Sp5es napisał:

Nikt nie stosuje dziś emulsji poli butadienowych do farb wewnętrznych
Owszem teraz nie,ale to nie znaczy że nie może być.Ważnym aspektem w technologii polimeryzacji jest uzyskanie produktu o możliwie niskiej zawartości wolnych monomerów ze względu na ich powiedzmy potencjalną toksyczność i czasami silny zapach,oraz zwiększenie poziomu lotnych związków w finalnym wyrobie.Dlatego obecnie stosuje się WODNE dyspersje polimerów w farbach,tynkach itd.W latach 80 i 90 stosowano polimery akrylowo-uretanowe czy akrylowo-silikonowe.Ale jak w/w postach,przeciętnego Kowalskiego nie obchodzi jaki teraz dokładny skład mają farby,tylko jak będzie wyglądać przykładowo na ścianie.Dlatego nazwa "marketingowa"ma jemu w tym pomóc.A ten wątek zacytowany przez Ciebie wątek odnosił się ogólnie do twierdzenia,że w farbie l. nie ma l.

Po angielski dyspersja - określana jest czasem jako lateks.
Nie wiem,może się mylę,ale dyspersją (nie z ang.) nazywamy stabilną zawiesinę bardzo drobnych cząsteczek w wodzie(lub innym medium).Dyspersja,która ma duży wpływ na właściwości produktów,jest jednym z najważniejszych surowców w tynkach polimerowych i innych materiałach powłokowych.Jeśli się mylę to sorry,może za mało świata poznałam.

(w zależności od producenta - ten sobie może nazywac wszystko jak mu się podoba)
I tu się z Tobą zgadzam,jak zaznaczyłam zresztą na początku.

Zapach zależy najczęściej od rodzaju użytego spoiwa i ilości pozostałych monomerów.
W reakcjach polimeryzacji monomery tworząc polimer tracą cząsteczki takie jak woda.Sam przyznałeś że teraz farby/tynki są w składzie inne niż kiedyś. Przecież to troska o środowisko naturalne jest główną przyczyną szybkiego rozwoju spoiw do systemów wodnych farb ,czy tynków.
Uzyskiwane parametry produktów zależą od receptury,dokładności prowadzenia procesu technologicznego a także jakości użytych surowców.Więc Twoje stwierdzenie,że:
Nie zależy to od klasy farby , ale wyłącznie producenta (farby i spoiwa)
jest troszkę mylne,chyba że pisząc "klasa"nie miałeś na myśli jakości tylko rodzaj.To wtedy się z Tobą zgadzam.

Pozdrawiam.

[/b]