodnie z projektem i musiałem wszystko rozbierać- cóż było minęło teraz z KB mam dobre relacje.

    A i najważniejsze podjedź do starostwa i mile podpytaj się kogoś ile PNB zostało wydanych w 2011 i 2012 roku, bo warto znać rynek.

    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt w razie dodatkowych pytań z przyjemnością odpowiem.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie

    Decyzja zapadła zakładam firmę obecnie nie mam żadnych zleceń ale dostałem dwa projekty do wyceny.

    W firmie będę pracować ja, tato i kuzyn w wolnym czasie. Jeżeli ruszymy pełną parą to zatrudnimy dodatkowe posiłki.

    Pierwsza budowa, nie jest do końca szeregówka tylko budynek dwu lokalowy.

    Zakres prac:
    - Wykonanie płyty fundamentowej 106,20m2- zbrojona siatką fi 10 dołem i górą
    - wymurowanie ścian piwnicy 114,60m2
    - wykonanie stropu monolitycznego- 121,20m2
    - wymurowanie ścian nośnych wew i zew 204,73m2
    - Wykonanie dwóch stropów Teriva - 122,11m2 i 131,33m2
    - wymurowanie ścian działowych 137,56m2
    - wymurowanie dwóch kominów systemowych

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut piwnica.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	160523
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parter.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	160525
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut pietro.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	10,4 KB
ID:	160526




    Druga budowa to mały domek http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...ad9d2a705,2678

    Zakres prac:
    - wykonanie fundamentów- zabudowa 71,30m2
    - wymurowanie ścian nośnych wew i zew 143,60m2
    - wymurowanie ścian działowych 45m2
    - montaż dwóch kominów systemowych
    - strop teriva 68m2

    W jaki sposób wycenić te budowy? Obydwu inwestorem zaproponowałem że szalunki i koparka będą na mojej głowie.

    PS. Budowa małego domku miała by się rozpocząć w marcu natomiast szeregówki w maju i tutaj mam problem jeżeli dogadał bym się z dwoma inwestorami to czy czasowo się wyrobimy?
    `
    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez joliska ; 01-08-2016 o 13:05

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony