dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu we wpółwłasności i jedna czy dwie ulgi podatkowe

    Czy komuś się udało skorzystać z dwóch dużych ulg podatkowych budując jeden dom we współwłasności, np przed zawarciem związku małżeńskiego ?

    Co na to Urząd Skarbowy ? Jest to dopuszczalne prawnie czy nie ?

  2. #2

    Domyślnie

    He, he...
    Z tego co wiem małżeństwa są na straconej pozycji... jedna ulga...
    Natomiast osoby żyjące w konkubinacie lub w stanie wolnym... każdy ma prawo do swojej ulgi...
    Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie
    Oto Shadoki.
    W następnym odcinku Shadoki polecą na księżyc...
    ...czytał Piotr Fronczewski

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Każda osoba , niepełnoletnia też , jeśli ma własne dochody ma prawo do odrębnej ulgi budowlanej. Wyjątek stanowią małżeństwa , które od dnia zawarcia związku małżeńskiego mają prawo tylko do jednej wspólnej ulgi. To w ramach polityki prorodzinnej rządu. Na działce należącej np. do jednej osoby (może być nawet grunt dzierżawiony lub tylko udostępniony) może do współwłasności budować kilka osób i każda ma do wykorzystania swoją ulgę (małżeństwo w tym wypadku to jak jedna osoba). Ale każdy musi mieć faktury na swoje nazwisko.

  4. #4

    Domyślnie

    Wcale nie jestem tego tak w 100 % pewny. Mój rzeczywisty problem polegał na tym że chodziło nie o ulgę budowlaną (tzw. dużą) ale o o małą czyli remontową. Urząd Skarbowy podparł się kodeksem cywilnym, który mówi że współwłaścicele nieruchomości pobierają korzyści z nieruchomosći jak również ponoszą wydatki związane z nieruchomosćią ale do wysokości swojego udziału w nieruchomości. Tak więc jeśli dwie osoby nie są małżeństwem i mają dom to każde z nich może remontować taki dom w dowolnym zakresie i na dowolną kwotę ale posiada tylko prawo odliczenia do 1/2 limitu normalnych wydatków remontowych.

    Między innymi dlatego powstał problem czy ulga jest związana z konkretną nieruchomością - jedna nieruchomość i jedna ulga podatkowa czy też z osobą - wiele osób współwłaścicieli i wiele ulg.

    W związku z tym pytałem czy przy dużej uldze budowlanej gdziekolwiek udało się komuś przepnąć taką interpretację przepisów że ulga jest związana z osobą a nie z nieruchomosćią.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony