Witam forumowiczow.
Mam pytanie do wszystkich tych ktorzy maja pojecie o sprawie lub tych ktorzy przez wlasne (dobre lub zle doswiadczenia) moga sie wypowiedziec na temat czy warto jest kombinowac i laczyc ze soba systemy ogrzewania.
Wiec krotko o moim domku:
Domek jest w UK, parterowy 4pokoje kuchnia, salon, 2 lazienki plus jeden pokoj w szczycie dachu. Docieplony- podwojna cegla z docieplona przerwa 6cm pomedzy scianami do tego izolacja wewnetrzna 6cm kingspan, dach 12cm kingspan, podloga 5-12cm kingspan(czesc jest dobudowana wiec tam jest wiecej). 100m2 na parterze ogrzewanie podlogowe(floating floor), na gorze jeden grzejnik przewymiarowany o 100%.W domu jest kominek 14kw(najtanszy z LM-palimy od czasu do czasu w zimie) w centralnie umieszczonym salonie. Drewno z odpadow mam za darmo. W domu jest juz zainstalowany solar: 4xsolar plus 120ltr zbiornik: cpc 6 oem firmy Ritter Solar ze sterowaniem Simplee Solar(essa.de model Sonja). W domu jest tez gaz, kociol dwufunkcyjny(nadaje sie do wymiany ponad 10letni ledwo zipie).

Nabylem okazyjnie nastepujacy sprzet:
PC 230v Danfoss dhp-aq 9kw, zbiornik 300ltr Ecocat, dwie spirale, dwa solary Ecotube+Resol Delta kontroler :

Ecotube™ Panel Specifications

Performance:

Switzerland (testing station)
949 kWh / panel / year 852 kWh / m² / year
UK
810 kWh / panel / year 727 kWh / m² / year
Gas displacement - 153.9kg CO2 / year
Electricity displacement - 348.3kg CO2 / year
Measurements

Dimensions - 2230 x 720 x 135
Weight - Empty - 40kg - Full - 42kg
Net aperture area - 1.114m²
Net absorber area - 1.069m²
Number of tubes - 6
Diameter of tube – 100mm

Mam do tego caly osprzet-zawory, przeplywomierze,zbiornik wyrownawczy, sensory itp wszystko oprocz rur.
Wyliczone zapotrzebownie na ogrzewanie to 7kw , w domu dwoje doroslych i dziecko okazyjnie dodatkowe dwie dorosle osoby.
Kociol gazowy mam do wymiany - koszt ok 1100 funtow plus 50funtow rocznie za serwis.
Moim celem jest zbudowanie instalacji ktora bedzie najtansza w uzytkowaniu a jednoczesnie malo awaryjna oraz w miare bezobslugowa.
Miejsce na dachu jeszcze mam (na pld-zach stronie), 4 solary ktore byly juz zamontowane(gdy kupilismy dom) sa na pld stronie dachu. Instalacje Solar+PC jestem w stanie podlaczyc sam.
Pytanie jest nastepujace:
Czy przy moim domu, gdzie OZC wynosi ok 70w warto jest bawic sie w dodatkowe solary, zbiornki, PC instalacje itp czy po prostu zamontowac nowy kociol gazowy i dac sobe spokoj z reszta?
Wszelkie opinie mile widziane.
Andrzej