Witam wszystkich.
Przymierzam się do budowy niewielkiego (90 użytkowej, 106 po podłogach), energooszczędnego domku (według projektu zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji = 24 kWh/(m2rok) ).
Domek parterowy z poddaszem użytkowym w technologii murowanej (silikaty), posadowiony na płycie fundamentowej.
Projekt przewiduje zastosowanie gazowego dwu funkcyjnego kotła kondensacyjnego + grzejniki.
Generalnie można by na tym poprzestać, ale przewiduję też montaż kolektorów słonecznych (złożyłem wniosek w programie PONE).
Zastanawiam się nad rezygnacją z kotła kondensacyjnego na rzecz standardowego ( z zamkniętą komorą spalania) i przeznaczeniu zaoszczędzonych funduszy na tanią pompę ciepła powietrze - woda (np. Hewalex PCWU 3,8 )
Miałbym wtedy dostępne 3 źródła ciepła, których połączenie niweluje wady każdego z pośród nich.
Pozostaje pytanie jak to wszystko połączyć w system przygotowania CWU i ogrzewania pomieszczeń.
Wydaje mi się że ze względu na niskie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku, można by to rozwiązać w ten sposób by wodę użytkową w zbiorniku CWU ogrzewać z wykorzystaniem wszystkich źródeł (priorytet kolektory, pompa, kocioł - w zależności od dostępności dwóch pierwszych)
a ciepło do ogrzewania budynku "podkradać" przez wężownicę lub inny wymiennik ciepła.
Pozostaje temat przekazania tego ciepła do pomieszczeń - czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe i grzejniki, czy też wystarczyła by jaka nagrzewnica podgrzewająca powietrze wentylacyjne (wentylacja oczywiście mechaniczna będzie)
W czasie upałów można by też wykorzystać powietrze schłodzone w pompie ciepła do chłodzenia pomieszczeń.
Bardzo proszę Was o konstruktywne wsparcie.
Wojciech Przybyła