dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.501
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Wszystko o - Itho HRU SV-H 009

    Jak to w nowym domu będzie u mnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Skoro tak, to doszedłem do wniosku, że nie ma sensu otwieranie okien, więc są fixy. I zrobił się mały problem, bo oferty na rekuperatory które dostałem zastrzegały, że montaż może nastąpić dopiero po wykończeniu domu.
    Więc skoro mam stracić gwarancję (albo co gorsza faktycznie rekuperator tego nie przeżyje) to jak rozwiązać sytuację? Bez wentylacji mi dom nie wyschnie.
    Przez dłuższą chwilę zastanawiałem się, czy kupić coś "porządnego" czy szukać najtańszego rozwiązania. Trafił się sprzedawca, co miał obydwa warianty - Stork 350m3 (Aeris) za 1600 zł i dla mnie kompletny egzotyk z tematu za 650zł. Jak dotarłem na miejsce to owszem, stork jeszcze stał - ale był już zarezerwowany. Więc poddałem się losowi i...






    No, szanse na to, że rekuperator zostanie na stałe widzę marnie, ale do wentylacji przed zamieszkaniem i do osuszania jak znalazł.

    Niestety, informacji na temat tego modelu rekuperatora w necie jak na lekarstwo. A jak już, to w języku mi zupełnie obcym.

    Dla mnie w tej chwili wady zasadnicze są dwie - "zużyty" wymiennik.













    Widziałem u sprzedającego przed czyszczeniem - po czyszczeniu wyglądał dużo lepiej, ale dalej słabo. Sam przejechałem go myjką ciśnieniową. Z nowym bym się nie odważył - ale ponieważ miał już uszkodzenia, to zaryzykowałem. I szeroki strumień znosi dzielnie - wąski, "tnący karton" niszczy go.
    Przed montażem jeszcze całość wyozonuję.

    Druga duża wada - to brak sterownika. Podłączony do prądu działa - ale z pełną mocą (nawet większą, niż wg etykiety).





    Koncepcja budowy dla mnie genialna w swojej prostocie. Inni producenci kombinują, jak zbudować skrzynkę i ją ocieplić. Itho to kilka wytłoczek styropianowych spiętych pasem dosyć cienkiej blachy.




    Wentylatory siedzą w środku takie:



    Oczywiście jeszcze wyczyszczę - chyba najlepiej to zrobić parownicą (przynajmniej w czyszczeniu wentylatora klimy się u mnie sprawdziły).


    Średnica wewnętrzna przyłączy to 150mm


    Tu chyba coś nie spasowało - chyba tylko kwestia złożenia i ściśnięcia.



    Elektronika wygląda dosyć skromnie.





    Tu teraz najważniejsze dla mnie pytanie
    Jak do tego dorobić sterowanie - chociaż minimalne, żeby móc sterować mocą wentylatorów?
    Jedynie schematy do innych Ithosów znalazłem. Do tego nawet nie znalazłem informacji, jak działa sterownik fabryczny.

    Tutaj jest coś, czego nie qumam. Na lewo od tego co zaznaczyłem wygląda mi na miejsce przygotowane to wycięcia i zamontowania by-passu. Ale w tym rekuperatorze nie ma go. Za to dzięki temu, że nie był wyczyszczony moją uwagę zwrócił niepozorny otwór, którym śmiga powietrze z wyrzutni do nawiewu (wnętrza). Czyli niby-by-pass. Tylko po co taka stała nieszczelność? Może tu w wersji z by-pasem byłby jakiś siłownik? Tak czy inaczej - chyba trzeba to uszczelnić, bo sensu nie ma żadnego?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Req13Syf.jpg
Wyświetleń:	1719
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	402425  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony