dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Klon 'Royal Red' - przycinanie

    Witam serdecznie i tak jak w temacie..
    czy ma Ktos doświadczenia w tym zakresie. Posadziłam klon Royal Red ze względu na jego piękne bordowe liście, ale zagłębiając sie w temat odnajduje różne informacje na temat jego ostatecznej wielkości (nawet do 20 merów) a ja moge sobie pozwolic na maksymalnie 5, 6 metrów.
    No i teraz problem, pytanie. Czy jest sens/możliwość przycinania go, czy może wymienić na inna odmianę, czy nawet inny gatunek drzewa

    pozdrawiam Ania

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Można przycinać, ale zaburzy to kształt drzewa. Lepiej kupić odmianę "Crimson Sentry". Kolumnowa, wąska.

    Royal Red ma po 10 latach 5 m średnicy

  3. #3

    Domyślnie



    Bardzo dziękuję za odpowiedź
    Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie...mam dwa klony Royal Red. Jeden szczepiony jest na wysokości około 2 metrów (może mniej) a drugi nisko przy ziemi. Czy to może miec znaczenie w przyszłym wzorście i kształcie. Poza tym że ten nisko szczepiony rozgałęzia sie od dołu.
    Ale to juz tak na marginesie
    jeszcze raz wielkie dzięki
    Ania

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten szczepiony będzie co najwyżej puszczał pędy od podkładki, nalezy wtedy je wycinac.
    Nie wiem jaka to podkładka, ale szczepienie z reguły ogranicza wzrost rośliny.

  5. #5

    Domyślnie

    To moj pierwszy post na forum ogrodniczym, więc witam serdecznie wszystkich, no i od razy zadam pytanie.

    Jest sobie klon - dokladnie nie wiem coz on zacz, bo tak: nie jest napewno palmowy, jest szczepion, listki ma piękne, bordowe - tyle wiem o tym klonie.
    W sumie to ma ok 1m i jest szczepiony na podkładce o długości 30cm.
    Z podkładki tej "wyrastają dwa zaszczepienia" w układzie V - jedne dłuższe, (ok. 70cm) a drugie krotsze (ok. 60cm).
    Nasadzony został w 3 tygodnie temu z doniczki. Widać że mu jest dobrze - przynajmniej na razie.

    Pytanie brzmi tak: jak go przycinać, abym otrzymał jeden pień o wysokości ok 1.80 i na tym pniu koronę (raczej dowolną)?
    Powiedziano mi że podkładka urośnie - a na forum czytam że nie
    Co z tym zrobic, aby mieć prosty pieniek i korone a nie krzew?

    Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wycinać wszystkie boczne pedy i jeden, przewodnik, podwiązać do palika by prosto rósł.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki. Tak myślałem.

    Z tym że przewodnik będzie wyrastał z podkładki pod kątem,
    co w efekcie da mi "krzywy pień". No ale cóż. Nie można mieć wszystkiego.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten pień: za jakiś czas, gdy stanie się grubszy, nie będzie widoczny, że kiedyś był krzywy

  9. #9

    Domyślnie

    I takiej odpowiedzi oczekiwałem

    A powiedz mi jeszcze, czy uwzględniając to, co o nim napisałem (wymiary i termin posadzenia), mam go zacząć przycinać/kształtować teraz?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, można ciąc go w sezonie.

  11. #11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony