dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Kuchnia 2,95x3,09m - półotwarta na jadalnię/salon - w domu jednorodzinnym, parterowym

    Proszę o rady i ocenę mojej obecnej koncepcji.

    Budynek stawiamy metodą bardzo gospodarczą. Do tej pory praktycznie 100% to praca moja i mojego taty, dlatego do wykończenia jeszcze daleko. Jeżeli dobrze pójdzie to może uda się z przeprowadzką na zimę 2020, ale to plany bardzo 'pi razy drzwi'. Ale w związku z tym, że na wiosnę ruszamy z kanalizację, chcę mieć już rozplanowane w miarę dokładnie kuchnię i łazienkę żeby wiedzieć gdzie kopać i nie musieć później robić poprawek. Ten temat tyczy się kuchni, będę również zakładał taki sam nt. łazienki.

    Projekt: Sfinks GL-498 studia Atrium (Link)
    Obecny stan zaawansowania budowy: Obsypany i zasypany fundament (bez kanalizacji i podłogi na gruncie).
    Następne prace: Wiosna 2019/Jak tylko znikną mrozy. Startujemy z kanalizacją.

    Moje przemyślenia nt. kuchni:

    Spiżarka: Gdy kupowałem ten projekt byłem pewien, że będę ją robił. Chciałem mieć sporo miejsca na 'graciarnie' kuchenną i m-sce do trzymania zgrzewek napojów. Ale po przemyśleniu kwestii, chyba jednak zrezygnuję ze spiżarki, kosztem powiększenia powierzchni samej kuchni.
    Lodówka i piekarnik w zabudowie: Głównie z subiektywnych powodów estetycznych. Chcę mieć całą ścianę (albo jej większość) w wysokiej zabudowie. I po prostu bardzo podoba mi się taka jednolita, zabudowana ściana z lodówką i piekarnikiem.
    Wysokość blatu/Okna: Jestem dość wysoki (187cm). Chcę mieć powierzchnię blatu na wysokości 1m. Chcę żeby blat był jednocześnie parapetem okna. W projekcie dół otworu okiennego jest na 82cm. Zmienię rozmiar okna tak, aby parapet/blat wyszły na poziomie 100cm.
    Okno: W domu będzie wentylacja mechaniczna i spora część okien będzie nieotwieralna. W kuchni planuję również wyciąg (nie tylko pochłaniacz) nad indukcją. W związku z tym wydaje mi się, że montaż okna FIX w kuchni nie jest złym pomysłem. Ale nie jestem tego pewien jeszcze na 100%. Głównym argumentem mieszającym mi w głowie jest "A co jak coś przypalisz albo będziesz gotował coś o 'intensywnym' zapachu?".
    Zlew pod oknem: Sam już nie wiem czy jest to dobry pomysł. W mojej obecnej koncepcji (którą pokażę poniżej) zlew znajduje się właśnie przy oknie.
    Płyta indukcyjna: Bo słyszałem o niej wiele dobrego. Bo od zawsze mam zwykłą gazową i chcę coś innego. Bo lubię technologiczne 'bajery', a to mi się właśnie subiektywnie z czymś takim kojarzy. Bo nie będę musiał doprowadzać gazu do kuchni (a tylko do kotłowni bo źródłem ciepła będzie u mnie właśnie kocioł gazowy). Bo podobno czyści się o wiele łatwiej. Bo wg. mnie wygląda ładnie, minimalistycznie i schludnie.
    Półwyspa (nie wiem jak to inaczej nazwać): Chodzi o tą 'wypustkę', która w połowie domyka blat przy wejściu do kuchni. Widać o co mi chodzi w albumach z inspiracjami, które zlinkuję poniżej i w filmie z moim projektem. Nie wiem czy w tak małej (chyba jak na standardy kuchenne domków to jednak jest mała kuchnia - chociaż przy tym co mam teraz w bloku to i tak będzie moloch) kuchni ma to sens. Nie wiem też czy ma to sens z punktu widzenia jadalni i stołu, które będą przecież zaraz przy kuchni. Z jednej strony takie coś po prostu mi się podoba wizualnie. Ale nie wiem czy ma to jakieś uzasadnienie praktyczne/użytkowe.
    Lód do napojów: Niby drobnostka, ale codziennie zużywam sporo kostek lodu. Chciał bym mieć lodówkę z kostkarką, ale wiem, że nie ma lodówek w zabudowie z kostkarkami. A lodówka w zabudowie wygrywa z chęcią posiadania lodu instant (ale to bardzo zacięta walka i zabudowa wygrała wynikiem 51 do 49). Znacie jakieś inne rozwiązania na szybki lód do drinków na żądanie?
    Jak często i jak korzystam z kuchni: Kuchnia będzie użytkowana głównie przeze mnie. Średnio przyrządzam coś raz dziennie wieczorem. W weekendy częściej. Głównie piekę i smażę (WOK, patelnie żeliwne, własne wędliny, pieczenie w rękawie itp.). Raczej nie potrzebuję dużo miejsca do codziennej pracy. Potrzebuję za to więcej miejsca do przechowywania, bo mam sporo 'gratów' (maszyna do chleba, woki, patelnie żeliwne, toster, wolnowar itp.) i chciał bym żeby nie były na widoku.

    Inspiracje
    o Album inspiracja #1: https://imgur.com/a/wwzJK4h


    o Album inspiracja #2: https://imgur.com/a/BwZkCdD

    [img][/img]
    Umiejscowienie na działce i względem stron świata (jeżeli ma to jakieś znaczenie):
    o Link: https://imgur.com/Qqj33sY

    Obecna koncepcja mojej kuchni
    o Film YouTube z moim projektem w SketchUp: https://youtu.be/Rf62uy-pwrM
    o Screenshoty z mojego SketchUp'a z kuchnią - czyli obecna koncepcja:






    Film jest ustawiony jako prywatny, więc można się do niego dostać tylko poprzez podany link.
    Albumy są na znanej stronie hostującej obrazki - kiedyś królował imageshack, teraz mamy erę imgur.
    W razie problemów z wyświetlaniem/dostępem, dajcie proszę znać żebym mógł to poprawić.

    To chyba wszystko
    Wszelkie rady czy uwagi mile widziane. Jeżeli czegoś wg. was oczywistego w ogóle nie uwzględniłem, to też proszę o informację. Być może popełniłem jakieś kuchenne faux pas i trzeba mnie w tym uświadomić.

    Edit: Zapomniałem dodać link do rzutu z wymiarami domu: https://imgur.com/rcrJZEw
    Ostatnio edytowane przez Maciek85 ; 22-11-2018 o 20:57 Powód: Dodałem zdjęcia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony