Witam!
Jestem laikiem w temacie budowy domu energooszczędnego, jednak staram się jak najwięcej czytać i dowiadywać. W przyszłym roku zamierzam zacząć budowę, w tym natomiast rozpoczynamy przeprawę papierkową a w tym najważniejsze – decyzja o projekcie, technologiach itp. Nasza działka jest ułożona frontem od południa, a więc teoretycznie niekorzystnie, ale taka jest i to się nie zmieni. Zależy mi aby dom był funkcjonalny, a więc układ pomieszczeń także ma ogromne znaczenie, dlatego też chcę aby od frontu była kuchnia ( w której spędzam ogromną cześć mojego życia i lubię gdy jest jasna) a od strony północno-zachodniej salon. Fakt, że to strona północna nie pomaga, natomiast zachód powinien zapewnić ciepłe i miłe popołudnia kiedy to czas spędza się w domu. Ogrzewanie domu będzie prawdopodobnie gazem płynnym. Z większych zmian konstrukcyjnych to prawdopodobnie zrezygnujemy ze wszystkich balkonów których i tak byśmy nie używali, pozostaną natomiast lukarny.
Oto projekt domu:
http://extradom.pl/projekt-domu-karmelita-2m-WOK1024

Prośba do Was jest taka, abyście doradzili mi jakieś rozwiązania które „poprawią” energooszczędność tego domu.
Oto moje pomysły i zarazem pytania
- Dom postawić na ocieplonej płycie fundamentowej– pytanie jaką warstwę ocieplenia zastosować – 20-30cm XPSa?
- Ocieplenie ścian 20cm styropianu grafitowego, ale co polecilibyście jako materiał do budowy ścian?
- Jak najlepiej ocieplić poddasze – wełną, pianką?
- Okna energooszczędne trójszybowe ze wzmocnieniami termicznymi w ramie – pytanie czy takie okna można zamówić w wersji antywłamaniowej?
- Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
- Rezygnacja z balkonów, natomiast zostają lukarny
- Kominek też będzie, więc i kominy jako mostki cieplne zostają  , ale czy jest jakiś sposób aby je dobrze zabezpieczyć?

Bardzo proszę o odpowiedzi i wyrozumiałość dla kobiety która bardzo chce wybudować dom i próbuje rozeznać się w temacie…
Wszelkie sugestie, proponowane lektury mile widziane.