dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    miecio
    Guest
    miecio

    Domyślnie 6 metrów od drogi???

    Właśnie otrzymałem z UM opinię urbanistyczną na temat możliwości zabudowy działki. Na załączonej mapce nieprzekraczalną linię zabudowy usytuowano w odległości 4 m od granicy z działką sąsiednią i 6 m od granicy z drogą. Byłem przekonany, że mogę budować dom w odległości 4 metrów od jakiejkolwiek granicy, czy to z drogą czy z sąsiadem. Więc prosze Was o wyjaśnienie jak to właściwie jest. Acha i jeszcze jedno: jeśli nieprzakraczalna linia zabudowy wynosi 4 m od granicy z działką sąsiednią to czy mógłbym ją przesunąć o 1 m w stronę sąsiada jeśli zrezygnowałbym z okien na ścianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
    (mam dość wąską działkę i ta opinia mnie nie ucieszyła )

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: 6 metrów od drogi???

    Cytat Napisał miecio
    Właśnie otrzymałem z UM opinię urbanistyczną na temat możliwości zabudowy działki. Na załączonej mapce nieprzekraczalną linię zabudowy usytuowano w odległości 4 m od granicy z działką sąsiednią i 6 m od granicy z drogą. Byłem przekonany, że mogę budować dom w odległości 4 metrów od jakiejkolwiek granicy, czy to z drogą czy z sąsiadem. Więc prosze Was o wyjaśnienie jak to właściwie jest. Acha i jeszcze jedno: jeśli nieprzakraczalna linia zabudowy wynosi 4 m od granicy z działką sąsiednią to czy mógłbym ją przesunąć o 1 m w stronę sąsiada jeśli zrezygnowałbym z okien na ścianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
    (mam dość wąską działkę i ta opinia mnie nie ucieszyła )
    Jeżeli ta opinia (o nieprzekraczalnej linii zabudowy) opiera się na planie zagospodarowania przestrzennego to trudno Ci będzie to przeskoczyć.
    Spróbuj może zapytać o to wprost w UM i ewentualnie obejrzyj plan zagospodarowania.
    Jakiej szerokosci masz działkę ?

  3. #3

    Domyślnie

    Zazwyczaj jest to rezerwa pod ew. poszerzenie drogi w przyszłości. 6m, to standard i raczej go nie ominiesz

  4. #4
    miecio
    Guest
    miecio

    Domyślnie

    Działkę mam długą ale wąziutką - 16,7 metra. Dłuższe granice działki przebiegają z jednej strony wzdłuż drogi a z drugiej wzdłuż sąsiedniej działki. Jeśli miałbym zachować 6 metrów od drogi i 4 metry od sąsiada to zostaje mi 6,7 metra, chyba że, jak juz pisałem wyżej, tę nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczoną 4 metry od sąsiada można byłoby przesunać o jeden metr kosztem rezygnacji z okien. Wtedy byłoby 7,7 metra. Ale właśnie nie wiem czy jeśli jest napisane, że linia jest nieprzekraczalna, to nie można jej pod żadnym warunkiem przekroczyć, czy może rezygnacja z otworów okiennych pozwala na jej jednometrowe przesunięcie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio
    Działkę mam długą ale wąziutką - 16,7 metra. Dłuższe granice działki przebiegają z jednej strony wzdłuż drogi a z drugiej wzdłuż sąsiedniej działki. Jeśli miałbym zachować 6 metrów od drogi i 4 metry od sąsiada to zostaje mi 6,7 metra, chyba że, jak juz pisałem wyżej, tę nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczoną 4 metry od sąsiada można byłoby przesunać o jeden metr kosztem rezygnacji z okien. Wtedy byłoby 7,7 metra. Ale właśnie nie wiem czy jeśli jest napisane, że linia jest nieprzekraczalna, to nie można jej pod żadnym warunkiem przekroczyć, czy może rezygnacja z otworów okiennych pozwala na jej jednometrowe przesunięcie.
    4m i 3m wynikające z warunków technicznych dla budynków, mogą być dodatkowo ograniczone przez przepisy lokalne.
    W tym artykule masz trochę uwag na temat linii rozgraniczajacych. Działka jest rzeczywiście wąska, ale jak dobrze poszukasz to pewnie uda Ci się dobrać do niej projekt.
    Pozdrawiam

  6. #6
    miecio
    Guest
    miecio

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi. Wyszukałem ustawę o drogach publicznych (Dz.U. nr 71 z 2000 r), która mówi, że w pewnych przypadkach właściwy zarząd dróg może wyrazić zgodę na usytuowanie budynku w odległości mniejszej niz określona. Wystąpię o taką zgodę, może się uda. Nie sądzę aby ta droga miała być poszerzana kiedykolwiek. Droga biegnie wzdłuż lasu i prowadzi tylko do kilku domków znajdujących się głębiej w lesie.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie Re: 6 metrów od drogi???

    Cytat Napisał miecio
    Właśnie otrzymałem z UM opinię urbanistyczną na temat możliwości zabudowy działki. Na załączonej mapce nieprzekraczalną linię zabudowy usytuowano w odległości 4 m od granicy z działką sąsiednią i 6 m od granicy z drogą. Byłem przekonany, że mogę budować dom w odległości 4 metrów od jakiejkolwiek granicy, czy to z drogą czy z sąsiadem. Więc prosze Was o wyjaśnienie jak to właściwie jest. Acha i jeszcze jedno: jeśli nieprzakraczalna linia zabudowy wynosi 4 m od granicy z działką sąsiednią to czy mógłbym ją przesunąć o 1 m w stronę sąsiada jeśli zrezygnowałbym z okien na ścianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
    (mam dość wąską działkę i ta opinia mnie nie ucieszyła )
    Sprawdź, czy 6m od granicy drogi to jest 6 m od krawędzi jezdni drogi lokalnej lub dojazdowej. W planie zagospodarowania przestrzennego może być oznaczony pas rozdzielający zabudowę kubaturową od pasa drogowego i szerokość jego może być oznaczona w zależności do jakiej drogi działka twoja przylega.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony