dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 217

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Teoretycznie pięknie. Ale praktyka wygląda inaczej.
    W kilku punktach.
    1 Jaka jest różnica w temperaturze zasilania instalacji z Regulusami i Purmo ?
    2. Piszesz "Jak instalator zepsuł instalację i musiał ustawić temperaturę z kotła wody na 50 ". Ale dlaczego musiał zepsuć ?
    Przecież zarówno instalacje na Regulusach, jak i Purmo można zaprojektować taką samą Tz, tyle, że z uwagi na inny materiał i przewodność cieplną stalowe będa musiały być nieco większe (lub grubsze). Ale są tańsze, prawda ?
    3. Maks Tz wykorzystywana jest w maksymalne mrozy. Ile masz takich dni ? W pozostałe dni, instalacje na Regulusach i Purmo mogą być zasilane tą samą Tz. I nawet, jeśli przy tej Tz Regulusy będą oddawały więcej energii do pomieszczeń, to można zagrzać budynek z grzejnikami Purmo dokładnie w tych samych kosztach.
    Wprawdzie instalacja z grzejnikami stalowymi będzie działała dłużej, aby przekazać do pomieszczeń energię z wody, ale dzięki temu że w tej instalacji temperatura powrotu będzie wyższa, kocioł będzie spalał mniej gazu, aby podgrzać ją do Tz.

    Widzisz, rury podłogówki sa wykonane z tworzywa sztucznego, otula je dość porowaty beton. Materiały słabo ( w stosunku do miedzi) przewodzące ciepło - a grzeje mimo Tz jeszcze mniejszej, niż w instalacji grzejnikowej. Powierzchnia załatwia temat, podobnie da się zrobić w przypadku grzejników stalowych vs miedzianych
    Jak widać - warunkiem oszczędzania w ogrzewaniu jest poprawnie zaprojektowana instalacja, a nie materiał z jakiego wykonany jest grzejnik.

    I jeszcze taka ciekawostka:
    U mnie potrafi wychodzić z pieca 30 stopni, a wracać 10 w zimie.
    A gdzie się tak wychładza ? W jastrychu ? w piwnicy ? Bo z grzejnika wychodzi woda w temperaturze nieco większej, niż temperatura pomieszczenia. I na drobze dobiegu do kotła spada do 10C ??
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 24-09-2023 o 23:25
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony