dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Przesunięcie granicy działki na rzecz drogi lokalnej

    Witam,
    Jestem posiadaczem działki rolniczej, która jest w trakcie przekwalifikowania. W propozycji planu zagosopodarowania pzestrzennego, w której moja działka ma już status budowlanej, przesunięta została granica działki o 2,5 metra w głab na rzecz drogi, co spowodowało zmniejsznie jej powierzchni. Czy Urząd Gminy może w ten soposób działać i czy ja: a) mam bez szemrania zgodzić się na to, b)czy powinienem domagać się odszkodaania z teg tytułu.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz domagać się odszkodowania, możesz też wstąpic do gminy o zmniejszenie podatku od nieruchomości

  3. #3

    Domyślnie

    Rafalg,jesli w planie zagospodarowania przewidziana jest droga,to gmina musi odkupic od Ciebie ten kawalek gruntu.
    Wiem z wlasnego doswiadczenia,ze czesto plan zagospodarowania powstaje "na sile",poniewaz musza cos zrobic,a dzialanie jest czesto mocno naciagane.Oczywiscie nie zaplaca do czasu kiedy nie zaczna budowac.
    Moja dzialka byla obciazona droga sluzebna ktora prowadzila do posesji sasiada.Mozna bylo wytyczyc te droge w kilku innych miejscach,znacznie krocej i wygodniej.Dopiero jak adwokat napisal stosowne pismo,to urzedniczka powiedziala mi ze tam i tak jeszcze za sto lat nie bedzie drogi i moge sie grodzic .
    Oczywiscie prawnie zalatwie sprawe kiedy juz wykoncze dom,bo wczesniej nie chce miec klopotow przy odbiorze.
    Dlatego warto powalczyc o swoje,jesli jest taka mozliwosc.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie Re: Przesunięcie granicy działki na rzecz drogi lokalnej

    Cytat Napisał rafalg
    Witam,
    Jestem posiadaczem działki rolniczej, która jest w trakcie przekwalifikowania. W propozycji planu zagosopodarowania pzestrzennego, w której moja działka ma już status budowlanej, przesunięta została granica działki o 2,5 metra w głab na rzecz drogi, co spowodowało zmniejsznie jej powierzchni. Czy Urząd Gminy może w ten soposób działać i czy ja: a) mam bez szemrania zgodzić się na to, b)czy powinienem domagać się odszkodaania z teg tytułu.
    Pośpiesz się do gminy, bo gdy nie wystąpisz do końca 2005r. to nie uzyskasz odszkodowania od gminy za przejęty grunt pod drogę. Od tego czasu upływa termin zkładania roszczeń odszkodowań za grunta przejęte w panie zagospodarowania pod drogi. Jeżeli nia złożysz wniosku o odszkodowanie do gminy do tego czasu, to utracisz prawo do tego odszkodowania. Dlatego śpiesz się bo postępowania w tym zakresie trwają długo. Napewno gmina nie będzie chciala uwzględnić twoich roszczeń, uważając że to ona jako administrator tych terenów dyktuje prawo o cenie za wykup. Nie daj się oszukać. Sprawdź w planie zagospodarowania przestrzennego, dzialka twoja może jest już przekształcona na budowlaną i odszkodowanie należy Ci się za grunta budowlane, a nie za rolicze jakie zaproponuje gmina. Jeżeli w planie jest twoja działka oznaczona na terenie przeznaczonym pod zabudowę to już masz działkę budowlaną. Przekształcenie jest tylko formalnością, gdyż plan zagospodarowania jest obowiązującym prawem lokalnym i to on wskazuję, że twoja działka jest budowlana. Sprzedając tą działkę jako budowlaną przed upływem 5 lat od jej zmiany z rolniczej, nusisz się liczyć z podatkiem do wartości 30% od wzrostu jej wartości. Dlatego na razie przez ten okres nie sprzedawaj napewno wartość jej wzrośnie wielokrotnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony