A......o to chodzi.... Takie same zasady tyczą się wodociągów.
Bo rzeczywiście jest tak, że w niektórych miejscowościach gminy prowadzą przedsiebiorstwo wod.-kan (i to one w ramach swoich struktur wydają warunki techniczne i podłączają do sieci), a w innych te obowiązki przejmują bezposrednio przedsiębiorstwa wod. kan. A zobacz co Twoje wodociagi mają w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Znajdź tam jakiś punkt mówiący o możliwości wybudowania sieci na swój koszt.
U nas na terenie miasta Gorzowa mieszkańcy nie mają żadnych problemów z zawarciem umowy o odpłatnym przejęciu i jest uregulowane we wspominanych regulaminie. Możesz sobie zobaczyć (par. 29):

http://www.pwik.gorzow.pl/dalej/bok/bok.htm

Jeśli nie ma takich zapisów, lub mówią o niedpłatnym przejęciu - droga jest taka sama - idź do rzecznika.

Wydaje mi się, że jedyną różnicą między gminą a wodociągiem może być podstawa prawna przejęcia wodociagu. W tym drugim przypadku podstawą może być art. 49 Kodeksu cywilnego:

Art. 49. § 1. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

§ 2. Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.

Może być jeszcze taka możliwość, że mieszkasz tam gdzie ja, gdzie ani gmina ani wodociagi nie chcą ode mnie przejąć sieci, którą zamierzam wybudować na własny koszt.

I pisz, pisz (do wodociagów oczywiście) i żądaj odpowiedzi pisemnych.