Witajcie,
mam problem z farbą na ścianach w kuchni. Na ścianach na zwykły tynk wapienno-cementowy położona jest gładź gipsowa. Ściany i sufit były dopiero dwa razy malowane. Budynek ma niecałe 10 lat, mieszkamy 6 rok, pierwsze malowanie przed wprowadzeniem się a drugie po ok. 2 latach.
Przed drugim malowaniem tylko w jednym miejscu farba na małym kawałku była pęknięta i zeszła, została sama czysta gładź. Przed drugim malowaniem dokładnie wyszlifowałem to miejsce i zagruntowałem no i oczywiście pomalowałem całą kuchnię farbą.
Po mniej więcej roku pęknięcia pojawiły się w całej kuchni, ale tylko na ścianach na suficie nic się nie dzieje. Obecnie chcę przeprowadzić remont bo muszę chyba zerwać tą spadającą farbę do tynku, gładź ponownie zagruntować i pomalować.

Proszę o pomoc, jakiej farby użyć aby nie pojawił się ponownie ten problem no i co może być jego przyczyną? Dodam, że kuchnia była malowana za każdym razem farbą Dulux.

Dodatkowo będę wdzięczny za podpowiedź jak w miarę bezpyłowo zeskrobać / zetrzeć starą farbę, tam gdzie się łuszczy i pęka odchodzi sama ale na pozostałej części nie będzie to łatwe...