dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Fachowcy wykonali u mnie otwor na okno o rozm. 124x124cm.
    Wszyscy mowia ze to za duzo. Co z tym zrobic ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To ja będę pierwszy, który powie ci że to całkiem malutkie okno

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    a dlaczego za duzo ? co to okienko piwniczne ?

  4. #4

    Domyślnie

    Otwór na okno,dobrze jak jest większy o ok.3cm niż wymiar okna(daje to 1,5cm na każdą stronę co ułatwia montarz i uszczelnienie)Mario

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    okno jest w lukarnie. No zaraz wezmy pierwszy lepszy rozmiar okna typowego np. Urzedowski 116x114cm.
    Moj otwor ma 124x124cm czyli na szerokosci wychodzi po 4cm z kazdej strony a w wysokosci po 5cm.
    Liczyc nie umiecie czy co ?? Zaleca sie zostawic po 1cm (1,5cm) na szerokosci i troche wiecej na wysokosci.
    No i co z tym zrobic ?? Czy mozna teraz taki otwor czyms podmurowac ? Jak to zrobic ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Zamów okno 121 na 119. Każda firma ci takie okno wykona. Ja nie widzę problemów. W moim domu jest 15 "nietypowych" okien. A to pewnie nie jest twoje jedyne okno w domu. Jak zamówisz kilkanaście typowych i jedno nietypowe to nawet nie zauważysz różnicy w cenie.

  7. #7

    Domyślnie

    A z czego masz wybudowany dom? Masz RKS-y?
    Przecież zawsze możesz obmurować otwór tak aby pasowało do niego okno. Tylko jeżeli masz RKS-y to trudniej jest z nadprożem - chociaż i to mozna obejść na etapie budowy - w czym problem?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Ups...przyznam sie ze nie wiem co to RKS-y (sorry za niewiedze jezeli wszyscy wiedza). Dom jest z porothermu.
    Chodzi o to ze wszystkie okna w domu sa nietypowe. Wolalbym poprawic otwory i kupic okna typowe (taniej wyjdzie).

  9. #9

    Domyślnie

    RKSy to rolokasety. Jak nie wiesz, co to jest, to na pewno ich nie masz.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jeśli ścianę masz jednowarstwową to zmniejszając otwory możesz mieć kłopot z mostkami cieplnymi. Niestety okna typowe zupełnie nie przystają wymiarami do wymiarów nowoczesnych pustaków. Zwróć też uwagę, że zmniejszając otwory zmniejszasz też ilość wpadającego światła. Niby niewielka różnica a okno jest mniejsze o 10%. Poza tym trzeba przestrzegać norm powierzchni przeszkleń do powierzchni pomieszczeń.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam z Koszalina

    Gdzie jest twój kierownik budowy
    Kto adoptował projekt Są to osoby, które i tak będą musiały zatwierdzić te zmiany. To niech ruszą głową delikatnie mówiąc i wezmą do roboty jak przegapili taki szczegół. Oczywiście można przykleić do ościeży i pomniejszyć szerokość okien, wysokość zmniejszyłbym podnosząc okna do nadproża podmurowując pod oknem.

    Pozdrawiam Jacek


  12. #12

    Domyślnie

    Podmurować można zawsze - ale jest to strata cennego światła.
    Okno jest małe [sama dziura na okno jest mała].
    Jak jest to pomieszczenie do wykorzystania czasowego to ilość światła nie ma znaczenia.
    Podmurować na bokach [rodzaj korytek] a w środku w paszczyźnie okna dać izolację z wełny, pianki styropianu -zawsze można.
    Chociaż widziałem w Niemczech szczeliny na bokach po 10 cm [zupełnie niezgodnie ze sztuką budowlaną] wypełnione pianką PU i osłonięte listwami.
    Zapomniałem się spytać czy masz już okno czy tylko dziurę na okno.
    Jak masz tylko dziurę na okno to zrób to co radzi Jezier - zamów okno z luzami po ok. 1 cm na stronę i więcej luzu na dół

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: plonskij dnia 2002-07-29 16:22 ]</font>

  13. #13

    Domyślnie

    Sorry za RKS - myslałem, że jak ja wiem to juz wszyscy wiedzą
    Otwór zawsze możesz zmniejszyć lub zwiększyć - zakładam, że wymiar okien masz przemyślany i będą one właściwie doświetlać pomieszczenia.
    Na boki i dół otworu możesz dokleić (na cienką spoinę lub zaprawę ciepłochronną) odpowiednie kawałki porotermu lub po prostu zwykła cegła i styropian (wełna) dom i tak będzie tynkowany, więc siatka na styropian i po sprawie.
    Jeżeli chcesz obniżyć nadproże a okna nie są zbyt szerokie możesz górę uzupełnić styropianem.
    Przy szerokich oknach to nie wypali, bo one powinny być zakotwione ze wszystkich stron.
    Pogadaj z twoim kierownikiem budowy.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Jaka powinna byc powierzchnia okna w stosunku do powierzchni pomieszczenia ?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 : 8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie naturalne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1 : 12.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2002-07-30 15:00 ]</font>

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    ZARAZ !!! Chyba co najwyzej 1:8 ??

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Tak jest napisane w rozporządzeniu. Jeśli pokój ma 16 m2 to okno musi mieć co najmniej 2 m2 a nie co najwyżej 2 m2

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    OK !! Masz racje. Przepraszam, pokrecilo mi sie )

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    No wlasnie, jezeli pokoj ma 16m2 i w lukarnie jest okno 1,18x1,15=1,4m2 to co bedzie zaciemno.
    Jakie wowczas w stawic okno polaciowe zeby bylo widno ? Prosze o opinie.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    To bardzo mały otwór, ale jeśli chcesz mniejszy to żaden problem, gorzej jakby było odwrotnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony