dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar sylwia13
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    948
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    187

    Domyślnie Zintegrowane ogrzewanie

    Witam, mam pytanie czy ktoś ma taki system http://www.makroterm.pl/img/254159_p...ogrzewanie.pdf
    Jakie są plusy i minusy takiego systemu?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Korzystam z takiego systemu, ale zaprojektowałem i wykonałem go samodzielnie, dodam że koszt wszystkich elementów podobnej instalacji (zestaw solarny, zasobnik 300l, kominek z pw, piec gazowy, cała instalacja ogrzewania podłogowego, CWU i wod-kan) nie przekroczyło 15 tys zł. Dlatego tą ofertą jestem zaskoczony - jest droga.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar sylwia13
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    948
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    187

    Domyślnie

    Ale ja sama nie zaprojektuję i nie zainstaluję. Chodzi mi o to czy taka instalacja jest opłacalna w późniejszym użytkowaniu. Czy wszystko ze sobą współpracuje bez problemu? Myślę o zestawie za 24 750zł. lub ten za 23 390zł.

  4. #4

    Domyślnie

    stanowczo odradzam solary, i te samodzielne i te zintegrowane,

    słońce w naszej okolicy dostarcza energię cieplą w ilości ok 3500MJ/m2/rok

    to jest ok. 900kWh, zakładając sprawność na poziomie 60% możesz liczyć na ok.540kWh/m2/rok, "turbosolar" z załączonej oferty ma pow. 3,87m2,
    czyli wyprodukuje Ci 540*3,87=2100kWh energii cieplnej rocznie.

    dla porównania energia elektryczna w nocy kosztuje ok. 22gr/kWh
    czyli solar teoretycznie zaoszczędzi Ci 460zł/rok

    teoretycznie ponieważ obliczenia zakładają, że całą wyprodukowaną ciepłą wodę spożytkujesz, w praktyce jednak okaże się zapewne, że latem w upalne dni trzeba będzie solary zasłaniać albo gorącą wodę wypuszczać do kanalizacji - w przeciwnym razie zagotuje się, a od jesieni do wiosny słońca będzie tak mało, że i tak wodę trzeba będzie dogrzewać

    w szacunkach nie uwzględniłem też ile energii elektrycznej potrzeba dla układu pompowego solarów

    jeśli grzejesz czymś tańszym od prądu- "solarowe osczędności" będą jeszcze mizerniejsze

    1kWh z miału węglowego to 4gr
    ekogroszku 7gr
    gaz ziemny 12gr
    gaz płynny 30gr
    olej opałowy 28gr

    pozdrawiam

    sąsiad z wiosennej
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    ... w praktyce jednak okaże się zapewne, że latem w upalne dni trzeba będzie solary zasłaniać albo gorącą wodę wypuszczać do kanalizacji - w przeciwnym razie zagotuje się, ...
    Człowieku co ty pleciesz??
    Moze poczytasz troche wiecej o instalacji solarnej?

    Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ziarutek
    Cytat Napisał kuba_puchatek
    ... w praktyce jednak okaże się zapewne, że latem w upalne dni trzeba będzie solary zasłaniać albo gorącą wodę wypuszczać do kanalizacji - w przeciwnym razie zagotuje się, ...
    Człowieku co ty pleciesz??
    Moze poczytasz troche wiecej o instalacji solarnej?

    Pozdrawiam
    Z taka ewentualnościa nalezy sie liczyc i to nie tylko teoretycznie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    odpuśćcie sobie
    nie piszcie bzdur

  8. #8

    Domyślnie

    chylę czoła przed pionierami stosującymi nowoczesne ekologiczne technologie,
    niestety większość użytkowników solarów zainstalowała je z bardziej przyziemnych powodów:

    - mam forsę niech się ludziska dziwują,
    - sąsiad też ma,
    - to jest "trendy",
    - uległem reklamie/argumentom sprzedawcy,
    - widziałem tylko hektolitry darmowej (pseudo) gorącej wody

    pytanie do znawców tematu: co się stanie gdy użytkownicy solarów
    wyjadą na kilka upalnych lipcowych dni na żagle ?
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  9. #9

    Domyślnie

    Wybuchną przecież wszystkim w lecie wybuchają
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    chylę czoła przed pionierami stosującymi nowoczesne ekologiczne technologie,
    niestety większość użytkowników solarów zainstalowała je z bardziej przyziemnych powodów:

    - mam forsę niech się ludziska dziwują,
    - sąsiad też ma,
    - to jest "trendy",
    - uległem reklamie/argumentom sprzedawcy,
    - widziałem tylko hektolitry darmowej (pseudo) gorącej wody

    pytanie do znawców tematu: co się stanie gdy użytkownicy solarów
    wyjadą na kilka upalnych lipcowych dni na żagle ?
    nic się nie stanie,
    dokąd będą mogły ładować zasobnik,
    to go będą ładować,
    później automatyka wyłączy pompę i kolektory przejdą w stan stagnacji

  11. #11

    Domyślnie

    i nie zagotuje się płyn w kolektorze ?
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    popularnie się mówi że płyn się gotuje,

    owszem, osiąga temperaturę zależną od konkretnego producenta nawet do 230 C
    ale dla prawidłowo dobranego układu to nie jest szkodliwe,
    trochę szybciej jedynie starzeje się glikol.

    dla nieprawidłowo dobranego układu, (za małe naczynie wzbiorcze), przy wzroście ciśnienia wywali nadmiar płynu przez zawór bezpieczeństwa i Właściciel jak przyjedzie z urlopu będzie miał sprzątanie i dowie się, że zrobiono mu źle kolektory,
    to wszystko.

  13. #13

    Domyślnie

    jednak wrze !

    a skoro wrze to produkuje parę, wzrasta ciśnienie i para w gwizdek (zawór bezp.),
    naczynie wzbiorcze ma za zadanie niwelować skutki zjawiska rozszerzalności cieplnej ale przemiany fazowej to już raczej nie.
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    jednak wrze !

    a skoro wrze to produkuje parę, wzrasta ciśnienie i para w gwizdek (zawór bezp.),
    naczynie wzbiorcze ma za zadanie niwelować skutki zjawiska rozszerzalności cieplnej ale przemiany fazowej to już raczej nie.
    Zawór bezpieczeństwa jest w grupie solarnej. Stan pary jest osiągany w kolektorze oraz w rurach (około 1,5m wysokości od przyłącza kolektora). Jeżeli płyn w postać pary miałby się wydostać to tylko w instalacjach z odpowietrznikiem, a i to nie bardzo ponieważ pod odpowietrznikiem powinien być zawór odcinający.

    Np. Tyfocor LS wytrzymuje temp. od -28*C do +300*C

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    jednak wrze !
    a jednak się kręci!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    odpuśćcie sobie
    nie piszcie bzdur
    jednak wrze !

    kwestię zabezpieczeń pozostawiam instalatorom,

    Jako, że system solarny nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania na ciepło dla budynku - należy więc traktować go jako kosztowne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego.
    Inwestor powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekuje od instalacji solarnej ?
    Jeżeli taniego sposobu pozyskiwania cwu to wystarczy kilka obliczeń na poziomie szkoły podstawowej i odpowiedź gotowa !
    Jeżeli z innego powodu - o gustach się nie dyskutuje.

    Po za tym nie każdy musi jeździć samochodem, który jest najtańszy weksploatacji !

    Życzę miłej niedzieli i dużo ciepłej wody
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  17. #17

    Domyślnie

    hmmm...za i przeciw...nieodzowne dylematy...zatem zwrocmy sie o pomoc do kogos kto taki systemik uzytkuje.Jak dla mnie wazny problem.Zamierzam zaplanowac sobie system ogrzewania domku majac w schemacie kociol kondensacyjny,kominek z pw,podlogowke na parterze i ...solary jako ostatni element-z czasem lub od razu w pakiecie.Totez chcialbym np. dowiedziec sie czy zestawy pakietowe z Makrotermu sa warte zachodu,czy dac im pod wycenke moj domek,czy w ogole solarki sie sprawdzaja?Czytam wiele opinii i ...nie ma jednoznacznego rozwiazania..ale za 2-4 lata sie okazac moze ze takie zespolone rozwiazanie ma wiecej korzysci niz tylko wade w postaci cenowej.Widzimy jak ceny co prawda na budowlane materialy poszly totez czy nie pojda i inne produkty tak samo za 3-4 lata?A ceny gazu?W koncu domu nie budujemy na 10 lat tylko na wiecej...Ja nie umiem sobie odpowiedziec na pytanie ile zyskam w pieniazkach na uzywaniu solarow..ale jakies zyski beda.Na pewno kominek z pw i kociol kondensacyjny bede miec...i to sa drogie systemy ale...bardziej wydajne i warte inwestycji na przyszlosc.

  18. #18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony