Witam serdecznie
Wykorzystując Świąteczny czas wolny postanowiłem podzielić sie swoimi planami i przemyśleniami związanymi z budowa domu pasywnego.
Po niezliczonej ilości godzin poświęconych na poznawanie tematyki domów pasywnych oraz stosowanych rozwiązań, a także z uwagi na chroniczny brak czasu niepozwalający na rozpoznanie zagadnienia w stopniu mnie satysfakcjonującym, postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami i skonfrontować je z osobami które posiadają własne doświadczenia w tym temacie, a przez to znaleźć rozwiązania optymalne dla siebie. Nie jestem związany z branżą budowlana (chociaż pozbierałem już trochę doświadczeń na własnej skórze podczas gruntownego remontu domu z lat 60-tych, co pozwoliło nam sprecyzować własne wymagania i potrzeby)

Podstawowe główne założenia związane z budową domu:
- pasywny może zeroenergetycznych,
- budżetowy tzn. optymalny kosztowo - tylko to co niezbędne dla rodziny 2+2 (po dotychczasowych doświadczeniach z kredytem).

W pierwszej wersji myśleliśmy o budynku parterowym o pow. ok. 100-110 m2. Jednakże działka nie jest duża (7 ar), a dom ma być pasywny i w związku z tym ukierunkowaliśmy się na budynek piętrowy (pełna wysokość piętra bez żadnych skosów) no i potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie na działalność ok. 20-25 m2 czyli cały dom ok. 120 m2. Na parterze umiejscowiona sypialnia rodziców.
Teraz pojawia się pytanie czy nie lepiej dodatkowe pomieszczenie zrobić osobno w postaci wolnostojącego garażu wykorzystywanego na działalność. Dla samochodu i tak przewidujemy wiatę. Wjazd/wejście do garażu bezpośrednio z drogi dojazdowej, bez dodatkowej bramy.
Pomieszczenia mokre typu łazienka, toaleta, kuchnia, pralnia, gospodarcze zlokalizowane w bezpośrednim styku ze sobą w pionie i poziomie w celu redukcji instalacji wod-kan, pionów i ilości rur oraz strat w przesyle cwu. Podłączenia wprost pod urządzenia + Stacja uzdatniania wody.

Tradycyjna technologia budowy i rozwiązania standardowe by nie podnosić kosztów.

Fundament - izolowana płyta fundamentowa. Płyta będzie stanowić także ostateczną posadzkę pod warstwę wykończeniową. W płycie zatopione kable grzejne lub maty grzejne pod wykończeniem podłogi. Dotychczasowe moje rozmowy o ogrzewaniu domu prądem traktowane są w kategorii herezji. W płycie instalacja centralnego odkurzacza i peszle pod przewody instalacji elektrycznej.

Ściany - silikaty lub BK + styropian. Na piętrze w sypialniach kable grzejne zatopione w ścianach.
Kanały wydrążone w bloczkach i peszle w płycie posłużyć mają do rozprowadzenia instalacji elektrycznej i kabli do sterowania automatyká w domu.

Strop nad parterem monolityczny lub gęstożebrowy, a nad piętrem wiązary i sufit podwieszony ocieplenie wełna. Pytanie jak rozprowadzić kanały WM w stropie parteru?
Dach dwuspadowy, wiązary dachowe kryte blachą lub dachówką ceramiczną (kwestia kosztów).
Okna w standardzie pasywnym większość od południa, na parterze głównie fixy z wyjatkiem wyjścia na taras. Brak rolet bo komplikują i podrażają, do opracowania zostaje kwestia zacienienia z zewnątrz latem. Drzwi i okna w standardowych wymiarach.
Parametry materiałów określone na etapie projektów.
CWU - bojler elektryczny.
W planach instalacja Fotowoltaiki.
Projekt domu zapewne indywidualny ale coś zbliżonego do:
http://midi-architekci.pl/pl/NIETYPOWE4/NIE-M
http://midi-architekci.pl/pl/domy-pa...zedne/MATARNIA

Budowa planowana w Opolu także wszystkie namiary na solidnych projektantów, wykonawców i dostawców zaznajomionych z budownictwem pasywnym mile widziane.
Z przyjemnością zapoznam sie z waszymi opiniami, wskazówkami, rozwiązaniami oraz namiarami na ciekawe dyskusje lub artykuły.
Plan działki i potencjalnym rozmieszczeniem w załączeniu.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapa.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	8,7 KB
ID:	341462