witam, planuje komin Schiedel Rondo Plus 16+1W (albo jakiś odpowiednik) postawić na stropie poddasza, z powodu braku miejsca na parterze. Kominek na drewno będzie znajdował się na parterze i będzie podłączony do komina przez przewód dymowy przechodzący przez strop. Aby uzyskać jak najlepszy ciąg mimo krótkiego, bo zaczynającego się od poddasza komina chciałbym w związku z tym umieścić trójnik wlotu spalin możliwie jak najniżej w kominie. Zgodnie z instrukcja montażu Schiedel mamy: cokół 20-30cm, pustak ze ściekiem kondensatu, pustak wyczystki, pustak zwykły i dopiero pustak trójnika spalin. Czyli pustak trójnika spalin na wysokości (20+33+33+33=119cm).

Pytania:

* w starych wątkach wyczytałem, ze z pustaka ścieku kondensatu mogę śmiało zrezygnować. To dobrze, bo nie bardzo miałbym gdzie ten kondensat odprowadzać (do kanalizy daleko). Wyczytałem też, że niekoniecznie muszę mieć na kominie daszek albo czapę obrotową, bo deszczu nie będzie dużo i co napada to wyschnie. Czy ktoś ma inne doświadczenia?

* czy to jest tez dobry pomysł i zgodnie z przepisami, żeby zrezygnować z pustaka miedzy wyczystka a trójnikiem spalin? wtedy miałbym pustak trójnika na 20+33=53cm. Na chłopski rozum, to po prostu będzie wtedy mniej miejsca na syf zbierający się przed wyczystka, ale ja nie planuje często palic.

dzięki!