Witam, niedługo czeka mnie przeróbka dachu, wraz z częściową zmianą konstrukcji więźby oraz blachy. Problem polega na tym , że nie wiem jak najlepiej konstrukcyjnie wykonać podłoże pod blachę na rąbek stojący ( zatrzaskowy). Dach dwuspadowy, gdzie po przeróbce na połowa dachu czyli jedna strona , będzie miała zmniejszony kąt nachylenia połaci do 8* , co jak wiem, jest minimum przy tej blasze.. Wykonawca sugerował wykonanie na zasadzie , na krokwiach membrana + kontr łaty + łaty o gęściejszym rozstawie i na to blacha. Niestety na hurtowni blachy zasugerowali mi , że przy takim spadku połaci a w szczególności , że jest to blacha na rąbek stojący, wymagane jest pełne deskowanie a po między nie a blachę, musi być położona specjalna mata ( tzw. makaron , czy jak to nazywają). Nadmienię , że ocieplenie poddasza pod spodem wykonane będzie natryskowo z piany otwarto komórkowej. Plan był prosty, nabijamy płyty OSB, na to mata i blacha, pod płytą damy membranę tworząc 3 cm lukę powietrzną a piana pójdzie na membranę. Wydawało mi się , że już wszystko mam zaplanowane a tu dylemat ???? Zadzwoniłem do przedstawiciela RUUKKI Polska , bo od nich chyba będzie blacha, i w trakcie rozmowy powiedzieli mi , że oni nie zalecają dawania pod blachę tej specjalnej maty. Powiedzieli , że najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie na kontr łatach + łatach.
Jestem teraz w kropce, więc mam pytanie do fachowców ,co mam teraz o tym wszystkim myśleć. Wiadomo , że krycie na łatach jest dużo tańsze , bo odpada koszt deskowania oraz maty , której cena wychodzi około 20 zł m2 a przy powierzchni mojego dachu 250m2 to jest spora sumka .Ale nie chodzi tu tylko o pieniądze , chciałbym to zrobić jak najlepiej, aby uniknąć w przyszłości rozczarowań , więc proszę o pomoc i rady.