dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał netbet Zobacz post
    myslę że kalkulacja oszczędności do przyjęcia nawet bym ja podciągnął jeszcze w górę!
    nie jest tak że materiał to połowa kosztów ?
    ( nie wliczam instalacji i wykończeniówki - bo tam jest hard core max! )
    Przykładowo u mnie koszt CO, czyli najdroższego elementu wykończenia (wraz z piecem, kaloryferami) wyszedł blisko 30 tys. zł, w tym robocizna 4 tys., czyli 7% kosztów. Za niektóre rzeczy w ogóle nie płaciłem za robociznę (biorąc z 8% vatem np. podłogi, drzwi). Wstawienie okien też miałem gratis (w cenie), parapetów granitowych również. Przy ociepleniu dachu i zrobieniu sufitu proporcje nieco się zmieniły (podwyższyły), 25% to koszta robocizny, ale to był wyjątek razem z kładzeniem płytek (na dwie łazienki i kuchnię). Ogrodzenie ogólnie 24 tys. zł, w tym robocizna 4,5 tys. zł, czyli niecałe 20%. Koszt elektryki, razem około 16 tys. (łącznie z kable do skrzynki oraz alarmem), w tym robocizna 3 tys. (podobno drogo, bo sąsiadowi za 1500 zł położyli dwaj emerytowani elektrycy, co prawda bez alarmu), czyli 19%. Lampy już sobie sam zamontowałem, kontakty również przykręciłem, bo tam rzeczywiście na punktach kroją szalenie, no ale to raczej przyjemność niż ciężka praca. Dalej nie chce mi się liczyć, ale te 45% to zdecydowana przesada, u mnie wyszło średnio może 15-20%. Jest to jakiś koszt oczywiście również.

    Tyle wykończeniówka. Na postawieniu SSO być może można zaoszczędzić więcej, ale tutaj też jest wiele wątpliwości. Weźmy zrobienie dachu, na tym trzeba się przede wszystkim znać albo mieć kogoś w rodzinie/znajomego, który będzie dodatkowo z nami charytatywnie siedział, bo dachu samemu się nie zrobi fizycznie (nie piszę tutaj o układaniu dachówek). Ponadto u mnie robocizna za fundamenty i postawienie ścian, osadzenie stropu to nie był jakiś duży koszt, nie pamiętam dokładnie, ale na pewno nie 40% czy nawet 30%.

    Ponadto dochodzi fakt rzeczy, na których oszczędzić zwyczajnie nie można lub nie opłaca się. Nie da się - wszelkie sprawy urzędowe, podwyższanie KW, odbiory budynku, opłacanie kierbudów, doprowadzenie gazu, meble na zamówienie itd. Zaoszczędzić ciężko np. na tynkach z tym, że u mnie trzeba było kłaść maszynowo, a to wymaga już wynajęcia firmy, ręcznie nawet fachowiec by się zajechał. Później trzeba te ściany wygładzić, u mnie nie ukrywam to był spory koszt (robocizna znacznie wyższa aniżeli materiał), ale dzięki profesjonalnej firmie i ich profesjonalnemu sprzętowi ściany mam jak lustro, papierem ściernym ręcznie nie miałbym nawet 30% tego efektu. Posadzki samemu, tak idealnie równo i bez późniejszych nawet zadrapań itd., raczej mało realne (sąsiad robił sam i teraz poprawia firma, bo to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa).
    Ostatnio edytowane przez KK2012 ; 22-03-2013 o 09:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony