Cytat Napisał magista Zobacz post
Plisy: Jakie są ich + i – według Was?
Patrząc w necie i na okna posiadaczy plis zastanawiam się czy:
- nie tworzy się „żagiel” po uchyleniu okna?
- czy są one praktyczne, wygodne?
- czy sprawdzają się one na oknach balkonowych?
- jakie są lepsze takie między listwy przy szybie czy sięgające dalej za listwę międzyszybową?
- jak jest z mechanizmem przy ściąganiu w dół plisy. Chodzi mi o to czy mechanizm pozwala na to żebym rano podciągnęła roletę do wysokości np. 1/4 od góry, a wieczorem ciągnąc dół góra za nim nie podąży odsłaniając górę?
- na ile ograniczają dostęp światła dziennego?

-Z góry dzięki za wszelką odpowiedź i pomoc
Witaj,
u mnie właśnie w zeszłym tygodniu zamontowano plisy w całym domu i jestem zachwycona. Na parterze mam same duże okna balkonowe, nie chciałam rolet ze względu na problem z otwieraniem drzwi na całą szerokość. Z tego, co mi pokazywał pan montujący plisy jest kilka mechanizmów, możesz mieć takie działające jak rolety, tylko plisowane (czyli podciągane tylko do góry) albo takie, w których można podciągać dół i opuszczać górę. Ja mam to drugie rozwiązanie i bardzo mi odpowiada. Mogę sobie opuścić plisy na parterze w taki sposób, aby od góry mniej więcej 1/3 okna była odsłonięta i mam dzięki temu zapewnioną prywatność i więcjej światła we wnętrzu. Plisy są między listwami przyszybowymi, trzyma je elastyczna żyłka na sprężynie, nie zauważyłam, żeby tworzył się "żagiel" przy uchyleniu okna.
Jeśli chodzi o materiały, to jest ogromny wybór, więc naprawdę można poszaleć: są gładkie, przeźroczyste, wzorzyste. Stopień ograniczenia światła zależy od tego, jaki materiał wybierzesz. Ja w pokojach dzieci mam plisy z materiału black-out, w łazience - z jakiegoś specjalnie impregnowanego, natomiast w salonie chciałam, aby przepuszczały dużo światła, więc są jasne i cienkie.