dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasheq

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    9

    Domyślnie Schiedel i kominek a kratka rewizyjna

    Witam,

    mam taki problem.
    W salonie planuje zamontowac kominek.
    Za kominkiem znajduje sie komin(schiedel), za kominem ściana nośna a za nią łazienka.

    Komin to przewód spalinowy+przewody wentylacyjne z obu stron.
    Pytanie jest takie, gdzie ustawic drzwiczki rewizyjne do przewodu spalinowego?
    Sa 2 opcje:
    -z przodu, po tej samej stronie co kominek, umiejscowienie go ponizej kominka(kominek trzeba bedzie podniesc nieco wyzej)
    -z tylu, przebic sie przez sciane i umiescic drzwiczki w .... lazience

    Z wielu wzgledow opcja 2 nie bardzo mi pasuje.
    Pytanie czy opcja 1. jest mozliwa, czy kominek bedzie musial i jezeli tak to jak wysoko byc podniesiony?
    Czy przerabial ktos taki problem?
    Na jakiej wysokosci zatem mozna umiejscowic te drzwiczki(pasuje jak najnizej).

    Oto sytuacja:]




    Pozdrawiam,
    Tomek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Na zamieszczonym rysunki niewiele widać.
    Mógłyś dać czarne kreski na biały tle?
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Mam ten sam problem. Nie widzę możliwości umiejscowienia rewizj POD kominkiem. Pamiętaj, że najpierw idzie odstojnik i rurka ze skroplinami, potem dopiero rewizja. Chcesz mieć kominek na wys. 70cm?

    Ja chyba zrobię rewizję w salonie - ukrytą za zdejmowanym kawałkiem GK. Może da się to jakoś zamaskować. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt często używana
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasheq

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Powinno byc teraz lepiej(otworzy sie w popup-ie duzy obrazek)




    Przyszlo mi do glowy jeszcze jedno rozwiazanie.
    Przerzuce wszystkie wentylacyjne kanaly na jedna strone.
    Wtedy mam odsloniety "bok" kominka i tam moge to umiejscowic i schowac po GK albo zrobic jakies ukryte drzwiczki co by nie rzucaly sie w oczy w salonie.

    Sa jakies ewentualne komplikacje z tym zwiazane?
    Mnie nic nie przychodzi do glowy.
    Dodam nawet, ze w takim ukladzie lepiej mi bedzie na poddaszu doprowadzic wentylacje z lazienki...

    Pozdrawiam,
    Tomek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Mam ten sam problem. Nie widzę możliwości umiejscowienia rewizj POD kominkiem. Pamiętaj, że najpierw idzie odstojnik i rurka ze skroplinami, potem dopiero rewizja. Chcesz mieć kominek na wys. 70cm?

    Ja chyba zrobię rewizję w salonie - ukrytą za zdejmowanym kawałkiem GK. Może da się to jakoś zamaskować. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt często używana
    Mozna tez zastosowac ozdobne drzwiczki rewizyjne,np.z zeliwa.
    Oczywiscie zalezy od wystroju wnetrza.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Tomasheq, ja mam wyszystkę dostępną z sąsiedniego pomiesczenia. W moim przypadku jest to przedpokój, a ściana ma grubość 15 cm.
    Pomysł z umieszczeniem kanałów wentylacyjnych po jednej stronie jest dobry.
    Będziesz miał dostęp do wyczystki z boku kominka. Jak poszukasz to znajdziesz estetyczne drzwiczki zasłaniające te będące na wyposażeniu komina.
    BTW, czy średnica komina 16cm nie będzie ciut za mała do kominka? Sprawdź czy producent wkładu dopuszcza jego współpracę z kominem o tak małej średnicy.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasheq

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Tomasheq, ja mam wyszystkę dostępną z sąsiedniego pomiesczenia. W moim przypadku jest to przedpokój, a ściana ma grubość 15 cm.
    Pomysł z umieszczeniem kanałów wentylacyjnych po jednej stronie jest dobry.
    Będziesz miał dostęp do wyczystki z boku kominka. Jak poszukasz to znajdziesz estetyczne drzwiczki zasłaniające te będące na wyposażeniu komina.
    BTW, czy średnica komina 16cm nie będzie ciut za mała do kominka? Sprawdź czy producent wkładu dopuszcza jego współpracę z kominem o tak małej średnicy.
    Dzieki, tak wlasnie zrobie.
    Co do srednicy to zamowilem przezornie 20, powinno wystarczyc.

    A skoro jestesmy przy srednicy komina to czy fi 18 wystarczy jako komin do kotła gazowego(kondensacyjny, zamknieta komora spalania)?

    Instalator twierdzi ze wystarczy (wkladaja do srodka rurke 80mm ktora dostarczy powietrze a w zewn. czesci spaliny) ale moze ktos ma inne zdanie?

    W tym przypadku zamowilem Rondo Plus Schiedla

    Pozdrawiam i dzięki za info.
    Tomek

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar piteriks
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    czołem.
    Po 1. -do pieca z zamkniętą kom. spal. nie potrzeba aż tak dużego przekroju komina. 180 ma zastosowanie do kanałów dymowych przeważnie, no chyba że masz piec gazowy o wielkiej mocy. Wiem że chodzi tylko o powietrze. Stosuje sie tu przekroje ( w kominach z kwasówki) srednic wew 80/ zew 120/, 80/12/, 80/130, 80/150. Wszystko zależy od pieca. Żeby wiedzieć na 100 % musisz wstępnie wiedzieć jaki piec wybierzesz , czyli jak jest jego moc i tym samym parametry pracy i automatycznie średnica.

    Po 2. -jesli chodzi o wyczystkę z kominka, to powiem szczerze że zastosowanie wyczystki w salonie jest złem koniecznym jeśli nie istnieje inna możliwość. Powód jest taki że kanał dymowy musisz czyścić. Przepisy przepisami ale częstotliwość tego czyszczenia zależy w dużej mierze od jakości drzewa jakim palisz. Najlepiej liściaste i SUCHE. W odwrotnej sytuacji masz więcej sadzy, na dodatek mazistej i zalepiającej szybciej komin a więc częsciej go czyścisz. I teraz chłopie wyobraż sobie że ten cały śmierdzący , tłust syf wyciągasz po raz kolejny z salonu...... Nie wspominam juz o skroplinach zwłaszcza w okresie letnim kiedy nie palisz w kominku i przyjdzie ci burza z opadem 30l/godz. "Fajna" czarna maz wypływa przez odskraplacz......
    Powiem tak nawet jeśli masz już płytki w łazience to tam zrób wyczystkę. Łatwiej wybrać sadze, bezpiecznie i praktycznie.
    Wybór należy do ćiebie.
    -zapozdrawiam Piter

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasheq
    Instalator twierdzi ze wystarczy (wkladaja do srodka rurke 80mm ktora dostarczy powietrze a w zewn. czesci spaliny) ale moze ktos ma inne zdanie?
    Czy my tu mówimy o kominku, czy o kotle z zamkniętą komorą spalania? Bo coś mi się wydaję, że jakies pomieszanie tu nastąpiło...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasheq

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piteriks
    czołem.
    Po 1. -do pieca z zamkniętą kom. spal. nie potrzeba aż tak dużego przekroju komina. 180 ma zastosowanie do kanałów dymowych przeważnie, no chyba że masz piec gazowy o wielkiej mocy. Wiem że chodzi tylko o powietrze. Stosuje sie tu przekroje ( w kominach z kwasówki) srednic wew 80/ zew 120/, 80/12/, 80/130, 80/150. Wszystko zależy od pieca. Żeby wiedzieć na 100 % musisz wstępnie wiedzieć jaki piec wybierzesz , czyli jak jest jego moc i tym samym parametry pracy i automatycznie średnica.

    Właśnie problem polega na tym, że na tym etapie nie wiem jeszcze jaki będzie piec

    Druga sprawa to różnica w cenie - nie była odstraszająca pomiędzy fi 16 a 18.
    No i po trzecie, nie chciałem się ograniczać na przyszłość.
    Co jeżeli z różnych powodów(np. ekonimicznych) zdecyduję się zamontować piec np. węglowy lub na pelety ?

    Oczywiscie mowimy tutaj o kominie w kotlowni, nie w salonie.


    Cytat Napisał piteriks
    Po 2. -jesli chodzi o wyczystkę z kominka, to powiem szczerze że zastosowanie wyczystki w salonie jest złem koniecznym jeśli nie istnieje inna możliwość. Powód jest taki że kanał dymowy musisz czyścić. Przepisy przepisami ale częstotliwość tego czyszczenia zależy w dużej mierze od jakości drzewa jakim palisz. Najlepiej liściaste i SUCHE. W odwrotnej sytuacji masz więcej sadzy, na dodatek mazistej i zalepiającej szybciej komin a więc częsciej go czyścisz. I teraz chłopie wyobraż sobie że ten cały śmierdzący , tłust syf wyciągasz po raz kolejny z salonu...... Nie wspominam juz o skroplinach zwłaszcza w okresie letnim kiedy nie palisz w kominku i przyjdzie ci burza z opadem 30l/godz. "Fajna" czarna maz wypływa przez odskraplacz......
    Powiem tak nawet jeśli masz już płytki w łazience to tam zrób wyczystkę. Łatwiej wybrać sadze, bezpiecznie i praktycznie.
    Wybór należy do ćiebie.
    -zapozdrawiam Piter

    Pewnie masz rację ale u mnie jest jeszcze jeden problem z umieszczeniem tego w lazience.
    Na ścianie gdzie wypadalaby wyczystka planuje zamontowac toaletę(i to pewnie w systemie geberit).

    Moze jednak gdybym zrezygnowal z geberitu, to drzwiczki moznaby schowac za muszlą(a wlasciwie za zbiornikiem) ?

    I jak to w praktyce jest z czyszczeniem komina przy kominku?
    Czy rzeczywiscie trzeba go tak czesto czyscic?
    Czy tak duzo sadzy tam sie osadzi?
    Nawet gdy palimy drewnem nie do konca wysuszonym to czy trzeba bedzie czyscic go czesciej niz raz w roku (zakladajac ze nie uzywamy kominka jako podstawowego zrodla ciepla)?


    Dzieki i pozdrawiam
    Tomek

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasheq

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał tomasheq
    Instalator twierdzi ze wystarczy (wkladaja do srodka rurke 80mm ktora dostarczy powietrze a w zewn. czesci spaliny) ale moze ktos ma inne zdanie?
    Czy my tu mówimy o kominku, czy o kotle z zamkniętą komorą spalania? Bo coś mi się wydaję, że jakies pomieszanie tu nastąpiło...
    Troche namieszalem - mea culpa.

    Na poczatku watku pisalem o kominie do salonu.
    Ale tutaj pytalem o srednice komina do kotlowni gdzie planuje zamontowac piec gazowy i prawdopodobnie kondensacyjny.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar piteriks
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    czołem.
    Oczywiście stara prawda mówi że jest to Twoja decyzja. Ja zamontowałbym w łazience i uwierz że mówie to jako człowiek z kilkuletnim doświadczeniem w branży, a więc praktyka.
    Co do czyszczenia ... ludzie faktycznie czyszczą kominy raz do roku choć przepisy mówią co innego. Generalnie spotkałem się z kominem nie czyszczonym od 5-6 lat......!!!!!! Powiem tak , komin nie czyszczony może doprowadzić do detonacyjnego zapłonu sadzy (około 1000 *C) a skutki bywaja raczej nie wesołe. Tym bardziej brachu nie chodzi tu o koszty a o bezpieczeństwo i praktykę w użytkowaniu....
    Jest jeszcze inne wyjście jesli masz piwnicę....?
    -pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Tomasheq, ja mam wyszystkę dostępną z sąsiedniego pomiesczenia. W moim przypadku jest to przedpokój, a ściana ma grubość 15 cm.
    A jak masz zrobione uszczelnienia? Bo miejsce zamontowania drzwiczek chyba się uszczelnia, prawda? U mnie ściana jest z porothermu więc dodatkowo mam kanały w ścianie przez które pewnie dym może się rozchodzić po domu. Czy wystarczy:
    uszczelnić szczelinę komin-ściana
    obtynkować kanał w ścianie
    uszczelnić szczelinę drzwiczki-ściana?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    U mnie wyczystka wychodzi albo w salonie, albo w holu...
    Czy rzeczywiście bardzo brudzi się przy czyszczeniu? Myślałem raczej o jasnych kolorach ścian. Poza tym w holu lub salonie drzwi wyczystki chyba nie wygladają za bardzo efektownie.. Jak rozmawiałem z kominiarzem, to powiedział, że zamiast wyczystki to .. sadze mogą spadać do kominka.. Tylko czy potem taki kominek da się doczyścić i uzywać?
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar piteriks
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie hmmmmmm.

    Brachu pewnie że może spadać do kominka tylko jest jedno ale........ To ty będziesz tę sadzę wybierał a w razie deszczu a raczej extra burzy i przy założeniu że komin jest systemowy (np blacha żaro 1.4828 ) cały syf (deszcz + sadza) będą ci wypływać z kominka przez popielnik. I kogo wtedy weżmieśz za łeb....? Wyczystka to istotna częśc komina dymowego i kominiarz nie może odebrac komina jeśli jej nie ma. W grę wchodzi jeszcze łapówka i ci odbiór da, ale dalej zostaniesz z problemem.
    MOżna zrobic to tak aby wyczystka była schowana w ścianie wraz z drzwiczkami lub zaslepką, a na zenątrz jest jakiś element maskujący , przyczepiony do ściany, np obraz.
    Zrobisz jak uważasz...... Albo będziesz mądry teraz albo po szkodzie.
    -pozdro

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie Re: Schiedel i kominek a kratka rewizyjna

    Cytat Napisał tomasheq
    Witam,

    mam taki problem.
    W salonie planuje zamontowac kominek.
    Za kominkiem znajduje sie komin(schiedel), za kominem ściana nośna a za nią łazienka.

    Komin to przewód spalinowy+przewody wentylacyjne z obu stron.
    Pytanie jest takie, gdzie ustawic drzwiczki rewizyjne do przewodu spalinowego?
    Sa 2 opcje:
    -z przodu, po tej samej stronie co kominek, umiejscowienie go ponizej kominka(kominek trzeba bedzie podniesc nieco wyzej)
    -z tylu, przebic sie przez sciane i umiescic drzwiczki w .... lazience

    Z wielu wzgledow opcja 2 nie bardzo mi pasuje.
    Pytanie czy opcja 1. jest mozliwa, czy kominek bedzie musial i jezeli tak to jak wysoko byc podniesiony?
    Czy przerabial ktos taki problem?
    Na jakiej wysokosci zatem mozna umiejscowic te drzwiczki(pasuje jak najnizej).

    Oto sytuacja:]




    Pozdrawiam,
    Tomek
    Postaw kominek obok komina 40cm komin + 70 cm kominek = 110cm !!! =do d...
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony