dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 23
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 455
  1. #341
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    W czym ten perz?
    W trawniku kosiarka.
    Pomiędzy iglakami i w bylinach dwuliściennych Fusilade.
    W jednoliściennych Roundup z osłoną (ma być opryskany tylko perz i inne chwasty ewentualnie)

  2. #342

    Domyślnie

    Sytuacja wygląda tak: obszar ok.2500 m2 został zaorany i zabronowany. Przedtem spryskany Roundapem, ale było to mało skuteczne gdyż zrobione to było za późno i większość roślin była już zbyt sucha. Rosły tam trawy, perz, odrobine owsa (bo rok temu było tam pole owsa),czasem jakaś wyka i nawoć, ale b.mało. Wszystko to było już w lecie dosyć suche bo gleba ma sporo piasku i teren, przynajmniej na części jest suchy (a i lato nie było wilgotne).

    Teraz jesienią planowałem wysianie tam na połowie obszaru mieszanki "łąka kwietna z Iławy" (de facto głównie kostrzewy i koniczyna), a na drugiej połowie prawdziwe łąki kwietne (3 zestawy nasion na 3 powierzchniach - wyłącznie roślin dwuliściennych, w tym jeden zestaw wyłącznie jednorocznych roślin polnych). Przynajmniej te prawdziwe łąki kwietne sieje się teraz, po pierwszych silniejszych przymrozkach, aby wiosną wykiełkowały i miały na początek życia więcej wilgoci. Wysiewanie późną wiosną czy latem odpada w tym przypadku, gdyż brak jest wody do podlewania i nie wiem kiedy będzie - a więc młode roślinki szybko by wyschły.

    Teraz, po zabronowaniu z ziemi sterczy sporo kłączy perzu. Myślałem, żeby je ręcznie powyrywac, ale na taki obszarze nie da się tego zrobić, gdyż pod ziemią są góry darni i dopóki ona się nie rozpadnie nie ma mowy o ręcznym usunięciu tych kłączy.

    Mam wiec dylemat czy siać teraz na tą ziemię jaka jest ryzykując, że wiosną perz zagłuszy moją łąkę kwietną czy też czekać na wiosnę az perz odrośnie, potraktować go np. Roundapem i łąkę posiać dopiero potem (o ile będę miał już wodę na działce), ostatecznie późna jesienią za rok. Druga opcja wiąże się z ryzykiem, że część nasion może stracić zdolność kiełkowania.

    Mam ochotę posiac teraz i stąd pytanie czy ewentualnie jest jakiś środek przeciwko perzowi, wiosną się pewnie pojawi.
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  3. #343

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    W czym ten perz?
    W trawniku kosiarka.
    Pomiędzy iglakami i w bylinach dwuliściennych Fusilade.
    W jednoliściennych Roundup z osłoną (ma być opryskany tylko perz i inne chwasty ewentualnie)
    ale on odrosnie w trawie przeciez i u nas na krociutkim trawniku wystawaly takie kepy wyzszej "grubszej trawy" - mimo ze ona nie miala takich korzeni jak perz...? to nie lepiej go wyrwac i zasiac w ta dziure po korzeniach trawe - ja tak wlasnie zrobilam ale nie wiem czy dobrze postapilam?

    czy perz w okolicy zarnowca - kosodrzewiny, tawulki mozna spryskac Fusilade czy ktoras z tych roslin jest jednoliscienna?

    a irysy kossace

    bo zebrinus to chyba jak trawa jednoliscienna?



    bede wdzieczna za odpowiedz
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  4. #344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Przygotować pole i dopiero myśleć o sianiu czegoś sensownego. Inaczej będzie kupa perzu z przewagą kupy.. Oprysk całości, ale dopiero, ja będzie miał 2-3 liście, czyli jak się porządnie zazieleni. Roundup oczywiście. Ma to też dodatkową zaletę, że oprócz perzu wylezie ci wiosną masa innego zielska z nasion, które skasujesz przy okazji.
    W regularnie koszonym trawniku perz wyginie. Te kępy, co wyrywałaś to zapewne kupkówka.
    A nie chce mi się. Jakby tak poczytać, co jednoliścienne...?

  5. #345
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Zaczyna się sezon chemizacji, więc coś do poczytania.
    Fragment pracy doktorskiej na temat chemii ogrodniczej:

    http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsz...3-4/060315.htm
    Cieplutko - hanka

  6. #346
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Szczególnie szybko absorbuje się w glebie, wykazuje niewielką toksyczność dla ssaków i ryb oraz nie kumuluje się w łańcuchu pokarmowym (Smiths 1992).

    Tyle tam o glifosacie znalazłem

  7. #347
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Mirek
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  8. #348
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No co, no co..
    Nigdy nie namawiałem do lania bez opamiętania ŚOR. Pisałem wiele razy- tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Po dobrym rozpoznaniu szkodnika, zgodnie z zaleceniami.. itd.
    Ale nie popadajmy w paranoję. Od ochrony nie uciekniemy. Zwłaszcza przy produkcji towarowej.

  9. #349
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    "Rośliny tolerujące glifosat mogą produkować herbicydy w naszych jelitach.

    Są zmodyfikowane by absorbować herbicyd glifosat. Rośliny zmieniają ten herbicyd w uważane za nieszkodliwe składniki zawane NAG, które pozostają w roślinie. Kiedy ludzie lub zwierzęta zjedzą NAG, niektóre NAG mogą ponownie zmienić się w toksyczny herbicyd. Jest on trujący, działa jak antybiotyk i może zniszczyć lub zaburzyć prace potrzebnej mikroflory. "
    http://www.most.org.pl/pipermail/eko...ry/000563.html

    Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości ( mg/kg)
    w: Owoce świeże, suszone albo niegotowane i zakonserwowane przez zamro
    żenie, bez dodatku cukru; orzechy:
    • acefat
      chlorotalonil
      chlorpyryfos
      metylochlor-pyryfos
      Cypermetryn-
      a włączając inne mieszanki składników izomerycznych (mieszanina izomerów)
      Deltametryna
      fenwalerat,włączając inne mieszanki składników izomerycznych (suma izomerów)
      glifosat
      izamazalil
      iprodion
      permetryna (suma izomerów)


    DYREKTYWA RADY
    z dnia 27 listopada 1990 r.
    w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w niektórych
    produktach pochodzenia roślinnego, w tym owocach i warzywach oraz na ich powierzchni
    (90/642/EWG) (Dz.U. L 350 z 14.12.1990, str. 71)
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...0060216:PL:PDF.

    No to jak to jest ?
    Niby glifosat rozkłada się w glebie, na czynniki pierwsze, a okazuje się, że są normy dopuszczające jego obecnośc w owocach ?!?!?!??!
    I normy zakazujące stosowania w żywności dla niemowląt????
    Czyżby to była jednak trucizna?
    Cieplutko - hanka

  10. #350
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Czytaj wszystko ze zrozumieniem..
    Rośliny zmodyfikowane itd..
    Właśnie Bruksela przymierza się do ukarania Polski za brak zgody na uprawę żywności modyfikowanej genetycznie..

  11. #351
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    No co, no co..
    Nigdy nie namawiałem do lania bez opamiętania ŚOR. Pisałem wiele razy- tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Po dobrym rozpoznaniu szkodnika, zgodnie z zaleceniami.. itd.
    Ale nie popadajmy w paranoję. Od ochrony nie uciekniemy. Zwłaszcza przy produkcji towarowej.
    Mirku, nie odbieraj tego personalnie! Broń Boże
    Mony, mony, mony ta piosenka towarzyszy produkcji towarowej i zagłusza wyrzuty sumienia, więc niewiele na to poradzimy, jeśli będziemy kupować owoce i warzywa z przemysłowej produkcji.
    Natomiast stosowanie cięzkiej chemii bez opamiętania w ogródku, lub na działce POD, tylko dlatego, ze nie ma się wiedzy " jak to działa i gdzie zostaje", jest tragedią.
    Czytam na iinym forum _ jaki herbicyd zastosowac, gdy nie chce mi się wykopywać roślin" i włos mi się jeży na plecach...
    " Dałem trochę więcej, niż napisano na ulotce, bo lepiej zadziałało i wszystko padło" - dlatego cytuję te informacje, bo moze komuś wreszcie otworzy się klapka w mózgu i zrozumie, że ten oprysk na działce/ grządce, to tak , jakby nalał troszkę trucizny na łyżeczkę i...dolał sobie lub dzieciom, do zupki na obiad.
    Cieplutko - hanka

  12. #352
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    No co, no co..
    Nigdy nie namawiałem do lania bez opamiętania ŚOR. Pisałem wiele razy- tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Po dobrym rozpoznaniu szkodnika, zgodnie z zaleceniami.. itd.
    Ale nie popadajmy w paranoję. Od ochrony nie uciekniemy. Zwłaszcza przy produkcji towarowej.
    Że niby ja paranoiczka? Czekaj, dam ja Tobie bobu, zobaczysz.
    A tak powaznie - jak Ty, najlepszy, napiszesz jak tam jeszcze wyżej - że znalazłeś w artykule, że szybko się rozkłada, mało toksyczny dla ssaków itd. - większość odczyta to jako zachętę do stosowania. I to jest groźne. Nadal uważam, że powinny być dozwolone tylko w produkcji towarowej te wszystkie diabły.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  13. #353

    Domyślnie

    Przecież nie ma obowiązku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, lecz wprost przeciwnie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają w tym zakresie mierne pojęcie.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  14. #354

    Domyślnie

    Ach,.........powdycham troche randupu przy chemikalizacji ogrodka bo czuje sie jakas troche niekompletna alebowiem niesklonowanam.....
    a ja chadzam do teatru, do Opery i Filharmonii

    Jestem ratyfikowanym sober Analyst , raczej wiecej on niz off the wagon .

  15. #355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Przecież nie ma obowiązku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, lecz wprost przeciwnie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają w tym zakresie mierne pojęcie.
    ..
    Pinus - miód na serce moje lejesz.
    Tylko czy te osoby z miernym pojęciem wiedzą, że to właśnie do nich?
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  16. #356
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    Że niby ja paranoiczka? Czekaj, dam ja Tobie bobu, zobaczysz.
    A gdzie to napisałem?
    Nie zachęcałem też raczej nigdzie. A zwłaszcza na działeczce 1000 m2, z czego połowę zajmuje dom i przyległości- zawsze można sobie poradzić metodami łopatologicznymi.

  17. #357
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek Lewandowski
    A gdzie to napisałem?
    Nie zachęcałem też raczej nigdzie.
    No, no.
    Już Ty wiesz, gdzie.
    I ja też wiem.
    Ja Cię jeszcze znajdę.
    Jeśli chcesz się zrehabilitować, to proszę każdy post w takim temacie zaczynać od:
    "ŚOR nie powinny być w ogóle stosowane w ogródkach przydomowych i na działkach, bo ich nagminne niezgodne z zaleceniami używanie powoduje więcej szkód w ekosystemie niż pożytku. "
    Wtedy uwierzę.
    Żartowniś. Ha, ha.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  18. #358
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    ŚOR nie powinny być w ogóle stosowane przez głupoli w ogródkach przydomowych i na działkach , bo ich nagminne niezgodne z zaleceniami używanie powoduje więcej szkód w ekosystemie niż pożytku.

  19. #359
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    I w tym tkwi sedno.

  20. #360

    Domyślnie Niszczy trawę, ale nie rośliny

    Czy ktoś wie jak się taki preparat nazywa? Pytałam w sklepie ogrodniczym ,ale pani wybałuszyła tylko na mnie oczy wielce zdziwiona..

Strona 18 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony