dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Przyłącze wodociągowe

    Zgodnie z wykonanym projektem przyłącza wodociągowego, mam do wykonania 70 mb rury fi 63 mm ułożonej w drodze osiedlowej stanowiącej wlasność gminy, zakończenie rury fi 63 mm trójnikiem i dopiero od rurociągu fi 63 mm odejście przekrojem fi 32 mm do własnej nieruchomści. Do budowanego rurociągu fi 63 mm będzie w przyszłości podlączonych jeszcze kilku odbiorców (powstaje osiedle). Kto ma finansować budowę takiego rurociągu do którego będą podlączeni różni odbiorcy i który biegnie po dzialce będącej własnościa gminy (droga osiedlowa). Czy ktoś zna odpowiedż, popartą paragrafem ?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    NIe jest to takie proste, zgodnie z obowiązkami gminy - to ona powinna zająć się budową wodociągu - najlepiej sprawdzić, czy ta część jest naniesiona na plan rozbudowy sieci - wtedy można ubiegać się o zwrot kosztów.
    Jeśli nie - to można rozmawiać z gminą, ale raczej jest to skazane na porażkę (względy finansowe). Wtedy pozostaje wspólna budowa z pozostałymi osobami (na własny koszt) i ewentualne ubieganie się podczas przekazywania wodociągu na majątek gminy o zwrot części poniesionych kosztów. Istnieje jeszcze jedna możliwość - wybudowanie wodociągu (na którego początku ustawia się studnię wodomierzową) i nie przekazywanie go na majątek gminy tylko wyznaczenie zarządcy, który będzie zajmował się utrzymaniem wodociągu, podziałem kosztów, ale także wydawaniem warunków technicznych (wtedy możliwe jesp pobieranie opłat częściowo pokrywających koszt budowy - chociaż może to robić gmina i z tych środków refundować koszty budowy osób, które zbudowały wodociąg)
    Zatem nie jest to sprawa prosta - należy dokłądnie przeczytać wydane warunki (komu i czy przekazuje się wodociąg, czy ma to być nieodpłatne).
    Warto porozmawiac z urzędnikami w gminie oraz przedsiębiorstwem wodociągowym.
    Informacje można (o ile mnie pamięć nie myli) znaleźć w Ustawie - o zmianie ustawy prawo energetyczne z 2002 r.

  3. #3

    Domyślnie

    Rzeczpospolita z minionej soboty /w żółtym dodatku/drukuje artykuł o wydaniu wyroku-orzeczenia przez SN w sprawie zwrotu kosztów spółce która na własny koszt wykonała wodociąg.
    Myślę, że znajdziesz tam odpowiedz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony