dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wilczur

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    5

    Question Sąsiad, działka i płot; PROBLEM

    Witam, mam problem z sąsiadem dotyczący płotu i działki. Opisze całą sytuację :

    Zamierzaliśmy odkupić łąkę kilka lat temu, na oko jakieś 5 lat. W tym momencie zanim jeszcze ją odkupiliśmy to sąsiad zaczynał budować tam płot. Jednak płot ten wchodził na działkę którą chcieliśmy odkupić. Był poinformowany o tym że kupujemy tą działkę i nie chcemy żeby jego płot tam na naszym stał ponieważ będzie to łąka i jest wykorzystywana w rolnictwie na paszę dla bydła. On jednak nic sobie z tego nie robił i płot powstał jeszcze przed przepisaniem owej łąki na nas, więc nic chyba nie można było zrobić. Łąkę kupiliśmy i teraz ten płot już stoi na naszym terenie.

    Dalej sprawa wygląda tak że jego dom stoi równo wg mnie w granicy działek (lub nawet też częścią na moim terenie), a ten płot jest wysunięty jakieś 0.5 metra w moją działkę, i na długości jakieś 10m. ; jednak działka ma dobre 100m albo i więcej w długości i problem jest w tym że on chce sobie te 0,5 metra (lub więcej) przywłaszczyć po całej długości, w dalszej części działki przywłaszczając nawet ponad 1 metr.

    Działka jest wykorzystywana jak już mówiłem w rolnictwie i ponoszę z tego powodu realną stratę ponieważ mam mniej paszy dla bydła. Nie dość że on zabiera mi mój teren to jeszcze na dodatek nie mogę tam dokładnie wjechać maszynami do zbioru przez co mam mniejsze zbiory ponieważ muszę się jeszcze bardziej od i tak już stojącego na mojej działce płota odsuwać żeby nie uszkodzić maszyn.

    Sąsiad jednak ustawił sobie parę miesięcy temu kolejny płotek, tym razem drewniany , rozpadający się bo ze starego materiału ale na mojej działce o czym mowa wcześniej; mało tego, przez to że płotek ledwo co się trzyma to on wykorzystuje to i sobie co jakiś czas przesuwa przęsło płota w moją działkę coraz dalej, robi to specjalnie pomimo mojego sprzeciwu.

    Teraz dowiedziałem się że zamierza tam wybudować nowy płot już na stałe również solidny betonowy; ja oczywiście się nie zgadzam i nie chcę na to pozwolić zanim jeszcze zaczął jakiekolwiek prace, jednak on chce robić swoje.

    W granicy rosną również 3 duże drzewa. Prawdopodobnie będzie chciał je ściąć podczas budowy, jednak skoro rosną w granicy to uważam że połowa tego drzewa należy do mnie i jeśli będzie chciał je ściąć to będę swoją połowę chciał zabrać, na co on już nie wyraża zgody bo uważa to za swoje, no i żąda wynajęcia geodety jeśli mi się coś nie podoba.

    Nie stać mnie na wynajęcie geodety żeby wytyczył granicę bo jednak są to spore jak dla mnie koszty, a gdyby było mnie stać to już dawno bym to zrobił.

    I teraz do rzeczy:

    1) Co zrobić żeby nie dać mu wybudować tego płota na mojej działce? (biorąc pod uwagę to że zamierzą go postawić na moim terenie, oraz to że utrudnia mi on korzystanie z łąki w rolnictwie)
    2) Sprawa drzew: czy może je tak sobie wedle własnej woli ściąć ? ( jednak chyba jeśli już by mógł to zrobić to połowa drewna powinna należeć do mnie?)
    3) Jakie przepisy prawne reguluję moją sytuację i jak je interpretować?
    4) Co powinienem zrobić?
    5) Czy można mu jakoś nakazać rozebrać już istniejący kawałek płota? (który zabiera mój teren i utrudnia zbiory?)
    6) Czy w przypadku gdyby okazało się że część jego domu stoi na mojej działce lub równo w miedzy to czy należą mi się z tego powodu jakieś prawa/wynagrodzenie?

    Proszę w miarę możliwości o szybkie odpowiedzi, będę wdzięczny za każdą z nich
    Ostatnio edytowane przez wilczur ; 12-09-2010 o 20:14 Powód: literówka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony