dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Dobór pomp obiegowych dla pompy ciepła z buforem i grzejnikami

    Witam.

    Mam prośbę o nakierowanie mnie w jaki sposób prawidłowo dobrać pompy obiegowe dla instalacji co przy podłączeniu jej do pompy ciepła.

    Obecnie posiadam instalację co, która zasilana jest piecem gazowym o mocy nominalnej 10,5kW i maksymalnej 12kW. Instalacja obejmuje I i II piętro domu w związku z tym różnica wysokości pomiędzy grzejnikami I i II piętra wynosi ok. 3,5m.
    Piec, wyposażony już pompkę obiegową, jest zamontowany na I piętrze. Jest podłączony z obiegiem wodnym rurką miedzianą fi18mm na odcinku 2m, następnie jest rozgałęzienie na 2 oddzielne, w miarę wyrównane pod względem mocy "sekcje" z grzejnikami również rurkami fi18mm. Do grzejników biegną już rurki fi15mm.
    Tak konkretniej to rurek fi 18mm mam w instalacji ok 50m (liczę już zasilanie+powrót), rurek fi 15mm też z 50m, z 50 kolanek 90st, ok. 15 trójników oraz 9 grzejników stalowych Purmo o mocy łącznej 12kW. Wszystkie grzejniki są zaopatrzone w zawory termostatyczne Danfoss.

    W tym roku planuję podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzewczej, prosty monoblok, taki:
    https://folansi.pl/produkt/pompa-cie...nsi-fa-02-7-1/
    Tą pompą planuję ogrzewać dom tylko w okresie przejściowym, do temp. zewn. ok. +3 do +5st ze względu na potrzebę zużycia nadwyżki produkcji z pv.
    W takich temperaturach zapotrzebowanie na ciepło budynku wynosi 4,5-5kW i do takiej mocy została dobrana powyższa pompa ciepła (wg danych katalogowych przy +2st ma mieć 5kW mocy dla temperatury zasilania 45/40st a jej COP ma wówczas wynieść 2,67).
    Grzejniki o łącznej mocy 12kW będą w okresie przejściowym ponad dwukrotnie "przewymiarowane" co jest zapewne korzystne bo umożliwi niską temperaturę zasilania grzejników (o ile dobrze rozumuję).
    Pompę ciepła chcę podłączyć z istniejącymi grzejnikami poprzez bufor o pojemności ok 120l (bez grzałek, na zasadzie "wiadro" z 4 otworami - dwa dla pompy i dwa dla instalacji grzejnikowej). Pompa będzie zlokalizowana na poziomie parteru budynku a bufor 2m poniżej (w piwnicy). Natomiast wysokość pomiędzy buforem a najwyżej położonym grzejnikiem wynosi 8m (dom 3 kondegnacyjny: parter, Ip, IIp i w sumie poddasze na połówce domu).
    W układzie muszę wiec zastosować 2 pompy obiegowe: dla pompy ciepła oraz dla grzejników.

    Pompa ciepła wg noty katalogowej wymaga przepływu, w zależności od temperatury zasilania/powrotu i zewnętrznej od 0,8-1m3/h.
    Od pompy do bufora (ulokowanego jak już wspomniałem poniżej pompy o ok 2m bo w piwnicy) będzie ok. 4m.

    Natomiast przepływ dla grzejników według mojego wyliczenia dla deltaT=5 (zasilanie 45st, powrót 40st), potwierdzony przez wyliczenia na stronie kalkulatora Wilo dały wynik 0,86m3/h:
    Q=0,86xV/deltaT=0,86x5/5=0,86m3/h.

    Nie wiem jak obliczyć podnoszenia dla obu pomp w związku z tym nie wiem z jakimi parametrami modeli szukać.

    Prosiłbym o porady jakie powinny być obie pompy obiegowe dla przedstawionego układu z pompą ciepła. Jeśli podalibyście mi jakieś konkretne, odpowiednie modele, które są sprawdzone a nie kosztują krocie to byłbym niezmiernie wdzięczny.

    Załączam rysunek "poglądowy".
    https://zapodaj.net/4f6f4cb4f54ba.png.html

    Z góry dziękuję za wszelką fachową pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat isntalacji co.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	5,9 KB
ID:	459834  
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 26-06-2022 o 11:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony