Witam,
Szykuje się do zakupu kominka z płaszczem wodnym, po długich poszukiwaniach mam na uwadze takie oto kominki:

Romotop 6.6.2 TV - 18 kW, sprawność - 82 % - kominek bardzo znany, miedzy innym z czystej szyby, każdy kto go zna to go poleca. Może się nie podobać, bo blisko mu do kwadratowego kształtu

BeF Aqua 7 - 19 kW - sprawność - 83 % - podobno często montowany, ale ciężko dowiedzieć się coś więcej o nim np. jak się zachowuje szyba itp. ładniejszy od romotopa,

UNICO Nemo 4 Top Eco - 16 kW lub 24 kW - sprawność - 87 % t - to chyba nowość na rynku, można kupić go z szamotem lub jakimś REFRABOX 'em, który podobno jest lepszy od szamotu nie wspominając o wermikulicie. Patrząc na paramenty nieźle to wygląda, ale o realne opinie będzie ciężko. Jedynym problemem miałbym w doborze mocy 16 kW mógłby być za słaby a 24 kW za mocny.

Lazar WESTA - 18 kW - sprawność 75% - polecony przez hydraulika, zainstalował go komuś parę lat temu do dziś działa, był problem jedynie z pękającym wermikulitem, ale tą wadę już usunięto i można go dostać z szamotem. Podobno bardzo szczelny kominek, i z tego co mówił nigdy nie widział tak czystej szyby w kominku z płaszczem... Problemem może być cena bo chyba 2 tys droższy od powyższych.

Czy ktoś z was wie coś więcej na temat tych kominków pomijając romotop'a (chyba że jakieś złe informacje )

Kominek będzie ogrzewał 180 m2 bez bufora, będzie dołączony do pieca gazowego jednofunkcyjnego + c.w.u 120 l. 2 instalatorów przedstawiło mi ofertę połączenia kominka w obieg zamknięty + oczywiście wiele zabezpieczeń. Jednak 3 instalator powiedział mi że jak żyje to nigdy nikomu nie podłączy kominka z PW w obieg zamknięty. I tu też nie wiem co robić, bo chyba obieg zamknięty lepszy ale mniej bezpieczny...