dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Marcin77
    Guest
    Marcin77

    Domyślnie Kierownik na niby

    Witam
    Mam pewien problem. Kierownik mojej budowy jest figurantem, tzn podpisał sie i dał oswiadczenie, ale nie przyjezdza na budowe.
    Wpisuje sie tylko do dziennika a raczej podpisuje sie.
    Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to ze zmieniłem materiał na sciany, zamiast betonu komórkowego zastosowałem pustaki ceramiczne.
    Czy wystarczy ze wpisze te zmiany do dziennika, dołacze obliczenia i rysunki zamienne, a kierownik sie pod tym podpisze ?
    Jeżeli nie to co mam robić ?
    Ściany już stoją

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Masz do wyboru :
    1. akceptować dalej tą fikcję i się martwić,
    2. zwolnić obecnego kierownika i zatrudnić takiego, który będzie znał swoje obowiązki i z nich się sumiennie wywiązywał (oczywiście nie za darmo).

  3. #3
    Marcin77
    Guest
    Marcin77

    Domyślnie

    Tylko czy nowy kierownik zmieni moja sytuacje ?
    Mury już stoją ( z innego materiału niż w projekcie)
    ????

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Przypuszczam, że swojego kierownika wybrałeś z jedneg głównego powodu - po prostu był najtańszy. Ale coś za coś. Teraz - "mleko się rozlało". Pozostaje tylko to co pisze HenoK. Nie znam oczywiście konstrukcji Twojego domu i nie wiem czy Twoje obawy wynikają wyłącznie z powodu samego "zastąpienia" jednego materiału innym materiałem czy też masz wątpliwości co do tego czy przeprowadzone zmiany były zgodne z zasadami sztuki budowlanej.
    Jeśli w grę wchodzi ta "druga" obawa to proponuje zmienić kierownika budowy i omówić z nim dokonane zmiany.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Nowy kierownik jest jak najbardziej pożądany. To ktoś, kto ma "gwarantować", że Twój dombędzie bezpieczny. A co na to projektant domu? Osobiście wydaje mi się, że zamiana z betonu komórkowego na ceramikę nie powinna wpłynąć negatywnie na konstrukcję budynku, ale zależy to jednak od całego projektu i obliczeń.

    Powodzenia
    Oto Shadoki.
    W następnym odcinku Shadoki polecą na księżyc...
    ...czytał Piotr Fronczewski

  6. #6
    marcin77
    Guest
    marcin77

    Domyślnie

    tu nie chodzi o konstrukcje ( przeliczyłem sobie fundamenty i dałem wiecej zbrojenia) , wszytsko jest wykonane zgodnie ze sztuką bud.
    Mnie rozchodzi sie o to czy potem w urzędzie nie bede miał kłopotów ?
    Lub gdy na budowe wpadnie inspekacja ?
    Głupio by było gdyby okazało sie ze w dzienniku nic nie ma wpisane o zmianach a dom zamiast biały jest ceglasty
    Chodzi mi też o to co może kierownik budowy ?
    Czy moze w trakcie budowy dopuscić takie zmiany, przeliczyc je, zrobic rysunki zamienne ? Czy trzeba robic aneksy do projektu, wybierac nowe pozwolenia na budowe i najwazniejsze czy za te zmiany mogą mnie ukarać inspektorzy z Nadzoru ?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Polecam:

    http://www.psbd.com.pl/biuletyn_26.htm

    Poza tym prawo budowlane mówi, że:

    "Art. 22.
    Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
    1) protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego,
    2) prowadzenie dokumentacji budowy,
    3) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
    3a) koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia:
    a) przy opracowywaniu technicznych lub organizacyjnych założeń planowanych robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów, które mają być prowadzone jednocześnie lub kolejno,
    b) przy planowaniu czasu wymaganego do zakończenia robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów,
    3b) koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach, o których mowa w art. 21a ust. 3, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
    3c) wprowadzanie niezbędnych zmian w informacji, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wynikających z postępu wykonywanych robót budowlanych,
    3d) podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym,
    4) wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu,
    5) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem,
    6) realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy,
    7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru,
    8 ) przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego,
    9) zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2.
    Art. 23.
    Kierownik budowy ma prawo:
    1) występowania do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy,
    2) ustosunkowania się w dzienniku budowy do zaleceń w nim zawartych."

  8. #8

    Domyślnie

    Ten Gość to ja.... tylko mnie wylogowało
    Oto Shadoki.
    W następnym odcinku Shadoki polecą na księżyc...
    ...czytał Piotr Fronczewski

  9. #9
    marcin77
    Guest
    marcin77

    Domyślnie

    czytam i czytam " .. ma obowiązek ....zgodnie z projektem" a potem "..moze dokonac zmian ..." ???
    Nic nie rozumiem
    Wlasciwie to ja nie mam nic do gadania na budowie, bo jezeli projektant zaprojktuje zółty dach w niebieskie ciapki i brame garazową zamiast drzwi wejsciowych to tak ma być.

    i nadal nie wiem czy mozna zmenic material na sciany bez nowego projektu ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin77
    czytam i czytam " .. ma obowiązek ....zgodnie z projektem" a potem "..moze dokonac zmian ..." ???
    Nic nie rozumiem
    Wlasciwie to ja nie mam nic do gadania na budowie, bo jezeli projektant zaprojktuje zółty dach w niebieskie ciapki i brame garazową zamiast drzwi wejsciowych to tak ma być.

    i nadal nie wiem czy mozna zmenic material na sciany bez nowego projektu ?
    No, bez przesady. Ty jesteś inwestorem, zas projektant jest doradcą
    Trzeba oczywiście w tych relacjach zachować zdrowy rozsądek, żeby 1) projektant nie rysował tego co się wyduma inwestorowi, ale też 2) projektant nie może narzucać swojego "widzi mi się" - powinien raczej proponować i modyfikować zbyt "rozpasane " marzenia inwestora.

    Czego nadal nie wiesz. Wal do projektanta, niech to wszystko przeliczy... Pisałem powyżej, że wg mnie (ale nie jestem budowlańcem) taka zmiana jest dopuszczalna, nooo... chyba, że trzeba wzmocnić strop czy też fundamenty - na to pytanie odpowie Ci tylko ten, kto projektował dom lub modyfikował projekt.
    Oto Shadoki.
    W następnym odcinku Shadoki polecą na księżyc...
    ...czytał Piotr Fronczewski

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony