solary, płaszcz wodny i rekuperator idą w parze, wtedy taka inwestycja najlepiej się opłaca. Wiem, że jak się buduje to liczy się każdy grosz, ale ja wychodzę z założenia- znaleźć w miarę tani w budowie projekt,2spadowy dach, żadnych zbędnych lukarn, balkonów itp( a myślę, że taki znalazłam) i za zaoszczędzoną kasę zainwestować w rekuperator. Uważam że teraz jest on obowiązkowy przy tych szczelnych oknach itp. Jeśli mogę, wkleję CI fają wypowiedź jednego z forumowiczów- mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko. Ta wypowiedź utwierdziła mnie w tym, że warto wydać te pieniądze. Najwyżej będę się budowała o rok dłużej, ale później będę w pełni zadowolona, tzn taką mam nadzieję
Oto ta wypowiedź

Rekuperator to centrala wentylacyjna, która zapewni nam skuteczną wymianę powietrza oraz jego cyrkulację w całym budynku. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej budynek taki musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, którymi powietrze dostarczymy do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet, oraz usuniemy powietrze z kuchni, garderoby czy ubikacji - czyli ze wszystkich pomieszczeń, gdzie może powstać wilgoć lub nieprzyjemne zapachy.
Kiedyś naturalną wentylację zapewniały nam mało szczelne okna .. drzwi .. Kiedy jednak zaczęto montować plastikowe okna, idealnie szczelne w wielu domach zaczęła pojawiać się pleśń, zaduch i wilgoć. Zazwyczaj chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania .. szczególnie w domach o dużej powierzchni jest to ważne.. chyba że chemy wywalać połowę wypłaty w koszta utrzymania domu i nie korzystać z uroków życia wyjeżdżając to tu to tam

Budując dom zastanawiamy się co powinniśmy zrobić aby był on jak najbardziej komfortowy, aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo oraz aby dom ten był energooszczędny? Kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy duże pieniądze w wysokosprawny system ogrzewania. Komfort mieszkania w takim budynku zaczyna zaraz po wprowadzeniu się pozostawiać wiele do życzenia.

Zamiast czuć się dobrze w naszym domu zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są parą wodną, ze ścian zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Otwieramy okna, wietrzymy pomieszczenia, a nasze planowane oszczędności wylatują bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem za okno. My stoimy w przeciągu i myślimy czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Dom budowany w nowej technologii trzeba rozszczelnić, czy się to komuś podoba czy nie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, przy czym najbardziej optymalny jest układ nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła.
Do tego starał się nas przez dobre dwa miesiące przekonać nasz majster. I udało mu się!! Montaż rekuperatorów ma li tylko zalety:
- gwarantuje znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania,
- do 95% odzysku ciepła
- umożliwia stały dopływ świeżego powietrza,
- filtruje powietrze (mniej kurzu w budynku),
- skutecznie usuwa przykre zapachy,
- nie występują przewiewy,
- likwiduje hałas uliczny,
- eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń (ochrona konstrukcji budynku),
- umożliwia rezygnację z budowania niektórych przewodów kominowych wentylacji
- grawitacyjnej.
- na lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła
Ja bardzo długo zastanawiałem się nad rekuperacją. Wybrałem rekuperator: BRINK RENOVENT 400 LARGE AUTO-BYPASS.
Jest super i gorąco polecam !!!!
Lepiej dopłacić i kupić Brinka niż Bartosza.
A co do samego systemu rekuperacji to jest to super sprawa. W domu świeże i czy te powietrze.