Witam wszystkich.

Za niecałe dwa tygodnie planuje rozpocząć remont pokoju. Oprócz podstawowych czynności remontowych (malowanie, cyklinowanie) planuję postawić ściankę działową.

Na początku kilka podstawowych informacji. Pokój jest w wymiarach 4m x 5m. Wysokość sufitu to 315 cm (stara kamienica). Zwracam się do Was z prośbą o udzielenie rady, wskazówek jak się do tego zabrać.

Zadaniem ścianki, którą planuję postawić jest podział pokoju na część do spania (sypialnia) oraz część telewizyjną. Chciałbym żeby ścianka miała wymiary - 240 cm szer / 260 cm wysokość / 20 cm grubości (max) . Dodatkowo chciałbym, aby ścianka nie łączyła się sufitem, a tylko z jedną ścianą (chodzi o cyrkulację powietrza i światło). Kolejnym zdaniem ścianki jest przymocowanie z jednej strony oświetlenia na zdjęcia, a z drugiej telewizora (55 cali) wraz z głośnikami i może jakąś niedużą półką. Dodam tylko, że chodzi mi o radę jak taką*ściankę wybudować, a nie jak rozplanować podział ww. części.


Poniżej przesyłam pytania:

1. Czy ścianka o takiej wielkości może nie łączyć się z sufitem i będzie stabilna? (zależy mi na tym, żeby się nie łączyła z sufitem, aby światło dzienne przechodziło do strefy salonowej).

2. Jeśli nie jest to możliwe, to czy można połączyć ściankę z sufitem za pomocą filarów odchodzących od ścianki do sufitu (zbudowanych z tego samego materiału co ścianka)?

3. Jeśli jest to możliwe, to z jakich materiałów ją wykonać? Do tej pory zastanawiałem się nad trzema opcjami - płyty osb + k-g, bloczki z gazobetonu ytong albo solbet, bloczki porotherm i płyty laminowane (meblowe).

4. Czy konieczne jest przy budowie ścianki bez łączenia z sufitem, zakotwienie jej w jakiś sposób? Jeśli tak, to w jaki?

Dodatkowo w załącznikach przesyłam:

- plan pokoju naszkicowany odręcznie przeze mnie,
- opcje ścianek, na które z bólem sercem zaakceptuję,
- zdjęcie ścianki, która byłaby idealna (z tym, że w innych wymiarach).

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2386.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	394821

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	394822

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2017-08-14 o 13.58.06.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	13,8 KB
ID:	394823

Z góry dziękuję za odpowiedzi.