dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie Buderus Gb072 ciągła praca pompy

    Witam,
    Jak w temacie.
    Czytałem na ten temat na forach ale nikt nie podał konkretnej odpowiedzi...Nikt nie potwierdził, że można to zrobić.
    Jak ustawić sterownik RC300 aby pompa nie pracowała gdy palnik wyłączony, gdy po prosu nie ma potrzey pracować!

    Ktoś pisał, że jedyny sposób to ustawić tryb nocny na cały dzień - wtedy pompa się wyłącza jak nie działa palnik.

    aha...
    w instrukcji dla instalatora znalazłem:

    Tryb włączania pompy
    Po podłączeniu systemu regulacji automatycznie ustawia się tryb załączania pompy.
    • 4: inteligentne wyłączenie pompy układu grzewczego przy instalacjach ogrzewczych z regulatorem pogodowym. Pompa układu grzewczego jest załączana tylko w razie potrzeby.
    • 5: Regulator temperatury zasilania załącza pompę układu grzewczego. Przy zapotrzebowaniu ciepła pompa układu grzewczego startuje wraz z palnikiem.
    Ustawienie podstawowe to 5

    Możę tutaj coś wskuram?
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 02-10-2015 o 08:17
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem jak to jest w Buderusie, ale w viessmanie jest opcja ustawienia typu instalacji ze sprzęgłem lub buforem i wtedy jest możlwość wysterowania pracy pompy obiegowej, aby działała ona tylko z włączonym palnikiem. Zobacz, może w buderusie w kodowaniach jest coś podobnego.

  3. #3

    Domyślnie

    A kociol nie chodzi sterowany pogodowka? Bo wtedy pompa ma chodzic caly czas.

    Chyba, ze sterujesz tylko sterownikiem, to wtedy mozna ustawic prace pompy tak, aby chodzila tylko gdy dostanie sygnal od sterownika, ze spadla temperatura.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Dlaczego na sterowaniu pogodowym pompa powinna chodzić cały czas?
    Nawet jak kocioł nie grzeje?
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  5. #5

    Domyślnie

    Przy sterowaniu pogodowym temperatura wody w ukladzie musi byc caly czas stala, czyli podgrzewana - np. przy -5'C na zewnatrz woda ma miec 45'C. A zeby kociol widzial ta temperature to pompa musi chodzic caly czas.
    Chodzi o to, zeby grzejniki (lubOP) oddawaly cieplo caly czas, 24h na dobe, przy jak najnizszej mozliwej temperaturze wody w ukladzie. Cos takiego jak w blokach, tzn. grzejniki sa cieple caly czas, a nie jak przy sterowaniu termostatem raz zimne a raz gorace.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6

    Domyślnie

    Przy sterowaniu pogodowym temperatura wody w ukladzie musi byc caly czas stala, czyli podgrzewana - np. przy -5'C na zewnatrz woda ma miec 45'C. A zeby kociol widzial ta temperature to pompa musi chodzic caly czas.
    Chodzi o to, zeby grzejniki (lubOP) oddawaly cieplo caly czas, 24h na dobe, przy jak najnizszej mozliwej temperaturze wody w ukladzie. Cos takiego jak w blokach, tzn. grzejniki sa cieple caly czas, a nie jak przy sterowaniu termostatem raz zimne a raz gorace.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Zgadza się... Kociol powinien pracować cały czas, bez taktowania na możliwie niskiej mocy. Ale...jeśli nie grzeje? Jeśli mamy temperatury dodatnie na zewnątrz i po prostu palnik nie włączył się?

  8. #8

    Domyślnie

    Jesli pompa nie bedzie chodzic, to skad kociol bedzie wiedzial jaka jest temperatura wody w ukladzie?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    A nie wystarczy mu, że wie jaka jest temperatura w domu (sterownik) i na zewnątrz (czujnik pogody)?
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie, kociol ma wiedziec caly czas jaka temperature ma zlad i zmieniac ja tylko w zaleznosci od temperatury zewnetrznej.
    A poza tym to w czym wlasciwie przeszkadza Ci ta ciagla praca pompy?
    Bo w zasadzie jest wyjscie - pompa moze chodzic tylko wtedy gdy sterownik zglosi zadanie pracy - tak sie to robi przy systemie stalotemperaturowym. Tylko ze to dobre jest przy grzejnikach i starych kotlach, a my mamy 2015 rok...
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 04-10-2015 o 16:49
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Po prostu kierowałem się tym, że skoro pompa chodzi cały czas, to niepotrzebnie pracuje (zużywa się) i pobiera energię elektryczną (chodzi na 3 begu).
    Użytkownicy innych kotłów piszą, że tak nie mają.
    W związku z powyższym jest kilka tematów w sieci i ludzie pytają co zrobić aby pompa pracowała kiedy kocioł tylko grzeje...

    aha...

    • 4: inteligentne wyłączenie pompy układu grzewczego przy instalacjach ogrzewczych z regulatorem pogodowym. Pompa układu grzewczego jest załączana tylko w razie potrzeby.

    Po zmianie na ten tryb w menu serwisowym na kotle pompa stanęła.
    Zauważyłem w info sterownika, że od wczoraj palnik załączył się 7 razy a czas pracy palnika 0 minut....
    Czyli, że palnik załączył się na chwilkę i wyłączył na tyle szybko, że nie policzono minut?
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 04-10-2015 o 17:46
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    chciałem podzielić się swoimi ustawieniami kotła aby ograniczyć taktowanie przy tych temperaturach zewnętrznych i pracę pompy.

    Zmiany w menu serwisowym na kotle:

    - Tryb włączania pompy na 4 zamiast 5 czyli : inteligentne wyłączenie pompy układu grzewczego przy instalacjach ogrzewczych z regulatorem pogodowym. Pompa układu grzewczego jest załączana tylko w razie potrzeby
    - Maks moc grzewcza - zmniejszyłem do 5kW
    - Interwał czasowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika - ustawiłem na 25 min
    - Interwał temperaturowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika - usawiłem na 5*C
    - Regulator zależny od temperatury zewnętrznej z liniową charakterystyką grzewczą - 1: regulator prowadzony wg temperatury zewnętrznej jest
    aktywny.
    Tutaj zauważyłem, że troszkę niedogrzewa do zadanej temp. na steroniku więc będe musiał tutaj zmienić krzywą albo można ustawić minimalny wpływ temp. pomieszcenia - wtedy było ok.

    Co najlepiej zrobić, jeśli na samej pogodówce nie dogrzewa o 1*C?
    Zwiększyć temp. dla krzywej projektowej? Czyli mam teraz 36*C przy -18*C. Dać np. 38*C ?


    Czy coś jeszcze poprawić, zmienić? Coś jeszcze można polepszyć?
    W każdym razie zauważalny spadek liczby startów palnika i zużycie gazu
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  13. #13

    Domyślnie

    A ile Ci bierze przy tej pogodzie? U mnie czujnik pokazuje temp. ok. 7 st. (ostatnie dni temp. min 6 a max 8 ) Dom bardzo podobny, tyle, że mam jeszcze garaż w bryle domu, ale też ok. 150 m licząc po podłogach. W domu ustawione na 20,5 st. i obniżenie na 19,5 między 8 a 14 (jeszcze muszę porobić testy bez obniżenia) i teraz bierze ok, 5-6 m3 na dobę (w tym ok. 1m3 to cwu i gotowanie, bo tyle idzie w lecie). Dziennie spalam wieczorem 4-6 kawałków drewna (jedno rozpalenie dla klimatu).

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Aktualnie 2-3 m3, no ale ja utrzymuję temp. 17*C...i tylko samo grzanie.
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 22-10-2015 o 11:57
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    knatom

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    KTA - okolice Tarnowa
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    A ile Ci bierze przy tej pogodzie? U mnie czujnik pokazuje temp. ok. 7 st. (ostatnie dni temp. min 6 a max 8 ) Dom bardzo podobny, tyle, że mam jeszcze garaż w bryle domu, ale też ok. 150 m licząc po podłogach. W domu ustawione na 20,5 st. i obniżenie na 19,5 między 8 a 14 (jeszcze muszę porobić testy bez obniżenia) i teraz bierze ok, 5-6 m3 na dobę (w tym ok. 1m3 to cwu i gotowanie, bo tyle idzie w lecie). Dziennie spalam wieczorem 4-6 kawałków drewna (jedno rozpalenie dla klimatu).
    Witajcie.
    Ja grzeję dom około 160 m.kw. (kostka/piętrówka z roku 1946 , ściana 45 cm cegły pełnej, ocieplone 15 cm styropianem grafitowym, na stropie 30 cm wełny, podłoga 10 cm styropianu a pod spodem nieogrzewana piwnica) i przy temperaturach jak u Ciebie, Buderus GB072 14 kW zjada mi przeciętnie 6 m3 gazu (w tym c.w.u. około 0,7 m3 (gotujemy na indukcji). Temperatury na sterowniku to 20 *C od 5 do 21 i 18 *C od 21 do 5. Kominek jest ale to zużycie gazu o jakim piszę, to bez palenia w kominku.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał franco78 Zobacz post
    Aktualnie 2-3 m3, no ale ja utrzymuję temp. 17*C...i tylko samo grzanie.
    Troszkę czasu minęło.
    Mogę o garść danych na temat ustawień tego kotła?
    Zaczynam swoją przygodę z piecem Buderus GB072 i nie chciałbym żeby bardzo zabolało na rachunku...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony