Od miesiąca przeglądam dział "ogrzewanie" i czytam co tylko mogę na temat wyboru tego właściwego... taniego. Znalazłem kilka podobnych tematów, ale ich ostatnie wpisy kończyły się w roku 2008. W ciągu trzech lat troche sie pewnie zmieniło... kotły, paliwa, ceny paliw itp. więc pozwoliłem sobie na stworzenie nowego tematu aby tamtych nie odgrzewać. Co chciałbym ustalić? Przede wszystkim czy warto dopłacić do pelletu? Z tego co się naczytałem to zdaję sobie sprawę, że wyjdzie na pewno drożej (w moim przypadku będzie to dom o powierzchni ~170m^2 łącznie z garażem, ocieplony chyba standardowo - 15cm styropian, potrójne szyby), ale nie jest to różnica, która go od razu dyskwalifikuje. Wiadomo, że trzeba zainwestować w droższy piec... tutaj mam na oku Granpala albo Defro Duo Pellet... i roczne spalanie pewnie wyjdzie z tone więcej niż ekogroszku. Jeśli chodzi o paliwo to groszek jest popularniejszy i mam wrażenie, że lada miesiąc pojawi się w Tesco i na Shellu. Druga sprawa to jakość... oba paliwa... chcemy mieć dobre to i tak trzeba zamawiać z drugiego końca Polski (przynajmniej w moim regionie tak jest), ceny zbliżone ~ 800-900zł/tona. Czytając forum natknąłem się na "kilka" osób co posiadając piec na ekogroszek przeszła na pellet i nie żałują wyboru. Z akcjami w drugą stronę jeszcze się nie spotkałem - czyżby wszyscy byli zadowoleni? Co o tym sądzicie? Zaznacze jeszcze, że pellet jest jednak czyściejszym paliwem, mniej odpadów, popiołu itp. Mam wrażenie, że piece na ekogroszek sprawiają więcej problemów, ale być może jest to spowodowane tym ,że sa bardziej popularne a więc i odsetek problemów większy.
Pozdrawiam.