Cytat Napisał KonradJot
Cześć
na wstępie - nie jestem dekarzem.
Ale jakotakie pojęcie mam, i to nie zasłyszane od kogoś kto tylko powtarza po innych.
Informacja sprawdzona i faktycznie dachy w ten sposób robione "działają" przez wiele lat bezusterkowo.
Wg mnie dachówek wentylacyjnych bym zastosował 13 sztuk, na każdej połaci dachowej 1 sztukę, ewentualnie po 2 sztuki na tych głównych połaciach "frontowej" i " ogrodowej" , czyli maks 15 sztuk.Dodatkowo bym sobie zażyczył - z resztą jak u mnie - grzebień na okapie dachu ale nie taki zwykły jak z reguły dają, ale powiększony o dodatkową kratkę wentylacyjną - nie pamiętam jak się to nazywa.
Wtedy masz świetnie wentylowane połacie dachu i nie straszne Ci porastanie mchem i problemy z wilgocią . Oczywiście dodatkowo musisz mieć dobrych fachowców , którzy ci nie spier....lą obróbek blacharskich i np nie będą chcieli mocować rynajzy do deski czołowej, ale to już inny temat.
Zaraz się podniosą głosy "mądralów" że porastanie mchem to tylko i wyłącznie problem dachóki cementowej bądź ceramicznej gdzie występują pory w strukturze, ale uwierz mi to nie jest jedyna przyczyna porastania mchem dachów.
Pozdrawiam
Konrad
aha zapomniałem, wyceny Twojego dachu są różne dlatego że ONI wyceniają to tak żebyś się złąpał na cenę, która wg nich jest atrakcyjna i wg Ciebie również , ponieważ jaest np najniższa na tle konkurencji, ale wierz czy nie dopiero później się okazuje czy faktycznie tak jest. Jak zamóisz dach to przy kładzeniu się okazuję, że czegoś brakowało w wycenie a przecież już nie zmienisz wykonawcy = płacisz tyle ile będzie konieczne żeby skończyli Ci dach.
WIĘC PRZKŁADAĆ SIĘ NALEŻY RÓWNIEŻ DOKONUJĄC WYBORU DOSTAWCY MATERIAŁÓW I PRZEGLĄDAJĄC OFERTY !!!! NAJLEPIEJ POZYCJA PO POZYCJI, weź sobie znajdź pokazany przekrój przez Twój dach , powinno tam być napisane z czego się takowy buduję warstwa po warstwie, sprawdź również ilość blachy potrzebną do obróbek czy się ilościami na ofertach nie różnią , jeśli tak tzn że albo chcą nas oszukać żeby było taniej z ofertą - tutaj nie jest to jakiś wielki problem , gorzej jeśli oszukują i faktycznie będzie tej blachy wg wykonawcy za mało na dachu niż w rzeczywistości potrzeba do tego żeby obróbka była prawidłowa.
Konrad