dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: wentylacja

Głosujących
61. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • grawitacyjna

    20 32,79%
  • mechaniczna

    41 67,21%
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40

Temat: Wentylacja

  1. #21

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktoś
    grawitacyjna
    ...ludzie więcej entuzjazmu...

    ...jak widzę takie posty to mi aż żal...

  3. #23
    Kero
    Guest
    Kero

    Domyślnie

    Grawitacyja - pamiętać przy tym należy, że nie wystarczy pobudować w każdym pomieszczeniu kanały wentylacyjne bo i tak nie będą działały poprawnie jeśli nie doprowadzimy dopływu powietrza do domu.
    Prawidłowa wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza a nie wytwarzanie podciśnienia w szczelnie zabudowanym domu. Aby natomiast taka wymianna następwała jak już powiedziałem musimy zadbać o dopływ powetrza do domu.
    Gdzieś już spotkałem się na tym forum z polecanymi nawiewnikami higroskopijnymi firmy AERECO. Moje doświadczenie mówi - lipa za bardzo duże pieniądze. Absolutnie nie spełnia zadania przy czym "szpece" podczas oglądania pomieszczenia (sypialnia) niewyraźnie pod nosem mamrotali na tyle wyraźnie, że sami nie wierzyli w to iż to "cudeńko" rozwiąże problem. Ale oczywiście zamontowali i już nigdy więcej tego nie dokonają na moje zlecenie.

    Wracajac do wentylacji grawitacyjnej i dopływu powietrza.
    Ważny to element przy zastosowaniu odkurzacza centralnego. Tego typu odkurzacze mają znaczną siłę ssania i niestety to powoduje bardzo szybki wzrost podciśnienia powietrza w mieszkaniu zwłaszcza przy bardzo szczelnych mieszkaniach. A to w swojej konsekwencji powoduje spadek siły ssącej. Stąd potrzeba doprowadzenia powoietrza dla jego prawidłowej wymiany. Zaleca się nawet otwarcie okna w czasie odkurzania.

  4. #24

    Domyślnie

    ...moim skromnym zdaniem grawitacyjna nie ma prawa działać tak dobrze jak mechaniczna w szczelnych domach, a takie teraz są...

    ...słuchałem ostatnio audycji budpwlanej w TOK FM i specjaliści twierdzili, że tak jest...

  5. #25
    Kero
    Guest
    Kero

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksetvipb
    ...moim skromnym zdaniem grawitacyjna nie ma prawa działać tak dobrze jak mechaniczna w szczelnych domach, a takie teraz są...

    ...słuchałem ostatnio audycji budpwlanej w TOK FM i specjaliści twierdzili, że tak jest...
    Szanowny ksetvipb, mechaniczna wentylacja jest zdecydowanie wydajniejsza choć i kosztowniejsza. Jakkolwiek wentylatory pobierają bardzo niewiele prądu to jednak pobierają i wcale nie zmienia to tego stanu rzeczy o jakim pisałem.
    Jeśli nie udostępnimy drogi dla dopływu powietrza to i mechaniczna (wymuszona) wentylacja nie będzie działała poprawnie. Podczas pracy wentylatora nastąpi jedynie podciśnienie a nie wymiana powietrza.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kero
    Cytat Napisał ksetvipb
    ...moim skromnym zdaniem grawitacyjna nie ma prawa działać tak dobrze jak mechaniczna w szczelnych domach, a takie teraz są...

    ...słuchałem ostatnio audycji budpwlanej w TOK FM i specjaliści twierdzili, że tak jest...
    Szanowny ksetvipb, mechaniczna wentylacja jest zdecydowanie wydajniejsza choć i kosztowniejsza. Jakkolwiek wentylatory pobierają bardzo niewiele prądu to jednak pobierają i wcale nie zmienia to tego stanu rzeczy o jakim pisałem.
    Jeśli nie udostępnimy drogi dla dopływu powietrza to i mechaniczna (wymuszona) wentylacja nie będzie działała poprawnie. Podczas pracy wentylatora nastąpi jedynie podciśnienie a nie wymiana powietrza.
    ...co nie zmienia tego, że szanse na poprawne działąnie wentelacji mechanicznej są większe niż grawitacyjnej...

    ...słyszałem o takich przypadkach, że graw. nie dość, że nie dzałała, to jeszcze u posiadaczy pojawiały się zapachy od sąsiadów...

  7. #27
    Kero
    Guest
    Kero

    Domyślnie

    ... co jest wynikiem li tylko i wyłącznie działalności papraczy, którzy mówią, że zbudowali wentylację. Oni tylko zbudowali dziury w ścianach i wyprowadzili je nad dach.
    Absolutnie nie zamierzam mienić się mianem fachowca w tej dziedzinie ale na własny użytek wiedzy mam w tej materii dość.

    Tu naprawdę trzeba więcej wiedzy niż umiejętności samego wymurowania komina.

  8. #28

    Domyślnie

    Zaplanowana jest mechaniczna z odzyskiem...Mam wrażenie, że grawitacyjna w dużej mierze przypadków kończy się na kilku kratkach z wyprowadzeniem na zewnątrz...W obecnym domu mam grawitacyjną i "płaczące" zimą okna...Dlatego w nowym domu planuję bezdyskusyjnie mechaniczną...
    ...jest się takim, jak miejsce, w którym się jest...

    Album zmagań http://foto.onet.pl/goxm8,w5k8c5tk8sgg
    http://images23.fotosik.pl/260/f4ebc9063e02f26cm.jpg

  9. #29

    Domyślnie

    nadal sie waham, ale chyba zdam sie na sile grawitacji.
    planuje miec przynajmniej kilka wyciagow - kominkow wentylacyjnych na dachu, kanaly wentylacyjne, wywietrzaki itp.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Mechaniczna z rekuperatorem. Mam i jestem zadowolony.
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  11. #31

    Domyślnie

    Grawitacyjna bo... będzie działać zawsze, bez względu na humory elektryków i wichury.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał artureski
    Grawitacyjna bo... będzie działać zawsze, bez względu na humory elektryków i wichury.
    T wcale nie jest takie pewne. Bo najbardziej działa wtedy, kiedy nie koniecznie jest to potrzebne - w wietrzne i mroźne dni.

    U nas będzie mechaniczna z odzyskiem ciepła. Grawitacyjną już przerabialiśmy.

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksetvipb
    ...słuchałem ostatnio audycji budpwlanej w TOK FM i specjaliści twierdzili, że tak jest...
    Niech zgadnę.... specjaliści zawodowo zajmujący się projektowaniem, budową lub pośrednictwem w habdlu Reku Kiedys rozmawiałem ze znakomitym architektem brytyjskim na zupełni inny temat, pytanie padło o czym myslisz projektując dla kogoś dom. On to proste.
    - Ma być wart wydanych pieniędzy
    - Jak zaprojektować by spełniał oczekiwania inwestorów
    - jak zaprojektować funkcjonalną wentylację grawitacyjną

  14. #34

    Domyślnie

    Mechaniczna w połączeniu z GWC wraz z rekuperatorem i DGP, ciekawe jak to wszystko uda się zrobić bo rekuperator zaplanowaliśmy mniej więcej za rok.
    Dom w budowie, chwilowo jest GWC i kanały w podłodze na poddaszu, dodatkowo kanał od okapu pod dach i powietrze dla kominka fi 110.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  15. #35

    Domyślnie

    Mechaniczna.
    ___________
    Pozdrowionka
    Aleksandra

  16. #36

    Domyślnie

    Rekuperator Stiebel Eltron bez GWC. Zapraszam miłośników Reku na http://forum.muratordom.pl/viewtopic...f862d537e935d8

  17. #37

    Domyślnie

    W obecnym domu od 2 lat mamy wentylacje mechaniczna wywiewno - nawiewna z rekuperatorem. Rekuperator bardzo sprawdza sie w zimie, bo wlatujace do domu powietrze nie jest tak mroźne. W lecie natomiast jest mniej przydatny ze wzgledu na mniejszą róznice temperatur.
    Dużą zaleta tej wentylacji jest fakt, że przy zamknietych oknach i drzwiach powietrze w domu zawsze jest świeże. I przy używaniu centralnego odkurzacza nie robi sie podcisnienie. Mamy załozone filtry, wiec powietrze jest dodatkowo filtrowane.
    Poza tym przy wentylacji mechanicznej jest pewność, że świeże powietrze wchodzi do domu, mozna w zalezności od potrzeb ustawic stopień nawiewu.
    Warto ponieść koszty dla takiej wygody.
    Wiem, że czasami taka wentylacja bywa nieco głosna, ale to wynika ze złego doboru przewodów, rekuperatora, anemostatów.

    W naszym docelowym domu, który teraz wykańczamy, mój mąż zrobił dodatkowo GWC, tzn. na głębokości 1,20m umieścił rurę o średnicy 220 mm i długości 30 m. Rura dochodzi do zasypanej żwirem studni o średnicy 1,50 m i głebokości 2,5 m. Wg mojego męża GWC nie jest przydatne w temperaturze od 5 do 20 C (bo niepotrzednie schładza i tak już chłodne powietrze), dlatego zrobił drugie zasysanie powietrza bezposrednio z zewnatrz. Planuje zastosować automatyczne przełaczanie zasysania, ktore bedzie pobierac powietrze bądź przez GWC (poniżej 5 C i powyżej 20 C), bądź bezpośrednio z zewnątrz. Problem w tym, że jeszcze nie znalazł odpowiedniego urządzenia do przełączania (automatycznej przepustnicy czy coś takiego).
    Może ktoś z Was ma jakis pomysł na takie urządzenie?
    I co sądzicie o takim rozwiązaniu?

  18. #38

    Domyślnie

    Na temat tej przepustnicy czytałem już na forum ale nie pamiętam gdzie, może użyj wyszukiwarki.
    Gdzie macie umieszczony wlot powietrza do reku? czy jest to ściana nasłoneczniona czy raczej jest zawsze w cieniu ? Ciekawi mnie to, bo ja będę miał od północy i liczę na to że będzie zasysane nieco chłodniejsze powietrze, w razie czego będę miał klimatyzację w salonie.

  19. #39

    Domyślnie

    Wlot do reku obecnie mamy od północnej strony, bo wyszliśmy z tego samego założenia. Ale nie wiem, jak by to było, gdyby otwór był od południa.
    Przypuszczamy, że bardziej jako "klimatyzacja" zadziała rekuperator z GWC.
    Co do przepustnicy, to będę szukać na forum, dzięki.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    Mechaniczna nawiewono-wywiewna z reku i gwc. Na razie jest gwc i rozłożone rury. Niedługo kupuję reku. Oczywiście przewidziałem też tzw. czerpnię letnią, czyli czerpnię powietrza bez GWC (od strony wschodniej).
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony